Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Lokaty długoterminowe: Czy warto zakładać lokatę bankową na 1, 2 lub 3 lata?

Lokata to bezpieczna forma pomnażania oszczędności. Ze względu na okres wyróżnia się lokaty długoterminowe i krótkoterminowe. Za krótkoterminowe uważa się lokaty do 1 roku, natomiast długoterminowe od 1 roku, przy czym ciężko znaleźć lokatę trwającą powyżej 5 lat. W dobie zawirowań na rynkach wywołanych sytuacją gospodarcza istnieje spore ryzyko związane z inwestowaniem pieniędzy. Lokaty natomiast są bezpieczną formą pomnażania kapitału.

Lokaty długoterminowe zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie niż lokaty krótkoterminowe, więc można liczyć na większe odsetki z tytułu tych lokat. Przy podejmowaniu decyzji o założeniu lokaty warto spojrzeć na ranking lokat na stronie https://finatin.pl/lokaty.

Zamrożenia kapitału na długi okres

Lokaty długoterminowe są dla osób, które mogą pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na długi okres i nie lubią dużego ryzyka. Zakładając lokatę powierza się bankowi pieniądze i zazwyczaj wypłacenie ich przed terminem może skutkować utraceniem całości lub części odsetek. Jest to ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę i dobrze się zastanowić czy na pewno jest się w stanie powierzyć instytucji bankowej pieniądze na dany okres, gdyż w każdej chwili może pojawić się nieprzewidziany wydatek.

Uwzględnienie podatku od zysków kapitałowych

Lokaty są objęte podatkiem od dochodów kapitałowych który wynosi 19 procent. Banki odprowadzają ten podatek i wypłacają kapitał oraz odsetki już po opodatkowaniu. Zakładając lokatę krótkoterminową za każdym razem odsetki zostaną pomniejszone o podatek, co sprawia że lokaty długoterminowe mogą przynieść większe zyski ze względu na mniejszą częstotliwość opodatkowania.

Lokaty w sytuacji wysokiej inflacji

Lokaty są pewnego rodzaju ochroną przed inflacją, lecz nie chronią przed nią całkowicie. Oprocentowanie lokat jest zazwyczaj niższe niż stopa inflacji. Niemniej jednak, jest to bezpieczna forma pomnażania kapitału, dzięki której pieniądze mogą pracować i się pomnażać.

Trzeba mieć na uwadze, że przy wzroście inflacji oraz podwyżce stóp procentowych mogą pojawiać się nowe lokaty, które mogą mieć wyższe oprocentowanie niż lokaty widniejące w ofertach banku przed tą sytuacją. Zakładając lokatę długoterminowa w takich warunkach możemy pozbawić się możliwości skorzystania z lepszych ofert, które mogą ukazać się w przyszłości.

Lokaty – Oprocentowanie stałe i zmienne 

Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne. Zmienne oprocentowanie zależy od prowadzonej polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego. Jeśli stopy procentowe zostają podnoszone rośnie także oprocentowanie lokat. NBP może obniżać stopy procentowe i wtedy następuję odwrotna sytuacja (oprocentowanie lokaty spada). Decyzję dotyczącą podnoszenia lub obniżenia stóp procentowych ciężko przewidzieć, a więc niemożliwe jest ustalenie z góry zysku po upływie lokaty, w większości przypadkach.

Oprocentowanie stałe jest bardziej popularne i przy tym rodzaju lokaty z góry wiadomo jaki zysk zostanie wypracowany. Banki rzadko oferują zmienne oprocentowanie, które może przynieść większe zyski niż przy oprocentowaniu stałym.

Lokaty długoterminowe vs krótkoterminowe: czy warto zainwestować na 1, 2 lub 3 lata?

Lokaty długoterminowe cechuje to, że wypracowane zyski są zazwyczaj wyższe niż w depozytach krótkoterminowych. Inwestycja ma zdecydowanie dłuższy okres trwania, więc trzeba podjąć decyzje czy dane pieniądze nie będą potrzebne na nieprzewidziany wydatek. Przyszłość jest trudna do przewidzenia. Zmienia się także sytuacja gospodarcza oraz pojawiają się lub znikają oferty lokat oferowanych przez banki. W niektórych sytuacjach depozyty krótkoterminowe mogą zapewniać podobne zyski, co lokaty długoterminowe założone we wcześniejszym okresie. Czy warto zakładać lokatę bankową na 1, 2 lub 3 lata?

Na pewno warto, aby pieniądze mogły się pomnażać. Lokaty są bezpieczną formą inwestycji, a lokaty długoterminowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane. Depozyty na 1, 2 lub 3 lata mogą pozwolić na wypracowanie pewnego zysku bez zbędnego wysiłku, przy czym nie są wcale jednymi z dłuższych form lokowania środków. Nie trzeba się obawiać o zamrożenia kapitału na zbyt długi okres co może bardziej się przytrafiać przy lokatach 5 letnich oraz inwestowaniu w obligacje długoterminowe. Jednak do podjęcia decyzji o założeniu lokaty trzeba przeanalizować wszystkie aspekty z tym związane oraz zapoznać się szczegółowo z ofertą banków.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx