Gdzie szukać pomocy w przypadku wyłudzenia kredytu?

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich codziennie dochodzi do prób wyłudzenia nawet kilkudziesięciu kredytów1. Mowa tu o próbach udaremnionych, nie wiemy natomiast, do ilu wyłudzeń faktycznie dochodzi. Nie znamy pełnej skali tego zjawiska, ale widać, że zagrożenie jest poważne i realne. Gdzie szukać pomocy, gdy ktoś wyłudzi kredyt na nasze nazwisko? Odpowiedź w poniższym artykule.

Co to jest wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenie kredytu polega na wykorzystaniu czyichś danych do pozyskania kredytu. Wyłudzenie kredytu stanowi przestępstwo z artykułu 297 kk i jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Oszuści wykorzystują naszą nieostrożność  i brak świadomości zagrożenia do pozyskania naszych danych. Następnie wykorzystują je do wyłudzenia kredytu, pożyczki, abonamentu telefonicznego. Trzymając się pewnych określonych zasad mamy szansę znacznie ograniczyć ryzyko takich sytuacji.  Nigdy nie przekazujmy naszego dowodu osobistego lub jego skanu w niepowołane ręce. Nie podawajmy także danych do logowania do różnych aplikacji (w tym przede wszystkim do banku).  Możemy też skorzystać z rozwiązań systemowych, np. Alert BIK.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

O wyłudzeniu kredytu dowiadujemy się najczęściej dopiero wtedy, gdy bank zażąda spłaty zobowiązania lub skontaktuje się z nami firma windykacyjna. Jest to oczywiście najczarniejszy scenariusz. Możemy dużo wcześniej dowiedzieć się o próbie wyłudzenia kredytu i od razu zareagować. Wystarczy, że skorzystamy z narzędzi takich jak:

  • Alert BIK, który powiadomi nas SMS-owo lub mailowo, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt na nasze nazwisko,
  • Raport BIK, z którego dowiemy się o wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązaniach, również o tych, których nie zaciągaliśmy.

Dzięki Alertom BIK możemy zapobiec przestępstwu. Raport BIK pomoże nam zorientować się, że doszło do wyłudzenia kredytu i odpowiednio zareagować.

Wyłudzenie kredytu – gdzie szukać pomocy?

Jeżeli ktoś wykorzystał nasze dane do wyłudzenia kredytu, musimy podjąć następujące działania:

  • zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury, gdzie uzyskamy kopię zawiadomienia o przestępstwie,
  • skontaktować się z BIK – by dowiedzieć się, jak uzyskać Raport BIK, w którym możemy sprawdzić wszystkie kredyty zaciągnięte na nasze nazwisko oraz włączyć Alerty BIK, które ochronią nas przed kolejnymi wyłudzeniami,
  • zastrzec dokumenty w banku lub w BIK (ważne: do założenia konta w BIK potrzebny jest ważny dokument tożsamości, więc warto zastrzec dokument w momencie, gdy już mamy dostęp do naszych danych z BIK),
  • poinformować bank, że padliśmy ofiarą oszustwa,
  • wystąpić na drogę sądową i skorzystać i skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika.

Korzystając ze wsparcia wymienionych instytucji, zapobiegniemy dalszym konsekwencjom w postaci działań windykacyjnych lub egzekucji majątku przez komornika.

Ktoś wyłudził kredyt na mnie – czy muszę go spłacić?

Zanim dojdzie do rozstrzygnięcia sprawy w sądzie, bank najprawdopodobniej będzie żądał spłaty zobowiązania. Nie wystarczy nasze słowo. Musimy jeszcze udowodnić, że ktoś inny wyłudził kredyt, korzystając z naszych danych. Możemy jedynie liczyć na czasowe zawieszenie działań windykacyjnych, jeżeli dostarczymy do banku kopię zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Dlatego najlepiej zapobiegać takim sytuacjom i skorzystać z Alertu BIK. Jest to skuteczne i proste w obsłudze narzędzie, które poinformuje nas o każdym wniosku kredytowym złożonym na nasze nazwisko. Dzięki temu możemy błyskawicznie zareagować i w porę zapobiec przestępstwu.

Bibliografia:

  • Raport Związku Banków Polskich infoDOK

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx