Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

ETF – fundusze dedykowane do długoterminowego inwestowania na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie nie sprowadza się jedynie do bezpośredniego zakupu akcji, ponieważ realizując strategię długoterminową można inwestować poprzez fundusze ETF. Czym one są? Jak je kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak działają fundusze ETF?

Fundusze ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie. W efekcie charakteryzuje je wysoka płynność oraz bieżąca wycena. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to jedyne cechy, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny w tym przypadku jest także cel ich działania. Fundusze ETF nie starają się bowiem pokonać rynku, czyli uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale dążą do wiernego naśladowania danego instrumentu bazowego, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku strategii długoterminowych. Co może pełnić rolę instrumentu bazowego? W przypadku ETF-ów mogą o być zarówno indeksy giełdowe, czy koszyki akcji, jak i obligacje, surowce, czy nawet kryptowaluty. W praktyce ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks. W efekcie każda zmiana jego wartości skutkuje taką samą zmianą wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Fundusze ETF – jak kupić?

Chcąc zacząć inwestować w fundusze ETF posiadać konto maklerskie, które umożliwia ich zakup. Otwiera się je u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że wybór odpowiedniego brokera jest bardzo ważny, ponieważ poszczególne oferty znacznie się różnią. Odmienne w tym przypadku są nie tylko możliwości inwestycyjne, ale między innymi również wysokość pobieranych opłat, czy poziom zaawansowania udostępnianej platformy inwestycyjnej. Jak w praktyce wygląda zakup ETF-ów? Szczegółowe informacje na ten temat zostały opisane w artykule przedstawiającym proces zakładania rachunku maklerskiego.

Inwestowanie w fundusze ETF – ryzyko

Zakup ETF-ów tak samo jak każda inna inwestycja na rynku kapitałowym wiąże się z określonym poziomem ryzyka. W tym miejscu należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że inwestowanie w akcje poprzez fundusze ETF jest znacznie mniej ryzykowne niż ich bezpośredni zakup. Wynika to z faktu, że ETF odwzorowuje dany indeks, a co za tym idzie inwestor nie musi samodzielnie dobierać akcji do własnego portfela. Istotne jest także to, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie z reguły rośnie, co sprawia, że ETF-y pozwalają osiągać stabilne zyski na przestrzeni kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat. W połączeniu z niskimi opłatami za zarządzania należy stwierdzić, że są to instrumenty finansowe dedykowane dla inwestorów, którzy są inwestować w akcje długoterminowo i nie zajmować się na co dzień giełdą.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup funduszy ETF to forma inwestycji, która sprawdza się w długoterminowej perspektywie. Zaletą w tym przypadku jest nie tylko dostępność, ale przede wszystkim możliwość osiągania stabilnych zysków.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx