Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

5 najważniejszych korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym lub w firmie wiąże się z kosztami, co naturalnie rodzi pytania o korzyści, jakie przyniesie inwestycja. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, dlaczego fotowoltaika zyskuje na popularności i jest rekomendowana jako świetny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej.

1.  Oszczędności na rachunkach

Bez względu na to, czy prowadzimy firmę, czy gospodarstwo domowe, musimy zwracać uwagę na koszty. Rachunki za zużycie energii elektrycznej mogą pochłaniać znaczącą część budżetu, ponadto liczba urządzeń, które podłączamy do sieci, stale rośnie, co przekłada się na większe zużycie. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwala na daleko idące oszczędności w tym zakresie – odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na znaczącą redukcję rachunków za energię elektryczną.

Wiąże się to się także z faktem, iż w zdecydowanie mniejszym stopniu podwyżki cen energii dotykają posiadaczy fotowoltaiki, w porównaniu do osób, które na fotowoltaikę się nie zdecydowały. To szczególnie istotne w czasach, kiedy ceny, nie tylko energii elektrycznej, szybko rosną w krótkim czasie. Ponadto efektywność paneli fotowoltaicznych jest obliczona na 25-30 lat, po tym czasie panele powinny zachować około 80% swojej pierwotnej sprawności. Decydując się więc na ich montaż, możemy być pewni, że będą nam służyć przez wiele lat.

2.  Wpływ na środowisko

Jednym z kluczowych powodów, dla których panele fotowoltaiczne są pożądanym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej, jest ich udział w transformacji środowiskowej, wiążącej się m.in. z rezygnacją z paliw kopalnianych. Pozyskując energię słoneczną, nie korzystamy ze źródeł, które mogą powodować zanieczyszczenia powietrza np. CO2, np. spalanie węgla czy drewna.

Co równie istotne, w przypadku domowych instalacji fotowoltaicznych nie musimy zużywać wody na ich mycie. Jeśli panele zostaną prawidłowo zamontowane (pod odpowiednim kątem), to specjalna powłoka samoczyszcząca sprawi, że wszelkie zabrudzenia będą samoczynnie usuwane podczas deszczu. Mycie powierzchni paneli to domena dużych farm fotowoltaicznych, gdzie mamy do czynienia z setkami paneli – dopiero tam zabrudzenia mogą w widocznym stopniu wpływać na uzyski.

3.  Niezależność energetyczna

Instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z magazynem energii gwarantuje, że w razie problemów z przesyłem prądu (np. wskutek awarii linii) nadal będziemy mogli korzystać z urządzeń czy oświetlenia. To szczególnie istotne w miejscach, gdzie awarie zdarzają się częściej, a ich eliminacja zabiera dużo czasu.

4.  Dofinansowanie

Fotowoltaika nie bez powodu jest elementem cyklicznego programu “Mój Prąd” który ma za zadanie zachęcać Polaków m.in. do przejścia na odnawialne źródła energii. Korzyści są w tym wypadku obopólne. Po pierwsze, firma lub gospodarstwo domowe może uzyskać dofinansowanie (aktualnie aż do 31 000 zł!), dzięki czemu koszt inwestycji jest znacznie niższy. Po drugie, fotowoltaika sprawia, że spada zapotrzebowanie na wspomniane paliwa kopalne, co sprzyja pozytywnym zmianom środowiskowym.

5.  Energia słoneczna

Choć Polska nie jest najbardziej słonecznym krajem na świecie, nie wpływa to znacząco na efektywność paneli fotowoltaicznych. W rzeczywistości panele przechwytują energię słońca, a nie jego temperaturę – zbyt wysoka temperatura może wpływać na obniżenie sprawności paneli Natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok. Szukasz firmy, która pomoże w zaprojektowaniu i instalacji fotowoltaiki? Sprawdź Fiberlink Fotowoltaika, gdzie specjaliści służą wsparciem także w trakcie starań o dotacje i ulgi.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx