Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Czym są transakcje foward i jak działają?

Fot.: freepik.com

Dla firm działających na rynku międzynarodowym każda zmiana kursu walut wiąże się ze sporym ryzykiem. Im więcej kolejnych transakcji zależnych jest od ceny zakupu na zagranicznym rynku, tym bardziej nerwowi są kontrahenci i tym trafniej starają się wybrać moment wymiany, aby zbyt wysoki koszt zakupu nie wpłynął na utratę zysku z całego przedsięwzięcia. Aby tego uniknąć, można zawrzeć terminową transakcję walutową forward. Sprawdź, na czym to polega i w jaki sposób ta wiedza może przydać się w Twoim biznesie.

Jak działają transakcje walutowe forward

Dla lepszego zrozumienia działania transakcji tego typu warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że Twoja firma musi rozliczyć się ze swoimi dostawcami i zapłacić im 100 tys. euro po trzech miesiącach. Na co dzień przeprowadzasz transakcje w złotówkach i tylko zakupu hurtowego dokonujesz od partnera zza granicy. Dążąc do tego, aby w przyszłości nie ponieść straty z tytułu różnic kursowych, możesz zawrzeć terminową transakcję zakupu euro, czyli uzgodnić z instytucją finansową, że kupisz euro za złotówki po stałym kursie 4,70 złotych za euro.

Po upływie tego okresu okazuje się, że kurs euro wynosi 4,75 zł, ale Twoja firma kupuje walutę po uzgodnionym kursie 4,70 zł, który jest dla Ciebie korzystniejszy niż obecny kurs rynkowy. Warto jednak mieć na uwadze, że gdyby zdarzyło się, że po uzgodnionym terminie kurs euro na rynku wynosiłby 4,60 zł, Twoja firma nadal byłaby zobowiązana do zakupu waluty na warunkach transakcji walutowej forward, czyli po kursie 4,70 zł.

Jakie ryzyko niosą ze sobą transakcje walutowe forward

Główne ryzyko zawarcia tego typu transakcji związane jest ze zmianami wartości walut na rynku, ponieważ obie strony muszą wywiązać się ze swoich zobowiązań przyjętych w ramach transakcji. Na przykład w przypadku terminowej transakcji walutowej, gdy strony uzgodniły stały kurs wymiany w określonym dniu, kupujący walutę poniósłby stratę w przypadku spadku ceny rynkowej waluty, podczas gdy sprzedający walutę poniósłby stratę, jeśli cena rynkowa waluty wzrośnie.

Warto także mieć na uwadze, że transakcje forward tego typu są zawierane poza giełdą. Dlatego w pewnych warunkach rynkowych wartość rynkowa transakcji terminowych dotyczących konkretnych terminów lub transakcji terminowych na konkretną walutę może podlegać większej zmienności. Z tego powodu w przypadku sprzedaży na rynku zawartej transakcji terminowej lub zastosowania do zamknięcia równoważnej transakcji terminowej wartość rynkowa transakcji może być niekorzystna dla strony transakcji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx