Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Jakie podłoże wybrać do akwarium?

Fot.: freepik.com

Chociaż piasek i żwir mogą wydawać się dość podobne, każdy z nich ma swoje zalety i wady jako podłoże w akwarium słodkowodnym. Decyzja, którego lepiej użyć, zależy od rodzaju ryb, które zamierzasz hodować i od kilku innych czynników. Ten krótki artykuł pomoże Ci zdecydować, jakie podłoże powinieneś wybrać do swojego akwarium.

Wady i zalety podłoża żwirowego

Żwir jest zwykle lepszym wyborem dla większości akwariów słodkowodnych. Jedną z głównych zalet żwiru jest to, że umożliwia swobodny przepływ wody, zapobiegając gromadzeniu się ameby i szkodliwych bakterii w podłożu. Jeśli pozwoli się im gromadzić się zbyt długo, może to wywoływać choroby u ryb i prowadzić do nagromadzenia się pleśni w akwarium. Ponadto podłoże do akwarium jest na tyle ciężkie, że nie zostanie wciągnięte do filtrów akwariowych, które mogą się zatkać lub pracować mniej wydajnie. Żwir jest również dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu możesz w większym stopniu wpływać na wygląd akwarium i dopasować je do swoich ryb.

Wady i zalety piaskowego podłoża do akwarium

Piasek nie przepuszcza wody tak dobrze, jak żwir. Jeśli jednak w twoim zbiorniku umieściłeś ryby, które lubią ryć i grzebać w piasku, wykonają zadanie filtrowania podłoża. Piasek ma kilka innych zalet w porównaniu ze żwirem. Wielu właścicieli akwariów uważa, że dzięki piaskowi wygląda ono bardziej naturalnie, lepiej naśladując dno jeziora lub koryta rzek, które tworzą naturalne siedliska ryb. Ponadto gęsto upakowane podłoże piaskowe rzadziej wymaga wymiany. Ponieważ między cząstkami piasku są mniejsze szczeliny niż między cząstkami żwiru, stare jedzenie i materia roślinna zwykle pozostają na wierzchu podłoża, zamiast opadać na dno, gdzie mogą psuć się i gnić.

Dopasowanie podłoża do hodowanych ryb i roślin

Niektóre rośliny i zwierzęta, które trzymasz w akwarium, mogą preferować piasek lub żwir. Na przykład wiele gatunków pielęgnic potrzebuje podłoża z piasku, aby się rozwijać, ponieważ jedzenie cząstek piasku pomaga im trawić pokarm. Z kolei złote rybki mogą cierpieć na blokadę jelit, jeśli przypadkowo połkną piasek, dlatego zawsze powinny być trzymane w akwarium z podłożem żwirowym. Różne rośliny akwariowe również mogą preferować piasek lub żwir, więc upewnij się, że dobrze rozpoznałeś potrzeby wszystkich mieszkańców akwarium, zanim zdecydujesz się na piasek lub żwir.

Wymiana podłoża akwarium

Kiedy wymieniasz podłoże w akwarium, upewnij się, że zgromadziłeś odpowiednią jego ilość. Małe i średnie akwaria powinny mieć co najmniej 5 cm żwiru lub 3 cm piasku na dnie. Większe akwaria powinny mieć odpowiednio. Podłoże należy wymieniać, gdy stanie się zbyt błotniste.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx