Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

W jaki sposób można przywrócić równowagę hormonalną?

Fot.: freepik.com

W organizmie każdego człowieka dużą rolę odgrywa równowaga hormonalna, jest ona niezwykle ważna, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej, zwane też zaburzeniami hormonalnymi wywołują wiele różnych niechcianych skutków, w zależności od tego, czy poziom danego hormonu jest zbyt wysoki, czy zbyt niski.

Zróżnicowanie objawów wynika z ilości hormonów, jakie zawiera organizm człowieka, u kobiet najczęstszymi objawami są problemy z zajściem w ciążę i zaburzenia cyklu miesiączkowego, u mężczyzn zaś spadek libido, wzrost tkanki tłuszczowej, spadki masy mięśniowej i stany depresyjne.

Przyczyny zaburzeń równowagi hormonalnej

Zaburzona równowaga hormonalna jest częstym problemem, a przyczyny różnią się w zależności od osoby. Najczęstszą przyczyną jest stres. Stres może prowadzić do braku równowagi w twoich hormonach, ponieważ hormony stresu, takie jak kortyzol, wpływają na każdy hormon w twoim ciele. Inną ważną przyczyną braku równowagi hormonalnej są nawyki żywieniowe. Jedzenie zbyt dużej ilości cukru, kofeiny i alkoholu może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej poprzez wpływ na nadnercza i tarczycę.

Do innych przyczyn należą:

  • Leki
  • Zła dieta
  • Dominacja estrogenowa (nadprodukcja estrogenów)
  • Niski poziom testosteronu (niedostateczna produkcja testosteronu)
  • Niedobór progesteronu (zbyt mała produkcja progesteronu)

Jak zapobiegać zaburzeniom hormonalnym?

Każdy człowiek powinien dbać o swój układ hormonalny, aby znacznie poprawić samopoczucie i prawidłowo funkcjonować. Niestety, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego co wpływa na zaburzenia hormonalne, pomimo tego, że przyczyny są dość oczywiste.

Głównymi czynnikami, które wpływają na zaburzenia hormonalne, są przede wszystkim: zła dieta bogata w jedzenie typu fast food i słodycze, chroniczny stres, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Wszystkie wymienione zjawiska przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych, więc alby im zapobiegać należy uwzględnić zdrowy tryb życia, rezygnację z używek i prawidłowe odżywianie się. Produkty, które wspomogą twoje odżywianie znajdziesz w ofercie firmy Sanatum.

Jak przywrócić równowagę hormonalną?

Przywrócenie równowagi hormonalnej trzeba oprzeć na zdrowej, pełnowartościowej diecie i aktywnym trybie życia, można również wspomóc jej odzyskanie, suplementami diety bogatymi w wartości odżywcze i witaminy. Suplementy pomogą w pełni zaopatrzyć dietę w składniki przydatne zarówno w odbudowaniu zaburzonej gospodarki hormonalnej, jak i w utrzymaniu prawidłowej równowagi hormonalnej.

Jeśli chcesz zadbać o swój układ hormonalny, firma Sanatum posiada w swojej ofercie wiele najwyższej jakości suplementów Igennus, które zadbają o twoje zdrowie i układ hormonalny. Sklep posiada w swojej ofercie, również rekomendowane przez dietetyka produkty spożywcze bogate w witaminy i wartości odżywcze.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx