Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jak dbać o ubrania z jeansu?

Trudno znaleźć osobę, która nie ma w szafie choć jednej pary spodni jeansowych bądź kurtki wykonanej z tego materiału. Niestety nie każdy wie, jak właściwie dbać o ubrania z jeansu. Jak prać spodnie jeansowe? Jaka temperatura prania jest optymalna? Jak suszyć jeans? Na te i inne pytania dotyczące jeansu postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Co to tak właściwie jest jeans? 

Idąc do sklepu po jeansy, teoretycznie wiesz czego szukasz, ale czy na pewno? profesjonalna nazwa tkaniny, o której mowa to denim. Ubrania wykonane z denimu są przede wszystkim bardzo trwałe. W dużym uproszczeniu jest to wysokiej jakości bawełna o bardzo gęstym splocie. Pierwotnie tkanina była wykorzystywana do produkcji strojów dla robotników, marynarzy i kowbojów. Z czasem weszła do powszechnego użytkowania. Dziś, dla wygody noszenia, w składzie materiału oprócz wspomnianej wcześniej bawełny, znajdziemy domieszki innych tkanin. Najczęściej jest to poliester i poliamid. To dzięki nim jeans staje się miękki i bardziej elastyczny, co z kolei sprawia, że lepiej układa się na ciele i jest po prostu wygodniejszy. Szukając dobrej jakości jeansu, zwróć uwagę na skład materiału. 

Z założenia, ponad 90% powinna stanowić w nim bawełna. Markowe jeansy Wrangler, Lee czy Mustang mają jedynie nieznaczne domieszki innych włókien. Jeśli na metce znajdziesz napis denim, masz gwarancję, że kupowane ubranie jest warte swojej ceny

Jak dbać o jeans? 

Wysokiej jakości spodnie jeansowe mogą służyć Ci przez wiele sezonów. Należy jednak dać o nie w odpowiedni sposób. Trzymaj się kilku poniższych zasad: 

  • Pierz swoje ulubione jeansy w niskich temperaturach. Ubrania wykonane z jeansu należy prać zgodnie z instrukcją na metce. Niemal zawsze znajdziesz tam informację, że jeansy należy prać w 30 stopniach Celsjusza. Przekroczenie tej temperatury może spowodować, że spodnie stracą fason lub się wybarwią. 
  • Susz spodnie na klasycznej suszarce. Najlepszą metodą suszenia ubrań z denimu jest rozwieszenie ich na domowej suszarce. Pozwól im swobodnie wyschnąć, bez używania suszarek bębnowych czy innych przyspieszaczy. 
  • Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin. Ubrania wykonane z wysokiej jakości denimu są naturalnie dość sztywne i takie powinny pozostać. Płyn do zmiękczania tkanin nie tylko pozbawi je tej cechy, ale również może przyczynić się do zniekształcenia denimu i utraty fasonu. 
  • Nie narażaj ubrań z jeansu na nadmierne działanie promieni słonecznych. Chodzi nam oczywiście o proces suszenia. Jeansy suszone na świeżym powietrzu powinny znajdować się w cieniu. Nadmiar słońca może powodować niechciane blaknięcia i zniekształcenia.
  • Pierz spodnie i koszule jeansowe na lewej stronie. Przed włożeniem ubrań z denimu do pralki zawsze odwracaj je na lewą stronę. W ten sposób unikniesz nadmiernego wypłukiwania barwników. 
  • Przed praniem zapnij guziki i suwaki. Może wydawać się to nieistotne, jednak przed praniem ubrań z jeansu warto pamiętać o zapięciu guzików i zamków błyskawicznych. W ten sposób unikniesz zniekształceń i niepotrzebnych zaciągnięć. 
  • Używaj dedykowanych środków czystości. Na rynku dostępnych jest wiele płynów, proszków i kapsułek dedykowanych do prania ciemnych i czarnych ubrań, a to właśnie kolory najpopularniejszych jeansów. Do jasnych ubrań z jeansu stosuj detergenty do kolorowych ubrań. Unikaj wszelkiego rodzaju wybielaczy. Mogą one nie tylko zmienić kolor Twoich ubrań, ale nawet uszkodzić strukturę tkaniny i spowodować przetarcia. 

Sprawdź wszystkie markowe ubrania w sklepie z jeansami Youneedit.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx