Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Prefabrykacja szaf sterowniczych. Na czym polega i jakie korzyści daje?

Prefabrykacja szaf sterowniczych to sposób na uniknięcie wielu problemów związanych z ich wykonaniem od podstaw. Które jej zalety z punktu widzenia integratora automatyki przemysłowej są najważniejsze?

Instalacje techniczne wymagają wydajnego i precyzyjnego sterowania. W skład linii produkcyjnych wchodzą zróżnicowane komponenty – elektryczne, pneumatyczne, elektroniczne oraz elektromechaniczne. Od sprawności urządzeń sterujących zależy poprawna synchronizacja i bezpieczeństwo pracy całej instalacji. Zapewniają ją odpowiednio dobrane szafy sterownicze. Montaż i konfiguracja tych ostatnich jest znacznie łatwiejszy dzięki prefabrykacji. Na czym ona polega? Jakie korzyści dla automatyzacji produkcji zapewnia prefabrykacja szaf sterowniczych?

Szafa sterownicza – budowa i zastosowanie

Szafy sterownicze upraszczają sterowanie całą instalacją techniczną, umożliwiając uporządkowanie urządzeń odpowiedzialnych za doprowadzenie energii oraz kontrolę pracy poszczególnych elementów. Chronią też urządzenia sterownicze przed szkodliwym wpływem takich czynników jak wilgoć, wysokie temperatury, pył czy uszkodzenia mechaniczne. By realizacja tych zadań była możliwa, szafy muszą mieć odpowiednie parametry i budowę.

Ten pierwszy aspekt uzależniony jest od doboru materiałów oraz jakości wykonania i wykończenia. Drugi to przede wszystkim wynik właściwego projektu, biorącego pod uwagę specyfikę linii produkcyjnej i warunki, w których pracuje. Projektowanie maszyn i instalacji to jednak nie wszystko. By ich eksploatacja była bezpieczna i bezproblemowe, konieczne jest też przestrzeganie zasad użytkowania automatyki przemysłowej oraz regularnie przeprowadzane prace konserwacyjne szafy i znajdujących się w niej urządzeń.

Normy dla szaf sterowniczych

Budowę i przeznaczenie szaf sterowniczych reguluje norma PN-EN 61439-1:2011 – „Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Postanowienia ogólne”. Zgodnie z nią rozdzielnicą i sterownicą niskonapięciową (czyli szafą sterowniczą) można nazwać zespół zbudowany z co najmniej jednego łącznika niskonapięciowego oraz połączonych z nim urządzeń sterowniczych, pomiarowych, sygnalizujących, zabezpieczających i regulacyjnych. W skład szafy chodzą też wszystkie wewnętrzne połączenia elektryczne i mechaniczne oraz części konstrukcyjne.

Automatyzacja produkcji powinna odbywać się z uwzględnieniem ryzyka poszczególnych zagrożeń. Zasady jego oceny określa Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE obowiązująca we wszystkich krajach członkowskich UE. Wymagania co do specyfikacji szaf zawarte są też w Dyrektywie kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/EU i Dyrektywie niskonapięciowej sprzętu elektrycznego 2014/35/EU.

Prefabrykacja szaf sterowniczych – na czym polega?

Jak już wspomnieliśmy, szafy sterowniczą obsługujące roboty przemysłowe i linie produkcyjne muszą być dopasowane do warunków panujących w zakładzie oraz specyfiki pracy instalacji. Jako że projektowanie maszyn i szaf jest procesem czasochłonnym i wymagającym absolutnej dokładności, w automatyce przemysłowej powszechnie korzysta się z prefabrykacji szaf sterowniczych. Ta technologia zakłada dostarczenie na miejsce montażu gotowej szafy wyposażonej we wszystkie niezbędne elementy oraz dopasowaną do zapotrzebowania obudowę.

Prefabrykacja szaf sterowniczych – korzyści

Prefabrykacja szaf sterowniczych cieszy się dużą popularnością wśród integratorów automatyki przemysłowej. Czynnikiem, który w największej mierze wpływa na zainteresowanie tą technologią jest wygoda i możliwość uniknięcia nieporządku związanego z wykonaniem szafy na miejscu. Wybierając prefabrykację, integrator automatyki przemysłowej oszczędza również czas, nie tracąc pewności co do idealnego dopasowania szafy do instalacji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx