Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Praca za granicą w dobie kryzysu: opieka osób starszych w Niemczech

Często możemy usłyszeć opinie, że opieka seniora w Niemczech jest bardzo opłacalnym zawodem. Wysokie wynagrodzenie w euro pozwala zarobić dużo więcej niż w Polsce. Dodatkowo jest to branża gwarantująca duży wybór wśród ofert pracy. Dzieje się tak za sprawą wysokiego popytu na usługi opiekuńcze. Jest on spowodowany coraz szybszym starzeniem się społeczeństw.

Według szacunków do 2035 roku liczba seniorów w Niemczech ma wynosić około 20 milionów. Aktualnie jest to kilkanaście milionów, a około 3 miliony to osoby po 80. roku życia. Dowiedz się, jak wygląda zawód opiekunek osób starszych oraz na jakie warunki pracy mogą liczyć.

Dlaczego praca w opiece stała się popularna?

Praca w Niemczech dla opiekunek stale zyskuje na popularności. Dla wielu Polek stwarza ona możliwość zrealizowania nieosiągalnych dotąd celów. Duży wybór ofert pracy oraz ich zróżnicowanie sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Na ofertę mogą liczyć osoby o różnym poziomie znajomości języka niemieckiego czy doświadczeniu.

Przyjmijmy, że oferta na którą aplikuje opiekunka osób starszych, wyceniona jest na 1700€ netto na miesiąc. Większość ofert pracy to wyjazdy na 2 miesiące. Uzyskujemy, więc możliwość zarobienia 3400€. Przy obecnym kursie euro daje nam to 16 218 zł. 

Środki zarobione w Niemczech pomagają Polkom w trudnej sytuacji, ale nie tylko. Co prawda najczęstszą przyczyną wyjazdu do pracy w Niemczech jest spłacenie zobowiązań finansowych. Polkom zależy jednak również na pomocy młodszym pokoleniom, gromadzeniu oszczędności czy realizacji pasji i podróżach. 

Warunki pracy dla opiekunek seniora w Niemczech

Zarobki w opiece osób starszych oscylują wokół 1600 do nawet 2000€. Sprawia to, że zawód opiekunki staje się bardzo atrakcyjny. Jednak oprócz warunków finansowych, niezwykle ważne są także warunki pracy. Wyjeżdżając do Niemiec, opiekunka osób starszych powinna pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i spokoju. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród doświadczonych opiekunek osób starszych jest wyjazd ze sprawdzoną agencją opiekuńczą. Są to firmy zajmujące się kompleksową organizacją wyjazdów do opieki seniora w Niemczech. Alternatywą dla wyjazdów z firmą zewnętrzną jest wyjazd na własną rękę. Podejmując pracę w Niemczech samodzielnie, należy jednak pamiętać o zagrożeniach. Są to przede wszystkim: praca na czarno, brak pomocy i ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, bo za pracę na czarno w Niemczech grożą także konsekwencje prawne. Mogą to być kary finansowe, ale też zakaz pracy lub wydalenie z kraju.

Co zapewnia rzetelna agencja opiekuńcza?

W związku z popularnością branży na rynku powstaje coraz większa ilość firm zajmujących się pośrednictwem pracy. W jaki sposób poznać rzetelną firmę? Warto skorzystać z opinii innych opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech. Na rynku znajdziemy liderów w branży, którzy cieszą się renomą. 

Agencja opiekuńcza powinna zapewnić przede wszystkim legalną umowę. Niezwykle ważne jest także transparentne przedstawienie firmy i warunków pracy – zobacz na ostina-opieka.pl. Co jeszcze powinien zapewnić dobry pracodawca w branży opiekuńczej?

  • legalna umowa,
  • transparentne warunki pracy,
  • ubezpieczenie i oskładkowanie,
  • aktualizowana baza zleceń i duży wybór,
  • dokładny opis ofert pracy,
  • pomoc doświadczonego koordynatora,
  • sprawny proces rekrutacji.

Jak zdobyć pracę w opiece osób starszych?

Do podjęcia zawodu opiekunki osób starszych we współpracy z agencją opiekuńczą, potrzebne będą dwie podstawowe umiejętności. Jest to przede wszystkim znajomość języka niemieckiego. Nie musi być to znajomość w stopniu biegłym, jednak wymagany jest przynajmniej stopień komunikatywny. Dzięki temu opiekunka osób starszych może swobodnie poruszać się po Niemczech.

Ważne jest również rozumienie potrzeb seniora. Agencje opiekuńcze wymagają także doświadczenia. Warto jednak wiedzieć, że nie musi być to praktyka profesjonalna w Niemczech. Wystarczy doświadczenie w opiece na przykład nad kimś z Twoich bliskich.

Rzetelna agencja opiekuńcza pomoże Ci bezstresowo przejść przez proces rekrutacji. Odbywa się ona w formie rozmowy z doświadczonym koordynatorem. Rekrutacja nie polega wyłącznie na sprawdzeniu Twoich umiejętności. Opieka osób starszych to bardzo wymagający zawód, dlatego na rekrutacji masz możliwość zadać nurtujące Cię pytania. Koordynator pomoże Ci również w doborze najkorzystniejszej oferty pracy. Sprawdź: https://ostina-opieka.pl/rekrutacja-opieka/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx