Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Regały paletowe, co je wyróżnia na tle innych?

Regały to podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Ich główną funkcją jest umożliwienie efektywnego wykorzystania przestrzeni dostępnej do składowania. W tym zadaniu świetnie sprawdzą się m.in. regały paletowe – są one jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla firm z różnych sektorów.

Krótka charakterystyka regałów paletowych

Konstrukcja regałów paletowych opiera się na systemie ramowym, na który składają się przede wszystkim pionowe słupy i poziome elementy utrzymujące palety. Dolna część słupa jest skręcana ze stopą, którą kotwi się do posadzki. Słupy są połączone stężeniami oraz belkami ukośnymi tworzącymi poziom składowania. Do użytkowania tych regałów niezbędne są palety lub ewentualnie inne podstawy, na których można umieścić ładunek. Ze względu na budowę i sposób składowania konstrukcje tego typu zalicza się do kategorii regałów ramowych i bezpółkowych – mogą one być instalowane w rzędach lub kolumnach, pomiędzy którymi poruszają się wózki widłowe. Wiele firm, w tym m.in. Logimax, oferuje wykonanie poszczególnych komponentów na miarę, by dopasować ich gabaryty do potrzeb danego klienta. Możliwość modyfikowania rozmiarów oraz nośności sprawia, że sprawdzą się one do przechowywania towarów o różnych kształtach, gabarytach i masie.

Regały paletowe a inne rozwiązania

Istnieje wiele rodzajów regałów magazynowych, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach. Oprócz konstrukcji paletowych popularnym rozwiązaniem są m.in. regały paletowe – różnią się one przede wszystkim tym, że do składowania towarów nie są potrzebne palety. W niektórych sytuacjach może być to wygodna opcja, jednak zastosowanie palet również ma swoje zalety. Z ich wykorzystaniem możliwe jest m.in. ułatwienie przenoszenia ładunków na wózki widłowe i usprawnienie transportu – sporym plusem jest także uniwersalny rozmiar, który jest stosowany przez wiele firm z różnych krajów. Ponadto regały paletowe mogą być użyte do przechowywania większych i cięższych towarów niż konstrukcje półkowe – w pierwszym przypadku pojedynczy warunek może ważyć nawet 2 000 kg.

Kolejnym wartym uwagi rodzajem konstrukcji magazynowych są regały wspornikowe. Odznaczają się one zupełnie inną budową, która przekłada się także na spore różnice w zastosowaniu. Są one przeznaczone do stosowania z tzw. towarami dłużycowymi – nie są zatem alternatywą dla regałów paletowych, jednak w niektórych magazynach te rozwiązania mogą być wykorzystywane wspólnie.

Inne zalety regałów paletowych

Regały paletowe występują w kilku różnych wariantach, które różnią się pod względem sposobu wykorzystania oraz funkcjonalności. W każdym przypadku można jednak liczyć na usprawnienie procesów magazynowych, a także obniżenie ryzyka wystąpienia urazów u pracowników czy uszkodzeń towarów. System paletowy to stosunkowo tanie rozwiązanie, które może posłużyć na długie lata – to dobra inwestycja, która szybko się zwróci dzięki umożliwieniu bardziej efektywnego składowania większej liczby towarów na danej przestrzeni hali magazynowej. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z konstrukcji pokrytych powłoką zabezpieczającą przed korozją, co pozwala na instalację regałów na zewnątrz.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx