Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Jak kleić płyty betonowe na ścianę w salonie?

Aranżacje w stylu industrialnym czy też loftowym cieszą się dużą popularnością. W końcu taki styl zachwyca swoją surowością, ale jednocześnie też oryginalnością. We wnętrzach urządzonych w takich stylach nie może zabraknąć płyt z betonu architektonicznego. Dziś podpowiemy Wam, jak je zamontować.

Montaż płyt z betonu – to trzeba wiedzieć

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że płyty betonowe prezentują się dobrze. Sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru, ale też stanie się bardziej reprezentacyjne. Jednak nie zawsze montaż takich płyt jest możliwy. Otóż na samym początku należy sprawdzić ściany, które muszą być mocne i wytrzymałe. Klasyczne ściany murowane dobrze się sprawdzają, natomiast te z płyt kartonowo-gipsowych trzeba wzmocnić, co jest czasochłonne. Płyty z betonu architektonicznego można zamontować na kilka sposobów. Nim je przedstawimy, musimy też wspomnieć o przygotowaniu samej ściany. Powinna być ona bardzo dokładnie oczyszczona. Trzeba usunąć wszelkiego rodzaju nierówności, czy też resztki tapet bądź farby. Powierzchnię powinno się też przeszlifować papierem ściernym o różnej gradacji. Na początku powinno się wybrać ten o wyższej gradacji, a potem średniej, a na końcu najniższej. Dodatkowo kurz trzeba zetrzeć. Można użyć lekko wilgotną ścierkę. Gdy i ten etap jest za Wami, niezbędne jest gruntowanie ściany. Wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno gruntowanie jest konieczne. Odpowiedź może być tylko jedna i brzmi: tak. Wynika to z faktu, że powierzchnia jest bardziej przyczepna i klej konstrukcyjny będzie miał mocniejszy chwyt.

Jak zamontować płyty betonowe? System niewidoczny na kotwie

Płyty betonowe można montować na kilka sposobów. Niewątpliwie bardzo dobrze sprawdza się system niewidoczny na kotwie chemicznej. Jest on naprawdę prosty, ale też szybki. Można go wykonać na ścianach murowanych. Na początek trzeba przygotować otwory montażowe, następnie używając kotwy chemicznej, trzeba wkleić trzpień montażowy. Wszystkie wymiary należy zaznaczyć sobie wcześniej na ścianie, aby nie popełnić błędu. Teraz można już przejść do montażu. Wystarczy tylko włożyć trzpień w otwór z kotwą. Co ciekawe to rozwiązanie pozwoli Wam na układanie płyt zarówno z zachowaniem dystansu, jak i na styk.

Klejenie płyt betonowych to dobra i szybka metoda

Wielu producentów płyt betonowych rekomenduje klejenie. Do tego celu warto wykorzystać kleje konstrukcyjne. Pamiętajcie, że płyty trzeba kleić na powierzchniach szorstkich i surowych. Każdą płytę betonową trzeba przygotować, a dokładnie tylną powierzchnię należy zagruntować. Teraz można już przejść do nałożenia kleju konstrukcyjnego. Na samym początku zaczynamy od nałożenia cieniej warstwy na ścianę. Następnie nakładamy klej na wewnętrzną część płytki, przykładamy płytę do ściany i lekko dociskamy. Nie należy żałować kleju, gdyż jeżeli zastosujecie placki klejowe, to niestety prawdopodobnie płyta odpadnie. Aby ułatwić sobie pracę, możecie użyć pacę grzebieniową. Przypominamy, że nadmiar kleju należy usuwać na bieżąco, gdyż potem może być to niezwykle trudne.

Montaż płyt betonowych na wieszakach – dobry i szybki

To nadal nie koniec możliwości. Otóż możecie zdecydować się też na montaż na wieszakach i jest to kolejny system niewidoczny. Aby go wykonać, będziecie potrzebować śrub i listew montażowych. Śruby trzeba wkręcić do elementów mocujących. Po wymierzeniu płyty zaznaczamy jej wymiary na ścianie. Zaznaczamy też miejsca, które będą odpowiadać położeniu śrub na płycie. I właśnie w tych miejscach montujemy listwy montażowe, a potem po prostu nasadzamy płyty. Jeżeli płyta znajduje się w wybranej przez Was pozycji, to znaczy, że wszystko wykonaliście dobrze. Zaletą takiego montażu jest możliwość dokonywania mian, poprzez korygowanie ułożenia listew. Dodatkowo płyty można też szybko zdemontować.

Jak więc widzicie jest kilka możliwości montażu i każda z nich ma zalety. Wybór w dużej mierze zależy od tego, z czego wykonana jest ściana, ale też od Waszych umiejętności. Naszym zdaniem najłatwiejsze jest klejenie. Montaż możecie wykonać samodzielnie, nie musicie tutaj zatrudniać żadnych specjalistów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx