Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Golenie na mokro czy na sucho – co lepiej sprawdzi się w przypadku problematycznej skóry?

Skóra problematyczna to skóra ze skłonnością do podrażnień, zaczerwienienia, ale i nadmiaru sebum oraz wyprysków. Gdy mężczyzna ma problemy z cerą jednocześnie musi dbać o regularne golenie, bo zarost czy tym bardziej długi zarost nie wpływa dobrze na stan takiej skóry. Powoduje, że nie ma ona wystarczająco tlenu czy nawilżenia, a przez to wydziela więcej sebum, co prowadzi do błędnego koła problemów skórnych. Tutaj pojawia się pytanie: czy lepiej sprawdzi się golenie na mokro czy na sucho?

Golenie na sucho – jakie ma zalety i wady?

Golenie na sucho wykonuje się golarką elektryczną, która nie ścina włosów, a raczej je ściera. Dzięki temu nie podrażnia skóry tak jak zwykła maszynka użyta bez kremu czy mydła do golenia. Golenie na sucho jest stosunkowo szybkie. Można też zaopatrzyć się w golarkę, która zapewnia możliwość golenia nie tylko na sucho, ale i na mokro. Ryzyko zacięć przy goleniu maszynką elektryczną, które de facto nie dotyka skóry jest minimalne. Ścieranie zarostu przy gęstych włosach może być niewystarczające. Tarcie blisko skóry może powodować pewne podrażnienia i pieczenie. Należy dobrać typ golarki do rodzaju zarostu. Do rosnącego w jednym kierunku sprawdzi się golarka foliowa, a w przypadku niesfornego i gęstszego zarostu – rotacyjna.

Jakie są walory golenia na mokro?

Golenie na mokro jest niezwykle dokładne i można uzyskać efekt gładkiej skóry bez podrażnień pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni krem do golenia, który ułatwia poślizg. Taki kosmetyk powinien posiadać także składniki roślinne, które pozytywnie wpływają nie tylko na nawilżenie, ale i odżywienie skóry. Kremy do golenia skutecznie zmiękczają nawet najtwardszy zarost. Dzięki temu jego usunięcie staje się znacznie prostsze. Golenie na mokro może być łatwe pod warunkiem, że mężczyzna goli się zgodnie z kierunkiem wzrostu zarostu, a nie pod włos.

Czy golenie na mokro niesie ze sobą jakieś trudności?

Przy goleniu na mokro trzeba bardzo często czyścić ostrze, zwłaszcza gdy zarost jest gęsty. Pozostawanie zbyt dużej ilości włosów pomiędzy ostrzami powoduje ich stępienie, a to z kolei prowadzi do większego ryzyka zacięć. Trzeba zatem w czasie golenia płukać ostrze pod wodą i najlepiej płukać je w gorącej wodzie, bo wtedy łatwiej nie tylko o dobre usunięcie włosów z ostrza czy zdezynfekowanie maszynki, ale również o dodatkowe zmiękczenie zarostu przy kolejnych pociągnięciach. Golenie na mokro jest na pewno droższe, bo wymaga stosowania kremu do golenia dla mężczyzn. Same narzędzia też nie muszą być dużo tańsze od golarek elektrycznych, zwłaszcza jeśli wybierze się maszynki na żyletki. Jednak ich zaletą jest fakt, że posłużą tak długo jak golarka, z tymże będą wymagały wymiany wkładów w postaci żyletek. Jednak sama wymiana nie musi być trudna. Wystarczy wybrać maszynkę o prostej konstrukcji, np. motylkową, która wyposażona jest w jedno ostrze.

Jaki typ golenia wybrać w przypadku cery problematycznej?

Jeżeli borykacie się z trądzikiem czy cerą tłustą i skłonną do wyprysków, to nie znaczy, że nie możecie sięgnąć po golarkę elektryczną na sucho. Po jej użyciu najlepiej użyć kosmetyku głęboko nawilżającego takiego jak balsam albo krem nawilżający. Jednak golenie na mokro jak już wspominaliśmy pomaga w dogłębnym nawilżeniu skóry i zmiękczeniu zarostu. Jeśli zatem masz cerę problematyczną i jednocześnie dość gruby czy niesforny zarost, to lepiej sprawdzi się dla Ciebie golenie na mokro. Gdy masz średnio gęsty i niezbyt twardy zarost, golenie na sucho na pewno nie zaszkodzi, ale musisz zadbać o nawilżenie skóry po goleniu. Balsam po goleniu, który łagodzi ewentualne podrażnienia świetnie się sprawdzi. Warto podkreślić, że dużo zależy też od tego jaki styl golenia preferujesz, czy wolisz tradycyjne narzędzia, czy elektroniczne. Na pewno w przypadku tych drugich zyskasz na czasie, choć wybierając takie do golenia na sucho i mokro także musisz podjąć rutynę nakładania kremu do golenia. Od Ciebie zależy, które narzędzie i metodę wybierzesz. Każda może być skuteczna dzięki nowoczesnej budowie akcesoriów do golenia, które są ergonomiczne, skuteczne, ale i bezpieczne. Przy goleniu na mokro pamiętaj, by zaopatrzyć się dodatkowo w wysokiej jakości pędzel do golenia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx