Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Awaria samochodu? Kiedy dzwonić po pomoc drogową?

Niespodziewana awaria na drodze może przydarzyć się każdemu. Co robić, gdy samochód w trasie odmówił posłuszeństwa? Przede wszystkim: nie panikuj! Skorzystaj z naszych porad i sprawdź, kiedy niezbędne jest wezwanie pomocy drogowej, a kiedy można się bez tego obyć.

Chociaż awarie na drodze zdarzają się niespodziewanie, warto wiedzieć zawczasu, jak na nie zareagować. Zanim zaczniesz szukać w internecie na swoim smartfonie takich haseł jak: pomoc drogowa Częstochowa czy laweta Częstochowa, sprawdź, czy nie dasz rady samodzielnie poradzić sobie z problemem. Nie zawsze wzywanie pomocy drogowej jest konieczne.

Oceń sytuację

Nawet jeśli nie znasz się dobrze na samochodach, możesz z powodzeniem wstępnie ocenić sytuację w razie awarii. Może się okazać, że po prostu samochód złapał gumę i wystarczy jedynie wymienić koło. Z tym można poradzić sobie samodzielnie, o ile w bagażniku znajduje się koło zapasowe.

Zapaliła się czerwona kontrolka informująca o niskim ciśnieniu oleju? To również nie jest powód do wzywania pomocy drogowej. Zatrzymaj się i odczekaj, aż silnik ostygnie. Następnie sprawdź poziom oleju i uzupełnij go, jeśli to konieczne.

Działanie Twojego auta opiera się w dużej mierze na elektronice? Być może wystarczy zresetować akumulator poprzez wyłączenie go i ponowne włączenie. Jeśli auto wciąż nie chce odpalić, warto zajrzeć pod maskę i sprawdzić, czy nie rozłączyła się kostka instalacji elektrycznej. Jeśli tak, można samodzielnie ją podłączyć.

Laweta czy holowanie – co wybrać?

Okazało się, że problem z autem jest na tyle poważny, że poradzisz sobie samodzielnie? W takim razie trzeba poczekać na pomoc drogową. Możliwe, że samochód uda się naprawić na miejscu. W przeciwnym wypadku trzeba będzie dostarczyć go do serwisu.

Należy pamiętać, że holowanie jest możliwe jedynie w określonych sytuacjach. Samochód może być holowany przez inne auto, jeśli nie ma uszkodzonego układu kierowniczego ani układu hamulcowego. Samochody z automatyczną skrzynią biegów w razie awarii skrzyni również nie mogą być holowane. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje wezwanie lawety.

Warto pamiętać, że holowanie samochodu na autostradzie jest dozwolone jedynie przez pojazd do tego uprawniony. Jeśli do awarii doszło na drodze tego typu, nie dzwoń do znajomego z prośbą o holowanie np. do Częstochowy. Dopiero pojazd pomocy drogowej może holować Twój samochód na autostradzie.

Potrzebna naprawa ciężarówki? Zadzwoń po specjalistów!

Jeszcze trudniejszą sytuacją wydaje się awaria ciężarówki w trasie. Nie każdy serwis zajmuje się naprawą ciężarówek w Częstochowie czy w innym mieście, w pobliżu którego doszło do awarii. Jeśli jesteś kierowcą pechowej ciężarówki i nie masz sprawdzonego miejsca w okolicy, raczej nie unikniesz przeszukiwania wyszukiwarki pod hasłem: „serwis tir Częstochowa”.

Warto wezwać pomoc drogową, która w przypadku mniej poważnych problemów z samochodem ciężarowym oferuje naprawy na drodze. Dzięki temu można uniknąć holowania ciężarówki do serwisu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx