Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Rowerowa Czarna Góra — trasy rowerowe, Bikepark, noclegi dla rowerzystów i wypożyczalnie rowerów

Przez większość osób Czarna Góra leżąca w Masywie Śnieżnika kojarzona jest nieodłącznie ze sportami zimowymi, bowiem to właśnie na jej stokach zlokalizowany jest jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Mowa tu oczywiście o Czarna Góra Resort, gdzie każdego roku w porze zimowej przybywają dziesiątki tysięcy narciarzy, aby pobuszować na nartach w pięknej scenerii, na świetnie przygotowanych nartostradach. Jednak Czarna Góra ma i drugie oblicze, a mianowicie całą infrastrukturę rowerową. Na jej zboczach w porze letniej między innymi zimowe nartostrady pełnią funkcje zjazdowych tras rowerowych w wybudowanym tu Bikeparku. Pyzatym wiedzie tu wiele tras rowerowych prowadzący w różnych najciekawszych kierunkach Masywu Śnieżnika, między innymi do Międzygórza, czy na sam Śnieżnik. Czas poznać rowerowe oblicze tego zakątka Sudetów.

Bikepark na Czarnej Górze

Wybudowany na Czarnej Górze Bikepark jest jednym z największych w Polsce. Na jego terenie wytyczono 19 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Znajdziemy tu trasy ekstremalne przeznaczone wyłącznie dla doskonałych rowerzystów pozbawionych strachu, jak i trasy dla początkujących, gdzie można stawiać pierwsze kroki w kolarstwie górskim. Z myślą o najmłodszych stworzono tu również strefę dla dzieci Kids Arena. Pod czujnym okiem instruktora najmłodsi mogą oddać się TU przyjemności podczas jazdy na rowerze po torze z przeszkodami dostosowanymi do ich możliwości.

W Bikeparku wyszczególnić możemy trasy, na które wjedziemy wyciągiem EFKA i są to kolejno: dual slalom, dirt, top gun, muflon, whipe line i family, a także o dłuższym dystansie w obrębie wyciągu Lux Torpeda: milky way, freeride, DH Lux, DH Torpeda, Kambodża, klakier, sowa, wtyczka, DH Cup, Kalifornia, dzik, żmija i gargamel. Najbardziej popularna, a zarazem uniwersalną trasą w Bikeparku jest Milky Way. Jest to zarazem najdłuższa trasa mierząca sobie ponad 6 kilometrów swój bieg rozpoczynająca na szczycie. Start trasy ulokowany jest w malowniczych górskich krajobrazach, a trasa wiedzie w dół zboczem o średnim poziomie trudności, na której pokonać będziemy musieli liczne przeszkody takie jak: muldy, hopki, uskoki, wyprofilowane bandy, a także zróżnicowaną nawierzchnię. Bikepark to wspaniałe miejsce na mapie rowerowej polski, można tu bowiem zapisać się do szkółki rowerowej, gdzie prowadzone są zajęcia z zakresu techniki jazdy rowem górskim, na którym poznamy od strony praktycznej bezpieczne sposoby pokonywania przeszkód.

Trasy rowerowe na Czarnej Górze.

Na Czarnej Górze poza trasami zjazdowymi znajdują się także szlaki tradycyjnych tras rowerowych. Zboczami szczytu poprowadzone są trasy Singletrack Glacensis i są to kolejno: Pętla Stronie Śląskie o dystansie niespełna 23 kilometrów oraz Pętla Międzygórze o dystansie prawe 30 kilometrów. Pierwsza z nich poprowadzona jest w znacznej części południowymi stokami Czarnej Góry i przecina między innymi trasy zjazdowe Bikeparku na Czarnej Górze. Zalecamy zachować szczególną ostrożność na tym odcinku! Pętla Międzygórze natomiast swój bieg rozpoczyna po północnej stronie Czarnej Góry. Biegnie do Międzygórza, następnie okrążając górę Igliczną, wraca ponowne na Czarną Górę. Ze szczytu Czarnej Góry poprowadzona jest również gminna trasa rowerowa nr 9 Do schroniska pod Śnieżnikiem. Jest ro wymagająca kondycyjnie i technicznie trasa o dystansie 20 kilometrów. Jednak w nagrodę za wysiłek włożony do jej pokonani będziemy mogli po drodze podziwiać piękne widoki na Masyw Śnieżnika i Góry Złote w oddali. Wiedzie tu także trasa rowerowa Ziemi kłodzkiej stanowiąca łącznik pomiędzy Sienną a Czarną Górą. Krótki 6-kilometrowy dystans niech nikogo nie zwiedzie, ścieżka jest bowiem bardzo wymagająca pod względem kondycyjnym, gdyż jest to w zasadzie ciągły stromy podjazd. Poniżej prezentujemy przejazd Pętlą międzygórze:

Noclegi przyjazne rowerzystom w okolicach Czarnej Góry.

Ważnym elementem każdej wyprawy czy to małej, czy to dużej jest znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego. W obrębie Czarnej Góry miejsc do zakwaterowania nie brakuje, jednak wybierając się na rowerowy wypad w góry, warto pomyśleć o tym, aby nasze miejsce wypoczynku spełniało kilka warunków ułatwiających nam pobyt. Noclegi w Czarnej Górze to świetna propozycja z kilku względów. Po pierwsze bliska odległość do Bikeparku i na trasy rowerowe tu biegnące pozwala nam w każdej chwili wyskoczyć na przejażdżkę rowerową bez nadkładania zbędnych kilometrów przeznaczonych na dojazd. Po drugie funkcjonuje tu kilka serwisów i wypożyczalni rowerów, co może okazać się przydatne w sytuacji awarii naszego sprzętu lub jego braku.

Niezależnie od tego, w jakim obiekcie noclegowym się zatrzymamy pensjonat, hotel czy kwatery prywatne to powinno ono bezsprzecznie posiadać bezpieczne miejsce do przechowywania sprzętu rowerowego. Ponadto w dobrym tonie jest również posiadanie, chociażby niewielkiego punktu serwisowego, w którym można naprawić niewielkie usterki. Miejsce wyznaczone do mycia rowerów wyposażone w myjkę niskociśnieniową także jest mile widziane. Taką miejscówką spełniającą wszystkie te warunki są niewątpliwie Pokoje Gościnne U Ireny — Noclegi Stronie Śląskie. Ten pensjonat zlokalizowany niespełna 6 kilometrów o Czarnej Góry oferuje pokoje o wysokim standardzie z własnymi łazienkami i dostępem do aneksów kuchennych. W Pokojach Gościnnych U Ireny można również wynająć apartamenty, które są dwupokojowe i mają wydzieloną część sypialnią, posiadają również własne łazienki oraz w pełni wyposażone aneksy kuchenne, dostąp do Internetu oraz telewizji.

Zatrzymując się tu na nocleg, możemy mieć pewność, że znajdziemy się w dobrych rękach. Właściciele pensjonatu dokładają wszelkich starań, aby umilić pobyt swoim gościom. Wielkim plusem jest również fakt, że sami są aktywnymi rowerzystami doskonale znającymi okoliczne trasy rowerowe i w razie potrzeby doradzą, jaka trasę obrać, a nawet zabiorą na wspólną wycieczkę rowerową. Po całodziennej aktywności fizycznej na zasłużony wypoczynek możemy udać się do dużego ogrodu otulającego noclegi U Ireny, gdzie w jednej z wielu stref relaksu możemy rozprasować zmęczone nogi na wygodnych meblach ogrodowych.

Lokalne wypożyczalnie rowerów i punkty serwisowe.

Wśród kilku działających lokalnie wypożyczalni rowerów możemy polecić Wypożyczalnię Rowerów i Nart Biegowych Bikeski w Stroniu Śląskim. To właśnie to miejsce oferuje szeroką gamę różnego rodzaju rowerów. Znajdziemy tu podstawowe rowery MTB typu hardtail jak i zaawansowane technicznie rowery typu fullsuspension. Wypożyczalnia rowerów w Czarnej Górze oferuje rowery topowych modeli renomowanych marek. Profesjonalny sprzęt rowerowy to konieczność jeśli palcujemy wyruszyć na trudne szlaki rowerowe i pojeździć bardziej agresywnie. W końcu chodzi tu o bezpieczeństwo, a tylko najlepsze rowery pozwolą nam poczuć się pewnie na stromych zjazdach. Wypożyczalnia oferuje również rowery elektryczne, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. W warunkach górskich sprawdzają się one doskonale, gdyż nie każdy ma odpowiednią kondycję, aby podjechać w wyższe partie gór. Z rowerem elektryczny żadne okoliczne wzniesienie nie będzie już wyzwaniem. W wypożyczalni Bikeski możemy wyposażyć się w rowery dla całej rodziny, gdyż mają tu na stanie również rowery dziecięce, w tym elektryczne rowery dziecięce, które są rzadko spotykane. Z Bikeski możemy zaplanować wspaniałą przygodę rowerową, która nie będzie zakłócona niechcianymi przygodami, jaką może okazać się wadliwy sprzęt. To się tu po prostu nie zdarza, gdyż na miejscu funkcjonuje serwis rowerowy, w którym każdy zwracany rower jest dokładnie sprawdzany pod kątem stanu technicznego.

Podsumowując – Czarna Góra w sezonie letnim zapewnia moc atrakcji dla wszystkich rowerzystów. Moza tu szlifować swoje umiejętności w technice zjazdowej lub wyrabiać kondycję na stromych podjazdach. Również dzieci znajdą tu odpowiednie dla siebie atrakcje. Czarna Góra jest miejscem dla całych rodzin i zapewnia wiele godzin niezapomnianych wrażeń kolarskich. Jeśli chodzi o noclegi pod Czarną Górą, to obszerna baza noclegowa gminy Stronie Śląskie zapewnia wiele miejsc noclegowych przyjaznych rowerzystom. Szczególnie polecamy Pokoje Gościnne U Ireny w Stroniu Śląskim.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
1 rok temu

brzmi zachęcająco 😛

1
0
Dodaj komentarzx