Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Dywan wełniany – ile kosztuje i czy warto go kupić?

Zastanawiasz się nad tym, czy warto kupić dywan wełniany? Na pierwszy rzut oka widzisz jego cenę, która odbiega od innych produktów z tej kategorii, lecz wykonanych z tworzyw sztucznych. Tańsze dywany mogą Cię kusić, jednak czy w praktyce będziesz z nich zadowolony? Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za tradycyjne wełniane dywany, z czego bierze się taka kwota i wreszcie, czy są one tego warte.

Ile trzeba zapłacić za dywan wełniany?

Oczywiście na pewno nie zdziwisz się, że nie podamy Ci jednej konkretnej kwoty. Cena dywanu wełnianego może się różnić w zależności od miejsca, a wynika z kilku czynników:

  • rozmiaru dywanu,
  • sposobu produkcji – tkanie ręczne (droższe) lub maszynowe,
  • gramatura,
  • wysokość runa,
  • design.

Zatem, jak widzisz wiele rzeczy wpływa na ostateczną cenę wełnianego dywanu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jakość nie zawsze kosztuje kilka tysięcy złotych. Choć w sprzedaży nie brakuje dywanów wełnianych za 12-16 tysięcy złotych, to zdarzają się też modele w przedziale 600-800 złotych. Jaka będzie różnica między nimi?

Dywany wełniane za kilkanaście tysięcy złotych

Zazwyczaj najwięcej trzeba zapłacić za luksusowe dywany wełniane perskie, tkane ręcznie w całości z wyselekcjonowanej wełny. Weźmy za przykład dywan perski Kerman, którego cena przekracza 12 tysięcy złotych. Taki koszt ma jednak swoje uzasadnienie, a wynika m.in. z:

  • wysokiej wytrzymałości i odporności dywanu,
  • wyselekcjonowanego materiału – w całości wełna, a nie domieszki,
  • ręcznego tkania metodą supełkowania – około 250 tysięcy supełków na m2.

Zazwyczaj najdroższe są dywany sprowadzane z odległych zakątków antycznej Persji. Stwierdzenie, że pokonują one daleką drogę, aby ostatecznie ozdobić posadzki w Twoim domu wcale nie jest przesadą. Takie dywany są dogłębnie czyszczone, poddawane renowacji, naturalnej dekoloryzacji – kilka miesięcy na słońcu. Potem wykonuje się kontrolowane przecieranie celem sztucznego postarzenia i ponownie barwi się dywan, nadając mu stylu vintage w nowoczesnej odsłonie.

Czy warto kupić dywan wełniany?

Nawet, jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, poszukaj w sklepie dywanu wełnianego. Będzie on znacznie lepszym wyborem od produktu z tworzywa sztucznego, ponieważ na długo zagości w Twoim domu. Nawet naturalne dywany kosztujące mniej niż 1000 złotych będą solidne, jakościowe i eleganckie. Posłużą Ci przez długi czas. Jeżeli jednak zafascynuje Cię droższy model, nie obawiaj się tego wydatku. Potraktuj go jako inwestycję – pojedyncze unikatowe egzemplarze z Persji lub innych stron świata z czasem jedynie zyskują na wartości i mogą być  przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zamów dywan wełniany w zaufanym sklepie

Niestety cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a dywany wełniane mogą nie spełniać pokładanych w nich nadziei. Aby uniknąć podobnych rozczarowań, kupuj je w zaufanych miejscach, gdzie masz pewność, co do autentyczności asortymentu. Zapoznaj się też dokładnie z opisem produktu, aby wiedzieć, za co konkretnie płacisz.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx