Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Jak dorobić w małym mieście?

kurier praca

Rosnąca inflacja i postępująca recesja sprawiły, że coraz większe grono Polaków szuka dodatkowych źródeł zarobku. Znalezienie pracy dodatkowej nie jest jednak aż tak proste – trzeba posiadać wystarczające kwalifikacje i znaleźć pracodawcę, który pozwoli nam dorobić. Tylko gdzie szukać ogłoszeń o pracę dodatkową? Wyjaśniamy, jak dorobić w małym mieście.

Praca dodatkowa – co warto wiedzieć?

Praca dodatkowa to zatrudnienie, które ma na celu uzupełnić główne źródło dochodu, czy to z etatu, czy też z działalności gospodarczej. Mogą to być jednorazowe zlecenia od firm lub osób prywatnych, ale też stała współpraca, np. w formie pracy weekendowej. Tak naprawdę wszystko zależy od wymagań pracodawcy i charakteru pracy, którą chcemy podjąć. Co jeszcze warto wiedzieć o pracy dodatkowej?

Ponieważ praca dodatkowa ma być jedynie dodatkiem do codziennej pracy, to z reguły wykonuje się ją po zwykłej pracy na etat, a więc wieczorami lub w weekendy. Czasami mogą to też być pojedyncze zlecenia, pozyskane po znajomości lub po prostu znalezione w internecie – wtedy czas i miejsce pracy są różne. Jeśli chodzi o wspomniane trzy rodzaje aktywności, to praca na weekend w Żywcu i innych małych miastach jest zdecydowanie najłatwiejsza do znalezienia. Firmy z branży usługowej lub produkcyjnej chętnie zatrudnią osoby, które będą skłonne pracować jedynie w weekendy, o ile ma to być zajęcie na dłuższy czas.

Praca dodatkowa – w jakich zawodach można dorobić?

Gastronomia i produkcja to nie wszystko – w końcu praca dodatkowa nie ogranicza się jedynie do restauracji, kawiarni czy fabryk. Gdzie i w jaki sposób możemy dorobić do wypłaty?

Korepetycje

Branża korepetycji przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Po pomoc sięgają uczniowie z podstawówki, liceum, a nawet studenci. Wystarczy, że mamy dużą wiedzę z jednego lub kilku popularnych przedmiotów oraz cierpliwość do dzieci, a już możemy zacząć uczyć pierwszych klientów. Tylko gdzie ich znaleźć?

Rodzice najczęściej polecają korepetytorów między sobą, dlatego początki w tej branży mogą być bardzo trudne. Pierwsze zlecenia znajdziemy w internecie, korzystając z serwisów ogłoszeniowych, specjalnych portali dla korepetytorów oraz lokalnych grup na Facebooku. Zawsze możemy też przykleić ogłoszenie z numerem telefonu w pobliżu szkoły. Stawka za godzinę korepetycji waha się w przedziale od 40 do 200 zł, w zależności od doświadczenia, referencji oraz wiedzy.

Wykładanie i inwentaryzacja towaru

Duże hipermarkety regularnie szukają tymczasowych pracowników na nocki lub weekendy, którzy zajmą się inwentaryzacją oraz wykładaniem towaru. Praca nie jest zbyt dobrze płatna, ale jest też prosta, a od pracowników nie wymaga się dużych kompetencji. Wystarczy umiejętność obsługi czytnika cen oraz chęć do pracy fizycznej – często trzeba się dużo nachodzić i przestawiać produkty z miejsca na miejsce. Jak znaleźć zatrudnienie? Należy złożyć CV w lokalnym hipermarkecie i zaznaczyć, że interesuje nas praca przy wykładaniu towaru lub inwentaryzacji. Możemy też szukać oferty w serwisach ogłoszeniowych.

Wypełnianie ankiet przez internet

Liczba ofert pracy dodatkowej w małym mieście raczej nie będzie zbyt duża, dlatego warto zainteresować się różnymi sposobami na zarabianie przez internet. Ostrożność jest wskazana, bo w sieci działa sporo oszustów, którzy chcą nas wykorzystać.

Jednym z popularnych sposobów na internetowe dorabianie do pensji jest wypełnianie ankiet. W sieci funkcjonuje wiele paneli badawczych, które chcą poznać naszą opinię na różne tematy. Zazwyczaj są to badania marketingowe związane z dużymi markami, ale zdarzają się też ciekawe badania naukowe, społeczne lub polityczne. Zarobki nie są za duże, ale miesięcznie możemy zyskać kilkaset złotych.

Freelancing

Freelancing to wykonywanie pojedynczych zleceń dla różnych klientów. Warto zainteresować się tą tematyką, jeśli posiadamy konkretne umiejętności z zakresu grafiki, programowania, zarządzania stronami internetowymi czy copywritingu. Freelancerzy z reguły pracują przez internet i sami ustalają czas pracy. To świetny pomysł na dorobienie do etatowej pensji, ale by znaleźć pierwsze zlecenia, musimy dysponować portfolio, co potwierdzi posiadane umiejętności.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx