Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Kurs operatora koparko ładowarki kl. III – rozwiń swoją karierę i uzyskaj nowe uprawnienia zawodowe

Koparki jednonaczyniowe są jednymi z najbardziej popularnych i wszechstronnych maszyn budowlanych na świecie. Służą one do wiercenia, kopania i wydobywania różnych materiałów z ziemi, takich jak kamień, piasek, żwir, złoża mineralne i wiele innych. Istnieją różne klasy tych maszyn, które różnią się między sobą wielkością, mocą, zastosowaniem i funkcjonalnością.

Ze względu na fakt, że w naszym kraju jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej – wiele ludzi decyduje się na zdobycie dodatkowych uprawnień na koparki jednonaczyniowe. Operator koparek jednonaczyniowych to dziś zawód gwarantujący dobrze płatną pracę w stale rozwijającym się sektorze.

Klasy koparek jednonaczyniowych

Zgodnie z wykazem maszyn obowiązującym od 1 kwietnia 2017 roku, obecnie w grupie maszyn, używanych do robót ziemnych obowiązują obecnie dwie klasy świadectw – klasa III i klasa I. Klasa III umożliwia pracę koparkami jednonaczyniowymi do 25 ton masy eksploatacyjnej, a klasa I, jak można się domyśleć – powyżej 25 ton masy eksploatacyjnej. Choć teoretycznie kursant powinien najpierw zdobyć uprawnienia na koparki jednonaczyniowe klasy III, a dopiero później klasy I – istnieje możliwość jednoczesnego zdobycia obu uprawnień. Warto jednak na początku spróbować sił na tych mniejszych urządzeniach.

Koparka jednonaczyniowa klasa 3 – wymagania

Zarówno wymagania kwalifikacyjne, jak i tryb szkolenia wraz z zasadami przyznawania tytułu operatora maszyn budowlanych są normowane przez rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Jeśli chodzi o kurs operatora koparki jednonaczyniowej – wymagania są dość proste. Wystarczy mieć skończone 18 lat i posiadać aktualne orzeczenie lekarskie, stwierdzające, że kandydat może wykonywać zawód operatora koparek jednonaczyniowych. Nie ma konieczności posiadania świadectwa technikum, liceum lub szkoły branżowej.

Co obejmuje kurs koparki jednonaczyniowej? Kursant poznaje m.in. podstawowe przepisy prawne dotyczące bhp i ppoż, jak również jest zaznajomiony z ogólną budową i obsługą układów napędowych stosowanych w maszynach roboczych. Poza tym poznaje technologię robót realizowanych koparkami jednonaczyniowymi oraz uczy się zasad pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Następnie realizowane są zadania praktyczne.

Kurs na operatora koparki jednonaczyniowej klasy III trwa 134 godziny, z czego 52 godziny to zajęcia teoretyczne, a pozostałe 82 godziny mają charakter praktyczny. Po zakończeniu szkolenia każdy kandydat zdaje egzamin przed komisją Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Jeśli przejdzie on test pozytywnie – otrzymuje on książkę operatora z wpisem rodzaju uzyskanych uprawnień. Uzyskane kwalifikacje mają charakter bezterminowy i są one wpisywane do Centralnego Rejestru Operatorów w Warszawie. Kursy tego typu realizowane są w całej Polsce, jednak warto skorzystać z usług renomowanych firm szkoleniowych. Tylko wówczas możemy być pewni, że przekazana nam wiedza jest aktualna i zgodna z wszelkimi obowiązującymi normami. Kurs operatora koparki jednonaczyniowej to doskonała inwestycja w swoją przyszłość zawodową. Wraz z nabraniem doświadczenia możemy także spróbować sił na uprawnienia klasy I. Wszystko zależy od naszego zapału i pomysłu na dalszy rozwój kariery.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx