Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Firany w mieszkaniu — wielki powrót firanek? Sprawdzamy!

Firany to atrakcyjny element wyposażenia wnętrz, który przeżywał swoje wzloty i upadki. Firany gotowe — wygodne i na wymiar to szybki sposób na udekorowanie mieszkania funkcjonalnymi firankami. Dzięki firankom zapewnimy sobie świetny klimat w mieszkaniu, a duży wybór firan na rynku umożliwia dopasowanie firanek do każdego stylu wnętrzarskiego.

Dowiedz się więcej o firankach — zapraszamy do lektury nowego artykułu! 

Firany w mieszkaniu — modne z powrotem czy już passe?

Mieszkania bez firanek nie wyobrażały sobie nasze babcie. Wzorzyste, klimatyczne i zmysłowe firany powiewające na wietrze w oknie, w leniwe niedzielne po południe to obraz, który dla wielu z nas przemyka wraz ze wspomnieniami przeszłości. Wraz ze wzrostem zamożności i większa ilością produktów i usług na rynku oraz trendami zza granicy, pojawiło się mnóstwo alternatyw — rolety zewnętrzne i wewnętrzne, zazdrostki i inne dekoracje okienne. Stanowiły konkurencję dla firanek i z chęcią sięgaliśmy po te alternatywy, zachęceni nowością i zmianą. Jednak firanki poza swoim bezsprzecznym romantycznym urokiem miały coś jeszcze — znakomitą funkcjonalność i wyjątkowy, sielski klimat. W końcu doszliśmy do punktu, w którym wybór dyktowany jest funkcjonalnością i gustem, a nie chęcią spróbowania czegoś nowego, czy zastosowania czegoś innego niż dotychczas.

Firany gotowe — wygoda i funkcjonalność

Inaczej niż nasze babcie, dzisiaj mamy wygodę kupowania firanek gotowych. Firany gotowe są już przygotowane do zawieszenia na dwa sposoby, do wyboru są:

  • Firanki na przelotkach — Firanki na przelotkach mają na górze dziurki z metalowymi elementami, tzw. przelotkami. To właśnie w nich umieszczamy karnisz i dzięki nim możliwy jest montaż firanek nad oknem. Nie każdemu będą opowiadać tego typu mocowania, gdyż przelotki to zawsze jakiś dodatkowy element dekoracyjny. Jednak montaż firan w ten sposób jest zdecydowanie najszybszy i najłatwiejszy.
  • Firanki na tasiemce — Firanki na tasiemce mogą być zawieszane na dwa sposoby. Jeśli chcemy umieścić je na karniszu, to musimy sprawdzić średnicę tunelu. Chodzi o to, że szerokość karnisza nie może być większa niż ten tunel, by swobodnie przełożyć firanki na tasiemce przez karnisz. Drugim sposobem jest starszy typ montażu firanek — na szynie z żabkami i haczykami. Wówczas nie korzystamy z tunelu na tasiemce, a zawieszamy firankę tradycyjnie na żabkach.

Firany — gdzie się sprawdzają?

Firanki zyskują ponownie na popularności nie tylko ze względu na sentyment, ale i na ich wyjątkowość. Do wielu stylów wnętrzarskich (np. rustykalny, retro, Hampton, czy skandynawski) firany po prostu świetnie pasują i urozmaicają wnętrze o wyjątkowy akcent. Rozpraszają promienie słoneczne, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jasno, ale światło słoneczne nie razi w oczy. Dzięki firankom okna są częściowo osłonięte i z zewnątrz nie widać co dzieje się w środku mieszkania. Firany dodają sielskiego akcentu i dyskrecji. Delikatnie przepuszczają światło, rozpraszając promienie, co tworzy przyjemną aurę w pomieszczeniu. W dzisiejszych czasach każdy z nas lubi dyskrecję, a zakątek własnego domu to miejsce, w którym powinniśmy czuć się zrelaksowani i odpoczywać.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx