Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Początki aparatów – czyli historia powstania aparatów

Zdjęcie jest obrazem chwili narysowane światłem. Jest to najbardziej oddający ideę fotografii opis. Pojedynczy obraz rejestrowany jest na kliszy bądź matrycy aparatu fotograficznego za pomocą światła docierającego do obiektywu. Fotografia towarzyszy ludzkości od setek lat, ale jak to się zaczęło?

Ibn al-Hajsam, żyjący na przełomie X i XI wieku, jako pierwszy opisał camera obscura, czyli przyrząd, prekursor aparatu, który miał tworzyć wierne odzwierciedlenie obrazu. Albert Wielki na początku XIII wieku odkrył azotan srebra, a Georges Fabricius żyjący w latach 1516-1571 wynalazł chlorek srebra. Do tych odkrywców dołączył Daniel Barbaro, który to opisał przysłonę w 1568 roku. Wisienkę na fotograficznym torcie położył w 1694 roku Wilhelm Homberg, opisując efekt fotograficzny, czyli to, w jaki sposób światło przyciemnia niektóre chemikalia. Uwiecznione chwili za pomocą techniki chemicznej miało swój debiut w 1826 lub 1827 roku za sprawą Josepha Nicéphore’a Niépce’a. Trwały obraz powstał na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim.

To stanowiło podstawy do fotografii analogowej, która w późniejszych wiekach była stopniowo udoskonalana aż do wersji, która znamy współcześnie.

Współczesna fotografia zawsze pod ręką

Potrzeba utrwalania obrazów była na tyle silna, że fotografia była stale udoskonalana i doprowadzona do najprostszej i możliwej do upowszechnienia formy. W wyniku wprowadzania kolejnych innowacji proces ten został zdigitalizowany, w wyniku czego powstały pierwsze aparaty cyfrowe, które nie już wykorzystywały światłoczułych materiałów do nanoszenia obrazu, pozwalały zaś na zapisywanie ich w formie cyfrowej. Pierwszy aparat cyfrowy wykorzystujący matrycę CCD został skonstruowany w 1969 roku przez Willarda Boyla i George’a E. Smitha w Bell Telephone Laboratories. Pierwsza kolorowa fotografia cyfrowa zaś powstała trzy lata później w 1972 roku. To doprowadziło do stworzenia współczesnych aparatów takich jak Sony A7 IV.

Aparat Sony A7 IV z obiektywem FE 24-105 mm jest nowoczesnym sprzętem, który oferuje szerokie możliwości, doskonałej jakości obraz i uniwersalne zastosowanie. Znajdzie on swoich miłośników zarówno wśród profesjonalistów jak i hobbystów.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx