Pompa ciepła zamiast pieca węglowego. Dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła jest rozwiązaniem kosztownym podczas zakładania, jednak w dłuższej perspektywie gwarantują spore oszczędności. Dzięki nim wydatki na ogrzewanie budynku spadają. Dodatkowo z pomocą pompy ciepła powietrze może być chłodzone w upalne dni. Dzięki temu instalacja zastępuje klimatyzację. Z powodzeniem można używać jej także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jakie są zalety korzystania z pomp ciepła?
1. Jak działają pompy ciepła?
2. Prosta obsługa pomp ciepła
3. Pompa ciepła z dofinansowaniem
Powietrzne pompy ciepła stanowią alternatywę dla innych źródeł ogrzewania w domu. Dzięki niej można ograniczyć wydatki na opał i jednocześnie korzystać z bezobsługowego sprzętu, który przez cały czas działania reguluje temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Montaż pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, lecz można skorzystać z dofinansowania na ten cel. Sprawdź, jakie zalety ma używanie pomp ciepła.
Jak działają pompy ciepła?
Instalując pompę ciepła w budynku, oszczędza się na zakupie opału. Urządzenie wykorzystuje obieg termiczny między przestrzeniami o różnej temperaturze. Dzięki temu w domu panuje przyjemne ciepło, nawet gdy na zewnątrz są mrozy. Do uruchomienia obiegu potrzeba niewielkiej ilości prądu, dlatego ogrzewanie budynku pompą ciepła warto łączyć z fotowoltaiką. Zasada działania pompy ciepła polega na wykorzystaniu temperatury na zewnątrz budynku w celu ogrzania jego wnętrza w zimie i schłodzenia go latem.
Instalacja pompy ciepła polega na założeniu dwóch jednostek. Jedna znajduje się na zewnątrz budynku, druga – wewnątrz. Jednostka zewnętrzna jest wyposażona w sprężarkę i wymiennik ciepła, z kolei wewnętrzna ma wentylator i parownik.
Więcej o działaniu pompy ciepła dowiesz się na www.tsenergy.com.pl
Prosta obsługa pomp ciepła
Obsługa pomp ciepła do ogrzewania domu jest prosta. Podobnie jest w przypadku, gdy pompa zapewnia ogrzewanie wody użytkowej i chłodzenie budynku. Wystarczy, że użytkownik ustali, jaka temperatura ma być w pomieszczeniu, a pompa dostosuje swoją pracę do tych parametrów. Pompa ciepła wykorzystuje temperaturę na zewnątrz na podstawie ustawień użytkownika. Ustawienie pieca centralnego ogrzewania w podobny sposób jest trudniejsze, zwłaszcza w przypadku kotłów niskiej klasy.
W przypadku ogrzewania wody użytkowej efektywność pompy ciepła również jest wysoka, a jej obsługa polega na tych samych czynnościach. Użytkownik ustala, ile stopni Celsjusza ma mieć ciepła woda w kranie, a pompa nagrzewa ją do określonego poziomu. Dzięki temu koszty ogrzewania wody i budynku spadają, a domownicy nie muszą martwić się ciągłym zmienianiem ustawień pieca, dosypywaniem opału lub usuwaniem popiołu. Pompy ciepła są dzięki temu dobrym rozwiązaniem dla osób, które często przebywają poza domem i chcą elastyczności.
Pompa ciepła z dofinansowaniem
Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt jej instalacji wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej w zależności od konkretnej instalacji. Przyszli użytkownicy pompy mają możliwość skorzystania z dofinansowania założenia pompy w ramach działań służących poprawie jakości powietrza w Polsce i zwiększenia udziału ekologicznych źródeł ogrzewania. Dofinansowanie dla osoby prywatnej na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym do 32 tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze Plus przewiduje z kolei do 79 tysięcy złotych dofinansowania na jednoczesny montaż pompy i paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu dotacje sprzyjają termomodernizacji domów jednorodzinnych i ochronie powietrza w Polsce.