Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Pompa ciepła zamiast pieca węglowego. Dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła jest rozwiązaniem kosztownym podczas zakładania, jednak w dłuższej perspektywie gwarantują spore oszczędności. Dzięki nim wydatki na ogrzewanie budynku spadają. Dodatkowo z pomocą pompy ciepła powietrze może być chłodzone w upalne dni. Dzięki temu instalacja zastępuje klimatyzację. Z powodzeniem można używać jej także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jakie są zalety korzystania z pomp ciepła?

1. Jak działają pompy ciepła?

2. Prosta obsługa pomp ciepła

3. Pompa ciepła z dofinansowaniem

Powietrzne pompy ciepła stanowią alternatywę dla innych źródeł ogrzewania w domu. Dzięki niej można ograniczyć wydatki na opał i jednocześnie korzystać z bezobsługowego sprzętu, który przez cały czas działania reguluje temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Montaż pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, lecz można skorzystać z dofinansowania na ten cel. Sprawdź, jakie zalety ma używanie pomp ciepła.

Jak działają pompy ciepła?

Instalując pompę ciepła w budynku, oszczędza się na zakupie opału. Urządzenie wykorzystuje obieg termiczny między przestrzeniami o różnej temperaturze. Dzięki temu w domu panuje przyjemne ciepło, nawet gdy na zewnątrz są mrozy. Do uruchomienia obiegu potrzeba niewielkiej ilości prądu, dlatego ogrzewanie budynku pompą ciepła warto łączyć z fotowoltaiką. Zasada działania pompy ciepła polega na wykorzystaniu temperatury na zewnątrz budynku w celu ogrzania jego wnętrza w zimie i schłodzenia go latem.

Instalacja pompy ciepła polega na założeniu dwóch jednostek. Jedna znajduje się na zewnątrz budynku, druga – wewnątrz. Jednostka zewnętrzna jest wyposażona w sprężarkę i wymiennik ciepła, z kolei wewnętrzna ma wentylator i parownik.

Więcej o działaniu pompy ciepła dowiesz się na www.tsenergy.com.pl

Prosta obsługa pomp ciepła

Obsługa pomp ciepła do ogrzewania domu jest prosta. Podobnie jest w przypadku, gdy pompa zapewnia ogrzewanie wody użytkowej i chłodzenie budynku. Wystarczy, że użytkownik ustali, jaka temperatura ma być w pomieszczeniu, a pompa dostosuje swoją pracę do tych parametrów. Pompa ciepła wykorzystuje temperaturę na zewnątrz na podstawie ustawień użytkownika. Ustawienie pieca centralnego ogrzewania w podobny sposób jest trudniejsze, zwłaszcza w przypadku kotłów niskiej klasy.

W przypadku ogrzewania wody użytkowej efektywność pompy ciepła również jest wysoka, a jej obsługa polega na tych samych czynnościach. Użytkownik ustala, ile stopni Celsjusza ma mieć ciepła woda w kranie, a pompa nagrzewa ją do określonego poziomu. Dzięki temu koszty ogrzewania wody i budynku spadają, a domownicy nie muszą martwić się ciągłym zmienianiem ustawień pieca, dosypywaniem opału lub usuwaniem popiołu. Pompy ciepła są dzięki temu dobrym rozwiązaniem dla osób, które często przebywają poza domem i chcą elastyczności.

Pompa ciepła z dofinansowaniem

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszt jej instalacji wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej w zależności od konkretnej instalacji. Przyszli użytkownicy pompy mają możliwość skorzystania z dofinansowania założenia pompy w ramach działań służących poprawie jakości powietrza w Polsce i zwiększenia udziału ekologicznych źródeł ogrzewania. Dofinansowanie dla osoby prywatnej na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym do 32 tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze Plus przewiduje z kolei do 79 tysięcy złotych dofinansowania na jednoczesny montaż pompy i paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu dotacje sprzyjają termomodernizacji domów jednorodzinnych i ochronie powietrza w Polsce.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx