Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Beskid Niski – gdzie pojechać i co zobaczyć? Najciekawsze atrakcje tego regionu

Malownicze krajobrazy, bliskość natury i możliwość wypoczynku z dala od tłumów turystów – to największe atrakcje Beskidu Niskiego. To pasmo górskie nie jest tak oblegane przez turystów, jak chociażby popularne Tatry. Jest idealne dla wielbicieli wędrówek, zwiedzania i przebywania w pięknych okolicznościach przyrody? Co warto zobaczyć podczas urlopu w Beskidzie Niskim? Podpowiadamy kilka sprawdzonych miejsc.

Beskid Niski to pasmo górskie w Karpatach, znajdujące się na pograniczu polsko-słowackim. Już sama nazwa wskazuje, że nie są to góry wysokie i próżno tu szukać wysokich szczytów. Ale Beskid Niski nadrabia wyjątkowymi krajobrazami, wzgórzami i dolinami porośniętymi lasami, a także mnóstwem szlaków turystycznych, po których można wędrować całymi dniami, nie spotykając przy tym nikogo. Na zwiedzanie Beskidu Niskiego można bez obaw wybrać się zarówno latem, jak i zimą. Sezon letni polecany jest miłośnikom pieszych wędrówek i rowerzystom, zima natomiast jest idealna dla miłośników białego szaleństwa na stokach. Jeżeli chcesz wybrać się na dłużej, to w okolicy znajduje się dużo noclegów. Osobiście polecamy noclegi w Beskidzie Niski w Siwejce.

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Niskim

Wędrowanie po górach wiąże się ze zdobywaniem szczytów i podziwianiem niezapomnianych widoków. W przypadku Beskidu Niskiego może być to nieco utrudnione, gdyż większość szczytów porastają gęste lasy. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Lackowa – warto się wybrać tam na spacer pięknym, malowniczym szlakiem. Polecanym miejscem jest również góra Ferdel, na której znajduje się góra widokowa. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć z niej nawet Tatry. Wymieniając naturalne atrakcje Beskidu Niskiego nie można zapomnieć o Magurskim Parku Narodowym z ciekawymi okazami fauny i flory. Żyją w nim rysie, wilki, niedźwiedzie brunatne oraz rzadko występujący orzeł przedni.

Drewniane cerkwie i wysiedlone wsie

Beskid Niski to nie tylko bogactwo naturalne, ale również wyjątkowa historia i kultura, których ślady spotykamy niemal na każdym kroku. Jedną z największych atrakcji są drewniane cerkwie łemkowskie, które znajdziemy niemal w każdej wsi. Na terenie całego Beskidu Niskiego jest ich ponad 70. Zachwycają drewnianą architekturą, dachami krytymi gontem, cebulastymi hełmami i bogato zdobionymi wnętrzami, w których znajdziemy dzieła sztuki tworzone przez lokalnych artystów. Każda cerkiew jest inna, warto więc zobaczyć ich co najmniej kilka. Zwiedzając Beskid Niski zwróćmy również uwagę na wysiedlone dawne wsie łemkowskie, w większości opuszczone, z przepiękną architekturą i zachwycającym krajobrazem. Wyglądają tak, jakby czas zatrzymał się w nich sto lat temu. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx