Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 kwietnia 2023

Czy prostowanie zębów boli?

Prostowanie zębów zapewnia piękny i prosty uśmiech, a uzyskane efekty utrzymują się na stałe. Pomimo tego wiele osób odkłada decyzję o rozpoczęciu leczenia z różnych powodów, w tym między innymi z obawy przed bólem. Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli? Dużo zależy od indywidualnej wrażliwości – niektórzy pacjenci nie zgłaszają żadnych nieprzyjemnych odczuć. Jeżeli pojawia się dyskomfort, zwykle trwa on krótko i jest na tyle niewielki, że nie utrudnia codziennego funkcjonowania.

Różne modele aparatów i komfort ich noszenia

Najpopularniejszy model aparatu ortodontycznego, czyli tradycyjna konstrukcja z zamkami montowanymi na powierzchni zębów, nie jest najwygodniejszym wyborem. Zakładanie takiego aparatu jest bezbolesne, jednak zajmuje dużo czasu i może być odbierane jako nieprzyjemne. Kilka dni po jego założeniu może pojawić się nie tylko ból zębów spowodowany przez nacisk, ale także dyskomfort wewnątrz jamy ustnej. Odstające zamki i łuk mogą podrażniać delikatną tkankę ust i powodować powstawanie małych ranek.

Znacznie wygodniejszym wyborem są nakładki prostujące clear aligner od DR SMILE. Ponieważ wykonuje się je na indywidualne zamówienie po skanie 3D zębów, idealnie pasują do ich ustawienia i nie odstają od ich powierzchni. Dzięki temu noszenie takiego aparatu jest bardziej komfortowe, a jego konstrukcja nie podrażnia delikatnych tkanek w jamie ustnej.

Za wygodę nakładek ortodontycznych odpowiada także możliwość ich zdjęcia na czas jedzenia i mycia zębów. Dzięki temu tego rodzaju aparat nie utrudnia ani gryzienia i żucia pokarmów, ani dokładnej higieny jamy ustnej. Na pierwszą, darmową wizytę i skan zębów umów się w najbliższej placówce, którą znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło ze swoim miejscem zamieszkania, jak clear aligner Poznań.

Dyskomfort spowodowany przez nacisk na zęby

Aparaty ortodontyczne ustawiają zęby we właściwej pozycji, wywierając na nie stały i kontrolowany nacisk. Gdy mowa o bólu pojawiającym się podczas ich noszenia, najczęściej jest on związany właśnie ze wspomnianym naciskiem.

Nacisk wywierany przez nakładki ortodontyczne na zęby nie zawsze prowadzi do dolegliwości bólowych. W wielu przypadkach jest to jedynie chwilowe uczucie dyskomfortu i ucisku albo wrażliwość zębów na dotyk. Nawet jeśli ból się nasila, powinien on ustąpić w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania aparatu.

Tradycyjne stałe aparaty ortodontyczne z zamkami wymagają regulacji przez lekarza, który robi to zwykle raz w miesiącu. Po takiej wizycie dyskomfort może nawracać przez wzmożony nacisk. W przypadku nakładek efekt ten jest zminimalizowany.

Jak złagodzić ból zębów podczas prostowania?

Jeśli odczuwasz silny ból i dyskomfort podczas noszenia aparatu prostującego i nie ustępuje on pomimo upływu czasu, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Ból nie powinien się nasilać i utrzymywać zbyt długo, dlatego warto sprawdzić, czy leczenie postępuje we właściwym kierunku.

Czy są sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych odczuć i bólu zębów pojawiającego się w ciągu pierwszych dni noszenia aparatu? Pomóc mogą przede wszystkim:

  • przyjęcie łagodnych środków przeciwbólowych jak ibuprofen;
  • rezygnacja z twardych produktów spożywczych, wymagających gryzienia i żucia, co mogłoby nasilać przykre dolegliwości;
  • spożywanie chłodnych produktów i napojów;
  • ograniczenie spożywania produktów osłabiających szkliwo, jak słodycze albo cytrusy.

Pamiętaj także o wzmożonej higienie jamy ustnej, dzięki której unikniesz dodatkowych negatywnych odczuć wynikających z rozwoju bakterii. Szczotkując zęby, używaj delikatnej szczoteczki o miękkim włosiu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx