Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Nastała wiosna – czas zacząć nowy sezon wędkarski!

Gdy wiosną dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, nad stawami i jeziorami zaczyna pojawiać się coraz więcej amatorów wędkowania. Choć zimą nie jest to zakazane, niewielu jest takich pasjonatów, którzy decydują się na połów w zimne i nieprzyjemne dni. Jak dobrze zacząć sezon i na jakie ryby można liczyć o tej porze roku?

Dla starych wyjadaczy wszystko jest oczywiste. Po latach doświadczeń wiedzą dokładnie jaki wpływ na połów mają fazy księżyca, o jakich porach dnia i w których miejscach najłatwiej o dobre branie. Jeśli jednak jesteś osobą, która traktuje tą pasję bardzo amatorsko lub po prostu stawia dopiero pierwsze kroki, na pewno regularnie dowiadujesz się czegoś nowego. Zdobywanie nowych doświadczeń i wypróbowywanie nieznanych metod przynosi dużo satysfakcji. Co warto wiedzieć o wędkowaniu wiosną?

Jakie ryby można łowić wiosną? Sprawdź kalendarz brań

Zanim postanowisz wybrać się na ryby, koniecznie sprawdź najpierw kilka informacji. Przede wszystkim przejrzyj kalendarze brań, dzięki którym dowiesz się jakie dni dadzą najwyższą szansę na udany połów. Dobrze jest na przykład wiedzieć, że sandacz przez pierwszą połowę roku jest objęty okresem ochronnym, a najłatwiej złowić go jesienią. Na co zasadzać się wiosną? Kwiecień to czas na płocie i leszcze, które intensywnie żerują przed tarłem. Można je łowić metodą spławikową albo z gruntu. Płocie warto nęcić aromatami wanilii i kolendry, a na haczyk zakładać pinki, białe robaki albo kukurydzę. Aktywne żerowanie zaczynają również leszcze, które lubią zanęty z melasą, a do łowienia ich warto zastosować czerwone robaki, rosówki czy kukurydzę. W kwietniu można spotkać również liny, jazie, klenie i karpie.

Dokup odpowiedni sprzęt w sklepie wędkarskim

Są tacy, którzy dokonują gruntownego przeglądu sprzętu na koniec sezonu. Te osoby rozpoczynając wiosenne połowy mają zazwyczaj uzupełnione wszystkie zapasy i nie muszą zastanawiać się, co może się przydać. Jeśli jednak jesteś typem, który odkłada wszystko na ostatnią chwilę, koniecznie odwiedź sklep wędkarski Miętus, który działa całkowicie online. W takim miejscu z zacisza domu znajdziesz wszystko, co niezbędne, by owocnie rozpocząć nowy sezon. Sklep ten oprócz akcesoriów, żyłek, haczyków czy przynęt oferuje też sprzęt biwakowy, branżową literaturę i wiele innych. Dodatkowo regularnie prowadzi blog ze sprawdzonymi poradami dla wędkarzy, z których chętnie korzystają zwłaszcza początkujący.

Przygotuj się na zmienną pogodę

Wiosenna pogoda może być bardzo zaskakująca. Niektóre dni są ciepłe i słoneczne, inne szare, deszczowe i naprawdę chłodne. Zimne są zwłaszcza poranki, a właśnie wtedy można liczyć na największe brania. Dlatego oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu zadbaj koniecznie o ubieranie się „na cebulkę”. Kilka warstw odzieży zapewni Ci komfort termiczny o najzimniejszej porze. Dzięki temu nie zmarzniesz wcześnie rano, a gdy słońce będzie coraz wyżej, możesz bez problemu pozbyć się którejś z warstw ubrania, by uniknąć przegrzania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx