Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Rozchodnik – bylina na każde warunki

Ogród to miejsce odpoczynku, ale także realizacji swojego hobby, jakim jest ogrodnictwo. Jednak, aby cieszyć się z jego estetycznego wyglądu, należy rozważnie dobierać do niego rośliny, kierując się ich wymaganiami. Co warto wiedzieć o popularnym rozchodniku, który często tam gości?

Rozchodnik – wytrzymała roślina do uprawy w każdym terenie

Ciepłe, wiosenne dni, są doskonałą motywacją do tego, aby przeglądać oferty roślin urozmaicających ogród. Ciekawą propozycją może być rozchodnik, dla wielu dobrze znany, głównie ze swojego charakterystycznego wyglądu. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta.

Rozchodniki, jako rośliny ogrodowe, występują w ponad 750 różnych gatunkach. Zaliczane są do rodziny gruboszowatych, podobnie jak popularne sukulenty. Byliny te wyróżniają się wysoką odpornością na intensywne promieniowanie słońca, które dla wielu roślin może być zabójcze.

Co do jakości gleby, rozchodniki nie mają dużych wymagań. Dobrze radzą sobie nawet na jałowym gruncie. Rośliny te cenią sobie ziemię przepuszczalną, w której znajdują się drobne kamienie oraz piasek. Posiadacze skalniaków zdecydowanie powinni wziąć je pod uwagę.

Rozchodnik – jakie gatunki na rabaty?

Ogrodnicy, tworząc rabaty, skupiają się głównie na wysokościach roślin. Pod tym względem rozchodniki dają wiele możliwości, ponieważ każdy gatunek ma inne parametry. Niskie rabaty świetnie urozmaici rozchodnik SunSparkler Plum Dazzled, który dorasta do 30 cm.

Nieco wyższy jest rozchodnik okazały, którego wysokość sięga około 60 cm. Z czasem rozrasta się w kulisty kształt i kwitnie już od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Ten rodzaj wybierany jest, ze względu na swoją intensywną barwę kwiatów. Sadzi się go także do doniczek na balkon lub taras.

Planując rabaty wysokie, można wziąć pod uwagę rozchodnik Matrona Sedum, którego długość dochodzi do 70 cm. Nie tylko ożywia on ogród, ale także zwabia do siebie zapylacze, takie jak motyle, pszczoły i trzmiele.

Rozchodnik – dlaczego jeszcze warto go mieć?

Rozchodnik jest bardzo wytrzymałą rośliną, co zdecydowanie brane jest pod uwagę przez ogrodników. Współcześnie ma to duże znaczenie dla kondycji całego ogrodu, głównie ze względu na letnie upały i brak regularnych opadów deszczu między lipcem a sierpniem.

Byliny te, co powinno się podkreślić, są wieloletnie. Samodzielnie odrastają już na początku marca, a dbanie o nie ogranicza się do niezbędnego minimum. Nie trzeba ich nawozić, ani podlewać, aby nadal prezentowały się okazale. Wystarczy po sezonie zimowym pozbyć się obumarłych łodyg.

Nie każdy ogrodnik ma także dostęp do ziemi żyznej, która pozwalałaby na uprawę bardziej wymagających roślin. Rozchodniki są w tej kwestii wyrozumiałe. Poprawę intensywności kwitnięcia można uzyskać, stosując zwykły, domowy kompostownik.

Rozchodniki są bylinami na każde warunki, jakie można spotkać w ogrodzie. Lubią stanowiska nasłonecznione, a ziemię przepuszczalną, która występuje na rabatach skalnych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx