Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do zarządzania flotą samochodową?

Prawidłowe zarządzanie flotą samochodów może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza że koszty eksploatacyjne nieustannie rosną. Na szczęście są narzędzia do zarządzania flotą samochodową, które znacząco to ułatwią i pomogą generować oszczędności na każdej płaszczyźnie.

W odpowiedzi na potrzeby firmy i wyzwania wiążące się z wydajnym użytkowaniem floty powstały narzędzia, które będą to wspierać. Na jakie narzędzia do zarządzania flotą samochodową warto się zdecydować i jak tego typu rozwiązania mogą pomóc w codziennej pracy?

Jakie narzędzia są niezbędne do efektywnego zarządzania flotą samochodową?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że wydajne zarządzanie wiąże się z koniecznością korzystania z zaawansowanych zdobyczy technologii. W tym przypadku będą to systemy telematyczne. Połączono w nich innowacje z zakresu automatyki, informatyki i telekomunikacji. Ich podstawowym zadaniem jest zdalne udostępnianie danych. Zbierają je czujniki w czasie rzeczywistym, następnie je przekazują, przetwarzają i analizują.

 Dzięki temu oprogramowanie do zarządzania flotą pomoże w szeregu procesów zoptymalizować i zwiększyć bezpieczeństwo. Przy zarządzaniu nieocenioną pomocą są karty paliwowe, o których można przeczytać tutaj https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/karta-paliwowa-dla-malej-firmy.html. Ponadto karta flotowa może łączyć się z takim narzędziem jak aplikacja Shell Fleet Assistant, która jest już zaawansowanym programem.

Korzyści z wykorzystania technologii w zarządzaniu flotą samochodową

Inteligentne systemy transportowe to szereg korzyści dla firmy. Pozwolą skrócić czas dostaw, bo kierowca dostaje informacje o tym, jakie są warunki i utrudnienia na trasie. Śledzenie trasy przejazdu pozwoli zweryfikować, gdzie dokładnie znajduje się pojazd i w jakim czasie dotrze do celu. Narzędzia do zarządzania flotą samochodową pozwalają zmniejszyć puste przebiegi, co wpłynie na efektywność. Ponieważ czujniki cały czas monitorują, co dzieje się z autami, możliwe jest wcześniejsze planowanie napraw, a tym samym zapobieganie większym awariom i lepsze rozplanowanie pracy.

Posiadając specjalistyczne oprogramowanie, można analizować styl jazdy poszczególnych kierowców pod kątem tego, czy dbają o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, czy jeżdżą ekonomicznie itd. Tak samo z łatwością da się monitorować czas pracy kierowców. Wszystko to nie tylko usprawnia komunikację z nimi, ale też redukuje ryzyko nadużyć. Warto także wspomnieć, że systemy telematyczne wpływają także na szybsze wykonywanie czynności administracyjnych wewnątrz firmy. Wiele procesów zostaje zautomatyzowanych, a faktury i inne dokumenty są w wersji elektronicznej.

Optymalizacja tras przejazdów, a redukcja kosztów firmy

Wszystkie zalety narzędzi do zarządzania flotą, o których wspomnieliśmy wcześniej, dają realne zyski. Przykładowo optymalizacja tras pozwala skrócić drogę, co przekłada się na zużyte paliwo. Tak samo, kiedy przeanalizuje się puste przebiegi. Eliminując wyjazdy, w których kierowca nie ma żadnego załadunku, znacząco zmniejsza się ilość zużytego paliwa. Redukcję kosztów możemy także uzyskać poprzez analizę faktur i tego, jaki jest wspomniany już styl jazdy poszczególnych kierowców. Czasem wystarczy zmiana nawet drobnych nawyków. Na mniejsze wydatki narażamy się również w sytuacji, gdy szybko wyłapiemy drobne usterki. Ich eliminacja będzie kosztować znacznie mniej niż naprawa poważnej awarii powstałej na skutek zaniedbań.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx