Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Wakacyjne odliczanie! wydatki Polaków rosną, ceny hamuj

Już jutro skończą się pytania o oceny, coraz więcej za to pytań o ceny – zaczynają się wakacje, które poza domem planuje spędzić 65% Polaków. Dobra wiadomość jest taka, że po zeszłorocznych wzrostach ceny noclegów w Polsce wyhamowały, są o niespełna 4% wyższe niż w zeszłym roku. Najwyraźniej byliśmy na nie przygotowani, bo wartość dokonywanych rezerwacji jest o 24% wyższa niż w zeszłym roku – wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl.

Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, wakacyjny wypoczynek poza domem planuje 65% Polaków, co prawda to o 5% mniej niż w zeszłym roku, ale jak wynika z danych Nocowanie.pl, branża nie ma jeszcze powodów do niepokoju.

„Na dziś liczba tegorocznych rezerwacji stanowi już 35% wszystkich dokonanych w lipcu i sierpniu zeszłego roku. To pozwala być dobrej myśli, tym bardziej że od kilku sezonów decyzję o wyborze noclegu Polscy turyści podejmują najczęściej w ostatniej chwili, więc jest szansa na powtórzenie zeszłorocznych, dobrych wyników – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl. – Powody do optymizmu mają też właściciele obiektów noclegowych, bo choć nadal wypoczywamy krótko, to jednak średnia długość rezerwacji wzrosła względem zeszłego roku o prawie 20%, co sprawiło, że średnia wartość dokonywanych rezerwacji jest wyższa o 24% względem zeszłorocznej.

Z kolei dla planujących wakacyjne wyjazdy w kraju dobra wiadomość jest taka, że wzrost cen wreszcie wyhamował po gwałtownym skoku w zeszłym sezonie, gdy rynek odpowiedział na inflację. W tej chwili średnia cena za noc jest wyższa o niecałe 4% w przeliczeniu na osobę i kształtuje się na poziomie 118 złotych.

Jak wynika z ankiety serwisu Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród 2000 turystów, jesteśmy przygotowani na takie wydatki. Na wakacyjny wyjazd do 200 złotych za osobę za noc chce przeznaczyć 34% planujących wyjazdy rodzinne i 28% osób zamierzających wyjechać tylko we dwoje. Blisko połowa – 49% par i 44% rodzin chce zamknąć wydatek na nocleg w kwocie do 100 złotych za osobę za noc.

Chociaż na liście najbardziej popularnych w okresie letnim miejscowości nadal niepodzielnie króluje Zakopane, to nie góry wybierzemy w tym roku najczęściej. Nad Bałtyk wybiera się 64% podróżujących z dziećmi i 55% urlopujących w parach. Jak pokazują najnowsze długoterminowe prognozy pogody, będą mogli cieszyć się słońcem i upalnymi dniami na plaży. W województwie pomorskim wybór turystów pada najczęściej na Jastrzębią Górę, Gdańsk, Władysławowo, Łebę i Ustkę. W zachodniopomorskim największego ruchu trzeba spodziewać się w Świnoujściu i Kołobrzegu.

Z kolei górskie wędrówki przewiduje 31% rodzin i co trzecia para, a co dziesiąty ankietowany wybiera się na Mazury.

„Trwa też moda na krótkie miejskie weekendowe wypady. Właśnie za sprawą city break na liście najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków znalazły się Kraków, Gdańsk, Wrocław” – podkreśla Zaniewski i dodaje, że trend ten wpisuje się w generalną tendencję do skracania wyjazdów, ale wyjeżdżania częściej. Wśród planujących wypoczynek we dwójkę dwutygodniowe wakacje ma w planach tylko 8% par i 7% rodzin.

Źródło: Nocowanie.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx