Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

TOP 10 najciekawszych zabytków architektury w Polsce

Na terenie Polski nie brak pięknych budowli. Są wśród nich potężne zamczyska i skarby architektury sakralnej, wiekowe klasztory oraz siedziby miejskich urzędników. Gdzie warto się wybrać, by w tracie krajoznawczej wycieczki móc się nacieszyć widokiem zabytków o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej? Oto 10 skarbów dawnego budownictwa, obok których nie można przejść obojętnie.

TOP 10: Zespół klasztorny w Lądzie

Dawne opactwo cysterskie w Lądzie jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych na terenie Wielkopolski. Choć tutejszy kościół jest typowym przykładem barokowej architektury, pierwsze zbudowania klasztorne powstały tu już w XIII wieku. Do dziś w klasztorze zachowało się sporo cennych pamiątek z czasów średniowiecza, jak oratorium św. Jakuba ze średniowiecznymi freskami czy kapitularz z XIV wieku. W czasie wizyty w tym miejscu warto też zajrzeć do kościoła, którego dumą jest potężna kopuła, ozdobiona XVIII-wiecznymi polichromiami.

TOP 9: Zamek w Gołuchowie

Gołuchów, związany z dziejami tak znanych rodów, jak Leszczyńscy i Działyńscy, będzie niezwykle ważnym punktem w programie historycznej wycieczki po Wielkopolsce. Tutejszy zamek oczaruje też miłośników architektury oraz cennych dzieł sztuki, które do dziś prezentowane są z dumą w murach tej rezydencji.

TOP 8: Cysterskie opactwo w Krzeszowie

Krzeszów to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Dolnego Śląska oraz ważny cel wycieczki dla wszystkich miłośników architektury barokowej. Opactwo cysterskie, które można tu zobaczyć, ma się czym pochwalić. Z XVII wieku pochodzi kościół św. Józefa, w którego wnętrzu można podziwiać dzieła wybitnego Śląskiego malarza, Michaela Willmanna, cennym zabytkiem jest też młodszy o sto lat kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Krzeszów może się jednak pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, o czym przypomina mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, w którym pochowano fundatorów tego klasztoru.

TOP 7: Zamek Królewski w Warszawie

Ta budowla jest doskonale znana wszystkim Polakom. Zamek Królewski to jedna z turystycznych wizytówek Warszawy, a jego wieża zajmuje ważne miejsce w panoramie tutejszej starówki, a mieszczące się w jego murach muzeum zachwyca cennymi dziełami sztuki. To wyjątkowe miejsce, którego w trakcie wycieczki po stolicy nie można pominąć.

TOP 6: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

W zabudowie gdańskiego śródmieścia, ten gmach zajmuje wyjątkowe miejsce, a urządzone w jego murach muzeum jest jedną z największych atrakcji miasta. Ratusz Głównego Miasta to reprezentacyjna budowla, której wnętrza do dziś wzbudzają zachwyt. Sień główna, Sala Czerwona z XVI-wiecznym stropem oraz Sala Zimowa – oto wybrane wnętrza, do których warto zajrzeć. Po odwiedzieniu Ratusza warto zwiedzić inne atrakcje Gdańska.  

TOP 5: Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie Mazowsza. Choć jego dzieje sięgają XV wieku, swą obecną formę zawdzięcza ona przebudowie z XVIII/XIX wieku. W tym czasie Nieborów należał do Radziwiłłów, którzy nadali swej rezydencji klasycystyczną formę. Do dziś pałac ten urzeka piękną sylwetką oraz wnętrzami, w których można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki. Barokowe ogrody, słynna Arkadia – oto kolejne atrakcje, dzięki którym niewielki Nieborów może się dla każdego z nas okazać niezwykle atrakcyjnym punktem w programie wycieczki.

TOP 4: Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to jedna z ciekawszych pamiątek po biskupstwie pomezańskim, której miłośnicy gotyckiej architektury bardzo chętnie poświęcają swój czas. Charakterystycznym elementem tego zamku jest gdanisko – wieża, która pełniła rolę zamkowej latryny. Zamek ten może się również pochwalić własnym kościołem, w którym można ujrzeć ciekawą kaplicę grobową, barokowe konfesjonały Diakona i Archidiakona, a także cenne freski, będące pamiątkami z XIV stulecia.

TOP 3: Romańskie kościoły w Strzelnie

Romańskie świątynie, które zachowały się w Strzelnie, są cennymi pamiątkami z XII wieku oraz atrakcjami, którym miłośnicy sztuki romańskiej bardzo chętnie poświęcają swój czas. W kościele Świętej Trójcy czekają na zwiedzających piękne kolumny, na których przedstawiono ludzkie przywary. Zachwyt wzbudza tu również romański kościół św. Prokopa, w którego wnętrzu zachwyca m. in. pusty grobowiec. Zabytki, które można zobaczyć w Strzelnie, stały się jednymi z wizytówek Szlaku Piastowskiego, a ich zdjęcia ujrzeć można w większości podręczników do historii.

TOP 2: Katedra we Fromborku

Katedra fromborska jest jednym z ciekawszych zabytków architektury, a wraz z otaczającymi ją budynkami, tworzy kompleks o wyjątkowym charakterze. W murach gotyckiej świątyni wyróżnia się pochodzący z 1504 roku poliptyk oraz XV-wieczna ława biskupów. Warto też zwrócić uwagę na pamiątki związane z najsłynniejszym mieszkańcem wzgórza katedralnego w Fromborku – Mikołajem Kopernikiem. Upamiętnia go m. in. okazałe epitafium oraz muzeum, które urządzono w murach dawnego pałacu biskupiego.

TOP 1: Zamek w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku to jedna z najpotężniejszych budowli w Polsce, obok których nie można przejść obojętnie. Tu ciekawa historia i piękna architektura tworzą zgrany duet, dzięki czemu Malbork jest miastem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Zamek Wysoki z piękną kaplicą, Zamek Średni z Pałacem Wielkich Mistrzów – oto atrakcje, którym miłośnicy architektury i historii bardzo chętnie poświęcają swój czas. Zamek ten kusi też ciekawymi wystawami, wśród których największym powodzeniem cieszy się kolekcja wyrobów z bursztynu.

Polska architektura ma się czym pochwalić, a w czasie wycieczki po tym kraju znajdziemy wiele cennych zabytków. Każdy z nich ma wiele uroku, każdy ma też interesującą przeszłość, z którą warto się zapoznać.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx