Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Obróbka blacharska balkonu, czyli korozje i systematyczne renowacje balkonu i tarasu

Kluczowym elementem każdego balkonu lub tarasu jest obróbka jego krawędzi, która odpowiada nie tylko za estetykę, ale także odprowadzanie wód opadowych i wilgoci poza konstrukcje. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie do jej wykonania blachy okapowej na balkonie. Niestety okazuję się jednak, że nie jest ono dobre. O tym dlaczego tak jest, mówimy więcej w tym artykule.

Obróbka blacharska balkonu. Dlaczego to nie odpowiednie rozwiązanie?

Obróbka blacharska balkonu najczęściej wykonywana jest z blachy cynkowanej o grubości wynoszącej od 0,55 do 0,75 mm. Pomimo to, ze względu na obecny sposób jej montażu, w którym przylega ona bezpośrednio do podkładu cementowego lub zaprawy uszczelniającej, nie jest ona odporna na niszczące działanie korozji. Wszystko za sprawą wilgoci obecnej w podłożu, zmiennej temperatury oraz znajdującego się w powietrzu dwutlenku węgla. Elementy te doprowadzają bowiem do powstawania reakcji chemicznych, które doprowadzają do korozji blachy na balkonie.

Ponadto okucia balkonu wykonane z blachy, aby w pełni spełniały swoją funkcję, powinny być montowane szczelnie do podłoża. Efekt ten trudno jednak uzyskać w przypadku blachy o niewielkiej grubości, zwłaszcza jeśli podkład cementowy jest nierówny nawet do 5 mm, co dopuszczają warunki techniczne odbioru robót budowlanych. Dodatkowo w przypadku montażu blachy na balkonie bardzo często popełnianym błędem jest mocowanie okapników bez zastosowania zakładki o odpowiedniej szerokości. W efekcie powstające w ten sposób przerwy przyczyniają się do nieszczelności strefy okapowej i wszystkich wynikających z tego konsekwencji.

Wszystkie te kwestie to, jednak niejedyne argumenty przemawiające za tym, że obróbka blacharska balkonu wykonana za pomocą tradycyjnych materiałów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Więcej na ten temat można przeczytać natomiast w artykule na blogu firmy Renoplast pod tytułem „Obróbka Blacharska balkonu, czy to trwałe rozwiązanie czy seria częstych remontów?„.

Jakie problemy generuje obróbka blacharska balkonu?

Choć mogłoby się wydawać, że korozja obróbki blacharskiej balkonu jest wyłącznie problemem natury estetycznej, w praktyce jej skutki są jednak o wiele gorsze. Nieszczelna strefa okapowa balkonu czy tarasu przede wszystkim przyczynia się do wnikania wilgoci w głąb płyty konstrukcji. W efekcie doprowadza to do jej zamakania i pękania w wyniku rozsadzeń termicznych. Oprócz tego niepoprawnie wykonana obróbka blacharska krawędzi balkonu przyczynia się także do ściekania wody po ścianie budynku, doprowadzając tym samym do zawilgocenia jego konstrukcji, odparzeń tynków, a nawet powstawania wykwitów pleśni i grzybów we wnętrzach i na elewacji.

Do innych konsekwencji zastosowania blachy na balkonie zaliczyć można także:

  • zamszenie strefy okapowej,
  • pękanie i odspajanie się płytek w wyniku działania wilgoci,
  • podmywanie fundamentów budynku,
  • niszczenie płyty balkonowej lub tarasowej,
  • powstawanie zastoisk wodnych na posadzce balkonu, które utrudniają korzystanie z niego.

Wszystkie te wymienione problemy, wynikające z zastosowania na balkonie blachy okapowej mogą się pojawiać już nawet po krótkim czasie użytkowania konstrukcji. Ich rozwiązaniem jest natomiast wyłącznie przeprowadzenie remontu, który będzie miał na celu prawidłowe i szczelne wykończenie strefy okapowej, co wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego najlepiej już na etapie wykonywania balkonu lub tarasu warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię związaną z okuciem balkonu i zastosować nowoczesne i o wiele skuteczniejsze rozwiązania.

Co zastosować zamiast okucia balkonu blachą?

Alternatywnym rozwiązaniem dla obróbki blacharskiej balkonu wykonanej z blachy ocynkowanej są systemowe obróbki balkonów. Mają formę profili wykonywanych najczęściej z aluminium, które jest w pełni odporne na działanie korozji oraz cechują się gotowym, odpowiednio wyprofilowanym kształtem, zapewniającym nie tylko łatwiejsze wykończenie strefy okapowej, ale także skuteczne odprowadzanie z niego wody. Dzięki temu tego typu gotowe obróbki balkonów pozwalają skutecznie uniknąć wszystkich wymienionych powyżej problemów.

To ile kosztuje aluminiowa obróbka balkonu, zależy w tym przypadku przede wszystkim od wymiarów krawędzi konstrukcji oraz rodzaju posadzki, za pomocą której jest ona wykańczana. Należy jednak pamiętać, że wybierając tego typu rozwiązanie, które jest estetyczne i skuteczne można uniknąć w przyszłości konieczności przeprowadzania kosztownych remontów. Dlatego też pomimo wyższych kosztów początkowych, w dłuższej perspektywie czasu jest ono bardziej opłacalne.

Podsumowując, choć klasyczne okucia balkonów wykonywane z blachy ocynkowanej są wciąż popularnym rozwiązaniem, liczne problemy wynikające z ich zastosowania spowodowane nieszczelnościami obróbki blacharskiej sprawiają, że systemowe obróbki są rozwiązaniem wartym uwagi. Pozwalają one bowiem nie tylko uniknąć konieczności remontu konstrukcji, w krótkim czasie po jej wykonaniu, ale także prezentują się estetycznie, zwiększając atrakcyjność balkonu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx