Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna i jak przebiega?

Zaćma, często diagnozowana u osób po 60. roku życia, to schorzenie objawiające się zaburzeniami widzenia. Współczesna medycyna oferuje zaawansowane metody leczenia tej dolegliwości, w tym operacje, które skutecznie przywracają pacjentom ostrość wzroku. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda leczenie zaćmy i kiedy następuje konieczność wykonania zabiegu.

Zabieg usunięcia zaćmy. Nowoczesne metody przywracania ostrości wzroku

Przy planowaniu operacji zaćmy warto zdawać sobie sprawę, że polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Zabieg wykonywany jest przy użyciu metody fakoemulsyfikacji, trwa zaledwie 15 minut i odbywa się w komfortowych warunkach znieczulenia miejscowego. Po operacji jakość widzenia znacząco się poprawia, ale pełne ustabilizowanie wzroku może potrwać kilka tygodni.

Zaćma. Charakterystyka i sposoby leczenia

Zaćma to schorzenie oczu objawiające się postępującym mętnieniem soczewki. Chociaż najczęściej diagnozowana jest u osób po 60. roku życia, może wynikać z innych przyczyn niż proces starzenia, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy długotrwałe narażenie na promienie UV. Istnieją różne rodzaje zaćmy, w tym starcza, wrodzona i wtórna, a jej zaawansowane stadium może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości widzenia.

Objawami zaćmy są takie dolegliwości jak spadek ostrości wzroku czy trudności z widzeniem w nocy. W rozwoju zaćmy wyróżniamy kilka etapów. Początkowy, w którym zauważalne jest delikatne zmętnienie soczewki, następny jest etap dojrzewania, gdzie widzenie ulega pogorszeniu, i etap dojrzały, w którym pacjent traci zdolność widzenia, rozpoznając jedynie zarysy przedmiotów. Ostatnim jest etap przejrzysty, gdzie objawy zaćmy nasilają się, a soczewka oka przyjmuje mleczny odcień.

Kiedy operacja zaćmy jest konieczna?

Operacja zaćmy to skuteczna metoda leczenia zmętnienia soczewki oka. Kluczowym warunkiem zakwalifikowania pacjenta jest wykrycie zmętnienia soczewki podczas analizy za pomocą biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy. Opóźnienie operacji zaćmy może prowadzić do powikłań: wtórnej jaskry lub zapalenia błony naczyniowej. Wczesne leczenie zaćmy pozwala na szybkie przywrócenie ostrości wzroku. Warto zapoznać się z samym przebiegiem operacji i technikami leczenia. Operacja zaćmy w Tesin Medic Clinic to świetny wybór, gdyż stosowane tam metody pozwalają na osiągnięcie zadowalającego efektu w krótkim czasie.

Operacja zaćmy. Proces, technologie i rekonwalescencja

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji zaćmy, poddawany jest kompleksowej diagnostyce okulistycznej. Ta wstępna ocena obejmuje badania takie jak biometria oka oraz topografia rogówki. W dniu zabiegu, aby zapewnić komfort pacjentowi, stosuje się krople rozszerzające źrenicę i środki znieczulające.

Operacja zaćmy rozpoczyna się znieczuleniem miejscowym, co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Następnie chirurg dokonuje precyzyjnego nacięcia w rogówce oraz, korzystając z zaawansowanej techniki fakoemulsyfikacji, rozpuszcza i usuwa zmętniałą soczewkę. W jej miejsce implantowana jest nowa, sztuczna soczewka, dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Współczesne technologie, takie jak fakoemulsyfikacja, umożliwiają skuteczne leczenie także w przypadku nawrotu zaćmy. Dzięki temu pacjent szybko wraca do pełnej sprawności, spędzając w klinice jedynie kilka godzin po zabiegu. W okresie rekonwalescencji kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w tym stosowanie kropli do oczu i unikanie nadmiernego wysiłku. Już krótko po operacji pacjent dostrzega znaczącą poprawę ostrości wzroku, choć pełne gojenie może wymagać kilku tygodni.

Możliwe komplikacje po operacji zaćmy – zapobieganie i leczenie

Tuż po operacji usunięcia zaćmy pacjenci mogą napotkać chwilowe komplikacje, w tym nieostre widzenie czy wysięk w miejscu nacięcia na operowanym oku. W dłuższej perspektywie istnieje ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej i wylewu w oku. Aby zminimalizować ryzyko komplikacji, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich po usunięciu zaćmy, a także unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz regularne zakrapianie oka specjalistycznymi kroplami. Mimo że ryzyko powikłań po operacji zaćmy jest stosunkowo niskie, ważne jest systematyczne monitorowanie stanu oka.

Profilaktyka jest ważna w leczeniu zaćmy

Wczesne wykrywanie i leczenie zaćmy ma kluczowe znaczenie w uniknięciu poważniejszych komplikacji w przyszłości. Regularne badania okulistyczne pozwalają na szybką interwencję oraz skuteczną operację. Zachęcamy wszystkich do dbania o zdrowie oczu i niezwłocznego reagowania na pierwsze objawy zaćmy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx