Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Sąd ostateczny według Idy Karkoszki

Na dachu Hotelu Marriott w Warszawie zainstalowano rzeźbę Idy Karkoszki, która przedstawia trójkę zwierząt: świnię, kruka i szczura, spoglądających na panoramę stolicy. Instalacja jest zapowiedzią nowej wystawy organizowanej przez Galerię Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel. Wystawa Idy Karkoszki pt. „Let’s watch” zostanie otwarta jeszcze w październiku.

Będzie to pierwsza publiczna odsłona projektu artystki pod tytułem „Let’s watch humans die…” z 2020 roku. Projekt był serią fotografii, przedstawiających te same zwierzęta w roli obserwatorów katastrof stworzonych przez współczesne, konsumpcyjne społeczeństwo w różnych miejscach w całej Polsce. Rzeźby były również prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako „wystawa, której nikt nie zobaczy” w trakcie trwania pandemii.

„Tworząc te rzeźby, myślałam o relacji międzygatunkowej oraz o wpływie naszych egocentrycznych, krótkowzrocznych działań na otoczenie i środowisko. Od początku wiedziałam, że będą na nas patrzyły z góry – milczący świadkowie sądu ostatecznego, pod który na własne życzenie zostajemy poddani – mówi artystka. – Praca koncepcyjna przekształciła się w multidyscyplinarny projekt rzeźbiarsko-fotograficzny >>Let’s watch humans die<< będący opowieścią o wędrówce trójki zwierząt po Polsce. Wraz z Igorem Haloszką, Michałem Szymelem, Andrzejem Skowronem, Maciejem Domagalskim i Pawłem Sudołem dokumentowaliśmy przykre skutki ludzkiej działalności”.

Wystawa „let’s watch”

Artystka Ida Karkoszka oraz kurator wystawy Paweł Brylski tym razem zainstalują rzeźby w hotelowym lobby, w centrum stolicy. Na wystawę w warszawskim hotelu Marriott składają się autorskie odlewy rzeźb w aluminium i w brązie, rzeźby z żywicy akrylowej, prace video oraz fotografie będące zapisem rocznej wędrówki artystki i jej rzeźb po miejscach naznaczonych destrukcyjnym działaniem człowieka.

„Tytuł wystawy brzmi jak zaproszenie do oglądania rzeźb, ale to one obserwują i oceniają. Odwrócenie ról to jeden ze środków artystycznych stosowanych przez Idę Karkoszkę do ożywienia odczuwania i myślenia w świecie cierpiącym na kryzys empatii i wyobraźni – mówi Paweł Brylski, kurator wystawy. – Do rzeźb Idy Karkoszki pasują słowa >>szlachetna prostota i spokojna wielkość<<, którymi Johann Joachim Winckelmann określał sztukę antyczną w środku nadpobudliwego estetycznie baroku. Dla Idy Karkoszki rozwiązywanie problemów rzeźbiarskich i podejmowanie wyborów estetycznych nie jest celem samym w sobie, to jedynie środki do osiągnięcia celu, który wyznacza sobie poza polem sztuki”.

Organizatorzy o współpracy

Iwona Staroszczyk z Galerii Limited Edition wyraziła swoją wdzięczność wobec Hotelu Marriott za otwartość i zrozumienie dla projektu “Let’s watch” Idy Karkoszki: „W porównaniu z innymi instytucjami, z którymi prowadziłam rozmowy o współpracy, Hotel Marriott okazał się być absolutnie bezkonkurencyjnym. Z kolei rzeźby prezentowane na wystawie z powodzeniem odnajdują się w każdym otoczeniu, czy to dach, czy lobby 5-gwiazdkowego hotelu, czy wysypisko śmieci, bo są obiektywnie dobre. Stąd wybór padł na Karkoszkę”.

„Zdecydowałem się na współpracę z Galerią Limited Edition, ponieważ chciałbym, aby Hotel Marriott nie był postrzegany tylko jako zwykły hotel ale także miejsce, w którym można prezentować i promować polskich artystów – mówi Darek Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel – pomysł umieszczenia rzeźby pani Karkoszki na dachu hotelu był na tyle oryginalny, że zwyczajnie nie mogłem odmówić”.

Prace rzeźbiarki były pokazywane między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Studio Cannaregio w Wenecji oraz w Centrum Marka Rothko w Daugavpils. Jej prace znajdują się w kolekcji British Museum.

Źródło informacji: Galeria Sztuki Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx