Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Wertykulacja trawnika — czy warto ją wykonywać jesienią?

Prace ogrodnicze jak żadne inne są uzależnione od pogody, klimatu, pory roku, zarówno tej, która trwa obecnie, jak i nadchodzącej. Jesienne obowiązki zdają się nie mieć końca, szczególnie jeśli rozpoczął się już opad liści. Podczas trwania tej pory roku warto wygospodarować również czas na wertykulację trawnika. Kiedy wykonujemy tego typu czynności, jakie rezultaty powinniśmy uzyskać i jakiego rodzaju sprzęt będzie nam do nich potrzebny?

Wertykulacja trawnika – co to jest?

Wertykulacja trawnika to proces pielęgnacyjny, który polega na mechanicznym przerywaniu powierzchni trawnika, usuwaniu martwego materiału roślinnego oraz poprawianiu przewiewności gleby. Jest to istotna czynność w dbaniu o zdrowy i bujny trawnik, która powinna być wykonywana po uprzednim przygotowaniu trawnika, tj. skoszeniu trawy, znacznie ograniczając jej wysokość. Proces wertykulacji trawnika przeprowadza się, używając do tego profesjonalnego sprzętu ogrodniczego zwanego wertykulatorem. Jego ostrza lub pióra wnikają w ziemię, usuwając martwy materiał roślinny, suchą trawę, liście i inne resztki organiczne z powierzchni trawnika. Po zakończeniu działań związanych z wertykulacją trawnika należy zebrać odpady i przystąpić do intensywnego nawodnienia oraz nawożenia trawy.

Korzyści wynikające z wertykulacji trawnika

Zalet z wertykulacji trawnika jest wiele, a do najważniejszych z nich należą:

  • poprawa przewiewności i umożliwienie korzeniom trawy lepszego dostępu do powietrza, wody i składników odżywczych,
  • usunięcie martwego materiału roślinnego,
  • redukcja i ograniczenie powstawania chwastów,
  • poprawa zagęszczenia i bujności trawy,
  • zmniejszenie podatności trawy na atak szkodników,
  • zwiększenie odporności trawy na anomalie pogodowe (susze, powodzie, podtopienia).

Choć wertykulacja trawnika może wydawać się skomplikowanym i czasochłonnym procesem, warto traktować ją jaką inwestycję na przyszłość, gdyż czynność ta pomaga utrzymać zdrowy i piękny trawnik przez wiele miesięcy, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i nakładów pracy w przyszłości. Warto ten czas porządków przeznaczyć na rozsiewanie nasion trawy, jeśli zależy Ci na poprawie obszaru trawnika. Sianie po wertykulacji pozwala nasionom trawy na lepszy kontakt z glebą, co sprzyja wzrostowi.

Kiedy wertykulacja trawnika?

W ciągu roku powinno przeprowadzić się co najmniej jedną wertykulację trawnika. W naszym klimacie najlepszą porą roku będzie jesień – najlepiej do tej czynności wybrać koniec sierpnia i wrzesień. Warto wykonywać tego typu porządki w dzień, w którym nie będzie zbyt zimno, ani za gorąco. Istotną kwestią jest również wilgotność – ta także powinna być umiarkowana. Dzięki wykonaniu wertykulacji wczesną jesienią unikniesz pojawienia się letnich chwastów, a Twój trawnik wciąż będzie miał szansę zachwycać zielenią. W jesiennym klimacie trawnik szybko się regeneruje i choć początkowo po wertykulacji będzie wyglądał na zniszczony, efekt końcowy pozytywnie Cię zaskoczy. Wertykulacja trawnika jesienią pozwala również lepiej przygotować go do sezonu zimowego i uzyskać o wiele lepszą kondycję ogrodu na wiosnę zdecydowanie mniejszym nakładem prac.

Co będzie potrzebne do przeprowadzenia wertykulacji trawnika?

Planując ten proces pielęgnacyjny, należy odpowiednio się do niego przygotować. Warto postawić na profesjonalny sprzęt do wertykulacji trawnika, którego nie musisz kupować. Wertykulatory dostępne w ofercie wypożyczalni Renta pomogą Ci szybko i skutecznie wykonać wszystkie czynności związane z wertykulacją trawnika, bez potrzeby wykonywania ich manualnie. Oczywiście warto mieć w zanadrzu przyrządy do grabienia liści, worki na odpady lub pusty kompostownik. Konieczne będzie też wcześniejsze wykoszenie trawy.

Nie ma zadbanego ogrodu bez pięknego i zdrowego trawnika, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na przeprowadzenie właściwej jego pielęgnacji. Ważnym procesem, który można wykonać nawet tylko raz w roku, jest wertykulacja trawnika, której pozytywne efekty zobaczysz już po kilkunastu dniach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx