Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Parlament Europejski wzywa do wolności dla kobiet w Iranie

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyznali Nagrodę Sacharowa 2023 za wolność myśli Jinie Mahsie Amini i irańskiemu Ruchowi Kobieta, Życie, Wolność.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ogłaszając laureatów nagrody przypomniała, że 16 września minął rok od zabójstwa Jiny Mahsy Amini w Iranie. 

„Parlament Europejski z dumą stoi po stronie odważnych i wytrwałych, którzy nadal walczą o równość, godność i wolność w Iranie. Stoimy z tymi, którzy nawet z więzienia nadal utrzymują przy życiu Ruch Kobieta, Życie, Wolność. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2023, Parlament Europejski pamięta o ich walce i nadal honoruje wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolnośćʺ – zaznaczyła Metsola.

Jina Mahsa Amini była 22-letnią irańską Kurdyjką. Została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania twarzy, a trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie.

Jej śmierć wywołała masowe protesty kobiet w Iranie. Pod hasłem „Kobieta, życie, wolność” protestowały one przeciwko ustawie o hidżabie i innym dyskryminującym przepisom.

Po brutalnym stłumieniu tych protestów przez irański reżim, Parlament Europejski wielokrotnie potępiał tragiczną sytuację w zakresie praw człowieka w tym kraju.

W październiku 2022 r. posłowie do PE wezwali do nałożenia sankcji na irańskich urzędników zaangażowanych zarówno w śmierć Jiny Mahsy Amini, jak i represje reżimu, oraz wyrazili zdecydowane poparcie dla pokojowego ruchu protestacyjnego w Iranie.

W styczniu 2023 roku, posłowie zażądali nałożenia kolejnych sankcji na irański reżim oraz umieszczenia przez UE Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na liście terrorystów.

Ceremonia wręczenia Nagród im. Sacharowa odbędzie się w środę 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 r. w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W zeszłym roku Parlament przyznał nagrodę narodowi ukraińskiemu reprezentowanemu przez wyłonionych w wyborach prezydenta oraz przywódców i społeczeństwo obywatelskie.

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx