Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Reimplantacja zęba – druga szansa dla utraconego zęba

W świecie medycyny i stomatologii, postępy technologiczne i metodyczne nadal rozszerzają granice tego, co kiedyś uważano za niemożliwe. Jednym z takich osiągnięć, które jeszcze kilka dekad temu wydawało się być wyjątkiem, a dzisiaj staje się coraz bardziej dostępne i skuteczne, jest reimplantacja zęba. Czy można dać drugie życie zębowi, który został utracony z powodu urazu czy skomplikowanej problematyki medycznej? Jakie są techniki, procedury i wyzwania związane z tym procesem? Czytaj dalej!

Reimplantację zęba – czym jest?

Reimplantacja zęba to procedura, podczas której ząb, który został wyjęty z zębodołu (czy to na skutek urazu, czy też celowej ekstrakcji), jest ponownie umieszczany w jamie ustnej. 

Kiedy można wykonać reimplantację zęba?

Reimplantacja zęba oznacza ponowne umieszczenie zęba w jego naturalnej pozycji w wyłomie zębowym po tym, jak został on wyjęty lub wypadł z różnych przyczyn, takich jak uraz czy wypadek. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych punktów, które są ważne w kontekście reimplantacji zęba:

Kiedy można przeprowadzić reimplantację?

Odpowiedni czas:

 • Idealny scenariusz to reimplantacja zęba jak najszybciej po jego utracie, najlepiej w ciągu 30 minut od urazu.
 • Szanse na powodzenie reimplantacji maleją, jeśli ząb pozostaje poza jamą ustną przez dłuższy czas.

Stan zęba:

 • Ząb powinien być w możliwie dobrym stanie, bez uszkodzeń korzenia czy korony, aby reimplantacja miała szansę na powodzenie.
 • Jeśli ząb jest uszkodzony, konieczne może być ocenienie, czy reimplantacja jest możliwa czy też czy wymaga specjalistycznego leczenia.

Higiena:

 • Ząb, który zostanie reimplantowany, nie powinien być kontaminowany. Jeśli jest brudny, należy go delikatnie opłukać.

Wybity ząb – jak postępować? 

Wybicie zęba jest sytuacją nagłą i wymaga szybkiego działania, zarówno ze strony osoby, której ząb został wybity, jak i osób, które są świadkami takiego zdarzenia. Oto kroki, które można podjąć, jeśli dojdzie do wybicia zęba:

Natychmiast po wybiciu zęba:

 • Znalezienie zęba. Odnajdź wybity ząb i podnieś go, trzymając za koronę (część zęba, która jest widoczna w ustach), starając się unikać dotykania korzenia.
 • Czyszczenie zęba. Jeśli ząb jest brudny, opłucz go bardzo delikatnie wodą, unikając wszelkiego pocierania lub szorowania powierzchni zęba. Nie używaj mydła ani innych środków czyszczących.
 • Reimplantacja zęba. Jeśli to możliwe, spróbuj delikatnie umieścić ząb z powrotem w zębodole, trzymając go za koronę i uważając, aby nie wsadzić go odwrotnie. Nie zmuszaj zęba, jeśli nie chce on wejść łatwo. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo umieścić ząb, lub jeśli reimplantacja na miejscu jest niemożliwa, przechodź do kolejnego kroku.
 • Przechowywanie zęba. Jeśli nie możesz umieścić zęba z powrotem w zębodole, przechowaj go we właściwych warunkach, aby utrzymać komórki żywe. Opcje przechowywania to specjalne płyny do przechowywania zębów (jeśli są dostępne), mleko, czy solanka fizjologiczna. Unikaj przechowywania zęba w wodzie, ponieważ może to zaszkodzić komórkom korzenia.
 • Udanie się do stomatologa. Niezależnie od tego, czy ząb został ponownie umieszczony w zębodole czy nie, natychmiast udaj się do dentysty lub na oddział stomatologiczny szpitala. Czas jest kluczowy, a szybka reakcja może znacząco zwiększyć szanse na skuteczną reimplantację zęba.

Reimplantacja zęba – rodzaje

Reimplantacja zęba może mieć miejsce w różnych kontekstach i być wykonana z różnych powodów. Zasadniczo można ją podzielić na dwie główne kategorie:

Awaryjna reimplantacja

Awaryjna reimplantacja zęba zwykle ma miejsce w sytuacjach nagłych, takich jak urazy czy wypadki, które prowadzą do wybicia zęba z zębodołu.

 • Reimplantacja po wybiciu zęba. Ząb, który został wybity na skutek urazu, powinien być, jeśli to możliwe, jak najszybciej reimplantowany. Szybkie działanie jest kluczowe, aby zwiększyć szanse na przetrwanie zęba.

Planowana reimplantacja

Planowana reimplantacja zęba to procedura, w której ząb jest celowo usuwany i ponownie umieszczany z powrotem w zębodole. Zazwyczaj tego typu zabiegi mają miejsce w kontekście bardziej skomplikowanego leczenia stomatologicznego.

 • Reimplantacja po leczeniu endodontycznym. Ząb jest celowo wyjmowany w celu przeprowadzenia szczegółowego leczenia endodontycznego poza jamą ustną, a następnie jest reimplantowany. Ta technika może być używana, gdy tradycyjne metody leczenia endodontycznego są trudne lub niemożliwe.
 • Reimplantacja z zamierzonym przesunięciem. W pewnych przypadkach, ząb może być celowo reimplantowany w nieco innej pozycji, aby poprawić jego osadzenie lub funkcję. Ten rodzaj reimplantacji może również obejmować jednoczesne przeszczepienie tkanki, aby wsparć proces gojenia i stabilność zęba.

Jak przebiega zabieg reimplantacji? 

Proces reimplantacji zęba może się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z awaryjną reimplantacją w wyniku urazu, czy planowaną reimplantacją z powodów leczniczych. Poniżej przedstawiam ogólny przebieg zabiegu reimplantacji:

Awaryjna reimplantacja (np. po urazie)

 • Ocena stanu zęba i pacjenta. Ocena ogólnej kondycji i stanu zdrowia pacjenta oraz dokładne badanie wybitego zęba.
 • Przygotowanie zęba. Delikatne oczyszczenie zęba i ewentualne przycięcie uszkodzonych fragmentów korzenia lub korony.
 • Umieszczenie zęba. Ostateczne umieszczenie zęba w zębodole, dbając o to, aby był on prawidłowo zorientowany i osadzony.
 • Stabilizacja. Stabilizacja zęba za pomocą specjalnej szyny lub innych środków, aby umożliwić jego przyjęcie i gojenie.
 • Dodatkowe leczenie. Wiele przypadków reimplantacji po urazie wymaga dodatkowego leczenia, takiego jak leczenie kanałowe, aby zapobiec lub leczyć infekcje.

Intencjonalna reimplantacja

 • Ocena i planowanie. Dokładna ocena stanu zęba, planowanie zabiegu, i dyskusja z pacjentem na temat ryzyka, korzyści i alternatywnych opcji leczenia.
 • Ekstrakcja zęba. Ząb jest delikatnie i starannie ekstrahowany, minimalizując potencjalne uszkodzenia struktur korzenia.
 • Leczenie poza jamą ustną. Leczenie zęba poza jamą ustną, które może obejmować procedury na korzeniu zęba, takie jak leczenie kanałowe czy usunięcie resztek tkanki.
 • Reimplantacja. Ząb jest ponownie umieszczany w zębodole i stabilizowany. W niektórych przypadkach może być potrzebna dodatkowa terapia, tak jak przeszczepienie tkanek, aby wspomóc gojenie i stabilność zęba.
 • Monitorowanie. Regularne wizyty kontrolne, aby monitorować proces gojenia i integracji zęba z otaczającą tkanką oraz ocenić funkcję i estetykę.

Sprawdź szczegóły usługi reimplantacji zęba na: stomart.opole.pl

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu reimplantacji zęba pacjent otrzyma szereg zaleceń, które mają na celu optymalizację procesu gojenia, zmniejszenie ryzyka powikłań i wspieranie stabilności oraz funkcji reimplantowanego zęba. Oto ogólne zalecenia, które mogą zostać udzielone po zabiegu:

 • Regularne wizyty kontrolne. Frekwencja wizyt kontrolnych powinna być zgodna z zaleceniami lekarza, aby monitorować proces gojenia i stabilność zęba.
 • Ochrona zębów. Rozważ użycie ochraniacza na zęby podczas uprawiania sportów kontaktowych lub w sytuacjach, które mogą narażać zęby na uraz.
 • Stała dbałość o higienę. Szczotkuj zęby i używaj nici dentystycznej zgodnie z zaleceniami, aby zachować zdrowie pozostałych zębów i dziąseł.
 • Zdrowa dieta. Obejmuje jedzenie zdrowych pokarmów, które wspierają ogólne zdrowie jamy ustnej.
 • Obserwacja. Bądź świadom wszelkich zmian lub problemów, takich jak ból, obrzęk czy mobilność zęba, i zgłoś je swojemu lekarzowi natychmiast.
 • Leczenie uzupełniające. Przestrzegaj wszelkich dodatkowych zaleceń dotyczących dalszej opieki nad zębem, takich jak dodatkowe procedury leczenia kanałowego czy protetycznego.

Materiał zewnętrzny. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z odpowiednim fachowcem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx