Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne budynkom?

Bezpieczeństwo energetyczne budynku to niezmiernie istotny element, który ma wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jego mieszkańców czy użytkowników. W obliczu ciągłego wzrostu zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych i niepewności w dostawach energii, stanowi także istotny element polityki UE. Swoje stanowisko wyraziła ona m.in. w Fit for 55, ambitnym pakiecie działań, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynkom, przyczyniającym się do realizowania tych założeń.

Energooszczędność przede wszystkim

Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego budynku jest zrozumienie, że efektywne zarządzanie energią zaczyna się od ograniczenia jej zużycia. Inwestycje w izolację, energooszczędne oświetlenie, urządzenia klasy A, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Ponadto, korzystanie z urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, może znacząco przyczynić się do zrównoważonego zarządzania energią, ale także pozwalają na niezależność energetyczną budynku.

Inteligentne systemy zarządzania energią

Wdrożenie zaawansowanych systemów monitoringu i automatyzacji jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku. Dzięki nim można obserwować bieżące zużycie energii, kontrolować urządzenia oraz optymalizować zarządzanie energią. Inteligentne systemy zarządzania mogą również wykrywać awarie i nieprawidłowości, co przekłada się na większą niezawodność dostaw energii.

W nowoczesnych, inteligentnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska budynkach, coraz bardziej rygorystyczne przepisy budowlane wymagają stosowania odpowiednich rozwiązań, które uwzględnia się już na etapie projektowania. – Wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania energią pozwala na monitorowanie i kontrolowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można dostosować pracę np. systemów HVAC, oświetlenia i innych urządzeń, do aktualnych potrzeb. To nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale również przyczynia się do zwiększenia komfortu mieszkańców czy osób przebywających w budynkach. – wylicza Andrzej Przesmycki, CEO w PM, firmie świadczącej usługi inwestora zastępczego i zajmującej się wspieraniem inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od wstępnych analiz, przez projektowanie, po nadzór budowlany.

Plan B, czyli awaryjne źródła zasilania

Niezawodność dostaw energii to kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego budynku. W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie prądu czy awarie sieci energetycznej, agregaty prądotwórcze bądź baterie do magazynowania energii mogą zapewnić kontynuację działania krytycznych systemów w budynku. To szczególnie ważne w obiektach takich jak szpitale, ośrodki badawcze i inne obiekty infrastruktury krytycznej.

Zielone rozwiązania zielonych inwestycji

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), od 2028 r. nowe budynki będą musiały spełniać warunki zeroemisyjności. Coraz więcej inwestorów uwzględnia te aspekty już teraz, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje końcowych odbiorców, dla których kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym nabierają coraz większego znaczenia. W obliczu stale rosnących kosztów utrzymania, przyszli właściciele zwracają uwagę na to, by ich nieruchomość była jak najbardziej efektywna energetycznie. Właśnie dlatego, budynki spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa często wyposażone są w zaawansowane systemy monitoringu i zarządzania energią.

– Przez lata obserwacji rynku nieruchomości mogę śmiało stwierdzić, że końcowi odbiorcy nieruchomości coraz bardziej doceniają korzyści płynące z budownictwa zrównoważonego i jego certyfikacji. Dlatego dla inwestorów wybór odpowiednich rozwiązań w tym zakresie to już nie tylko kwestia mody czy dbałości o środowisko – to po prostu mądry wybór. – zauważa Andrzej Przesmycki z PM. –  Jako inwestor zastępczy, bierzemy pod uwagę te trendy i realizujemy wiele projektów, które przyniosą nie tylko zyski, ale także przyczynią się do tworzenia przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i bezpieczeństwo energetyczne są priorytetem. To inwestycje, które nie tylko zyskują na wartości, ale także cieszą się uznaniem społecznym. – tłumaczy.

Edukacja i świadomość

Wdrażając założenia Fit for 55, nie możemy zapominać o edukacji mieszkańców, pracowników i właścicieli budynków. Świadomość w zakresie oszczędnego zużycia energii, odpowiedniego korzystania z urządzeń oraz reakcji na sytuacje awaryjne jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku, które jest jak widać procesem wielowymiarowym i wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Energooszczędność, automatyzacja, awaryjne źródła zasilania, zintegrowane systemy zarządzania oraz edukacja to kluczowe elementy, które pozwalają na osiągnięcie tego celu.

Dbałość o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko przyczynia się do oszczędności, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, co jest ważne w kontekście zmian klimatycznych. Inwestycje w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego budynku przynoszą bowiem korzyści zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx