Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 grudnia 2023

Polskie firmy na tropie kontraktów z NATO, ONZ i Bankiem Światowym

Rynek międzynarodowych zamówień publicznych wart jest rokrocznie około 100 mld dolarów. Polskie firmy są coraz bardziej aktywne w tym sektorze. Mają one spore szanse na ekspansję zagraniczną, ale nie mogą bać się startować w przetargach i powinny wykazywać się aktywnością.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) organizuje cykl webinariów Idea Rozwoju Twojego Biznesu, podczas których poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce.

Informacje o tym, jak zdobywać kontrakty z największymi organizacjami międzynarodowymi – agendami ONZ, Bankiem Światowym i NATO – przedstawili prelegenci podczas drugiego spotkania ekspertów pt. „Międzynarodowe zamówienia publiczne – szansa na ekspansję dla MŚP”.

„Polskie firmy mogą zwiększyć swoje szanse udziału na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. To nie jest takie trudne, jak z pozoru wszystkim się wydaje. Światowe organizacje potrzebują towarów, wyposażenia i usług. To obszary, w których mogą odnaleźć się firmy MŚP” – stwierdził Artur Dąbkowski, naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych w MRiT.

Jak przekazał specjalista z MRiT, NATO i organizacje skupione wokół Paktu wydają rocznie ok. 5,5 mld dolarów na zakupy (nie wliczając w to broni). Stawiają na jakość i terminowość realizacji kontraktów, mniej kierując się niską ceną oferty. Co istotne dla polskiego kontrahenta – regulują należności w określonym umową terminie, a nasze firmy nie muszą płacić podatku dochodowego oraz VAT.

„Nie wyjeżdżając z Polski, można zostać dostawcą towarów i usług dla instytucji NATO. Zachęcam zainteresowanych do odwiedzin stron internetowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie znajdują się niezbędne informacje, dzięki którym można przystąpić do przetargów publicznych” – powiedział Artur Dąbkowski.

Na stronach internetowych MRiT polscy przedsiębiorcy krok po kroku mogą przeczytać, jak przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia oferty, zdobyć niezbędne certyfikaty, kody dostępu, a także konieczne instrumenty, np. numer DUNS (jednostkowy system identyfikacji firm i podmiotów).

Znajdują się tam także niezbędne adresy internetowe międzynarodowych instytucji, gdzie wypisane są listy przetargów. „Jak wygrać przetarg NATO? Obserwować i oceniać ogłoszenia, sprawdzać warunki umowy – podpowiadał Artur Dąbkowski.

Jeszcze większy rynek zamówień publicznych, bo sięgający nawet 30 mld dolarów jest do wykorzystania wśród agend i instytucji związanych z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Ogłaszają mnóstwo przetargów na sprzęt, usługi czy żywność. Szansą dla naszych przedsiębiorców są zamówienia powiązane z Ukrainą.

„Polskie firmy sektora MŚP powinny się tym zainteresować, gdyż wiele organizacji międzynarodowych właśnie teraz poszukuje dostawców dla Ukrainy, a kwoty liczone są w miliardach. Przetargi ogłaszane są na dostawy, np. specjalistycznych pojazdów typu karetki czy wozy strażackie, żywności oraz sprzętu IT” – mówił Paweł Sendorowski, radca prawny z Wielkopolskiej Grupy Prawniczej.

Zamówienia publiczne odpowiadają na potrzeby zrównoważonego rozwoju, stąd wymagania ONZ m.in. w kwestii równouprawnienia płci, ochrony środowiska, transparentności i uczciwości. Nie powinny one jednak stanowić przeszkody dla polskiego przedsiębiorcy.

„Warto zarejestrować się na platformie United Nations Global Marketplace. Tam znajdują się wszystkie informacje, które niezbędne są do tego, aby starać się o kontrakt z instytucjami ONZ” – dodał mec. Sendorowski, wspominając również, że podobny schemat uzyskania kontraktu obowiązuje w ramach współpracy z Bankiem Światowym. Wartość zamówień publicznych Banku Światowego wyniosła ok. 22 mld dolarów.

Z kolei Adam Nowicki, wiceprezes Atlantic Contract Poland, mówił o korzyściach zawierania kontraktów z bazami NATO, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. „Polskie firmy oferują doskonałe usługi i towary. Warto, żeby zainteresowały się kontraktami z Amerykanami, bo pracują za stawki z USA, nie płacą podatku dochodowego i VAT – przyznał Nowicki.

Polskie firmy charakteryzuje szybkość wykonywanych usług związanych z obsługą zamówień baz NATO w Polsce. Wiceprezes Atlantic Contract mocno podkreślał jednak konieczność zrealizowania kontraktu. „Jeżeli do tego nie dojdzie, drzwi do kolejnych umów z bazami USA mogą zostać zamknięte nawet na zawsze” – przestrzegł Adam Nowicki.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx