Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Beton w ogrodzie – Nnwoczesne trendy aranżacji zielonej przestrzeni

Donice, murki, palisady, a nawet kostki i płyty betonowe to elementy, dzięki którym zaaranżujemy zieleń w każdym ogrodzie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Beton to supermodny materiał. Wykonane z niego elementy z powodzeniem zastosujemy w ogrodach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim, śródziemnomorskim, rustykalnym i wielu innych. Zwykle są one minimalistyczne w designie i utrzymane w neutralnych kolorach. Poza tym cechują się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Nie potrzebują również specjalnie częstych zabiegów pielęgnacyjnych. To wszystko sprawia, że cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane do budowy nawierzchni, ogrodzeń i małej architektury. Ich kolejnym atutem jest to, że z powodzeniem pozwalają okiełznać zieleń w małych i dużych ogrodach.

Mały, ale przytulny

W metropoliach i dużych miastach własny ogród jest oznaką luksusu. Ceny nieruchomości i ziemi są wysokie, dlatego coraz częściej powstają osiedla „bliźniaków” czy „szeregówek”, a powierzchnię ogrodu ogranicza się zwykle do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Jak na tak niewielkiej przestrzeni zaaranżować zieleń? Z powodzeniem można tu wykorzystać elementy z betonu. Należą do nich na przykład gotowe donice betonowe, takie jak między innymi donica Tigela. To niemal sześcian o przekroju 40×40 cm i wysokości 33 cm, który nie ma dna. Tigela jest dostępna w dwóch popularnych kolorach: szarym i grafitowym. Donice możemy ustawić punktowo i posadzić w nich kwiaty, zioła, karłowate drzewka czy ozdobne trawy. W przypadku potrzeby większej prywatności, można zbudować z nich wertykalną ścianę. Wtedy z poszczególnych elementów wzniesiemy coś na kształt muru, przy czym niektóre elementy wysuwamy poza jego lico. To właśnie w nich możemy zasadzić rośliny. Z powodzeniem umieścimy je również w ostatniej linii donic na szczycie stworzonej ściany. Tu doskonale sprawdzą się pnącza. Podobną rolę może pełnić murek Albero, z którego można wykonać efektowne kaskadowe lub wysokie donice na roślinność. Przypomina on kamienny murek z łupka skalnego, dzięki czemu świetnie komponuje się z aranżacjami rustykalnymi, ale i nowoczesnymi. Pojedynczy moduł ma wymiar 41x 18 cm i wysokość 7,7 cm.

Dobrym sposobem na zwiększenie przestrzeni zielonych w niewielkim ogrodzie jest również odpowiednie ułożenie nawierzchni. Na przykład alejki można ułożyć metodą „step by step”, czyli umieszczając kolejne płyty w odległości równej mniej więcej długości ludzkiego kroku. Przestrzeń pomiędzy płytami w tak zbudowanej nawierzchni można obsiać trawą, co zwiększy areał zieleni w ogrodzie. Poza tym w ten sposób umożliwimy deszczówce wnikanie w głąb ziemi. Dzięki temu można uniknąć podtopień posesji w czasie nawalnych opadów, a gleba dłużej zachowa wilgotność, co jest niezwykle korzystne dla roślin. Do budowy ścieżki w ogrodzie metodą „step by step” nadają się w szczególności duże płyty. W nowocześnie zaaranżowanych przestrzeniach mogą to być choćby płyty, takie jak Polbruk Urbanika o wymiarach 20×60 cm. Są one utrzymane w czterech modnych szarościach (szary, onyx, nerino, grafitowy) i cechują się gładką fakturą. Taką fakturę mają też wielkoformatowe płyty Magna o wymiarze aż 100 x 75 cm i 75×50 cm, które świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji. W klimacie śródziemnomorskim doskonale „siedzi” natomiast płyta Polbruk Petra. Swoim wyglądem przypomina ona spękaną słońcem ziemię, a jej nazwa została zainspirowana skalnym miastem w Jordanii. Petra to nieregularna kostka z poszarpanymi krawędziami o rozmiarze 36,4×26,8 cm, z której wykonuje się nawierzchnię pełną.

W dużych można więcej

Powyższe rozwiązania sprawdzą się również w dużych ogrodach. Większa powierzchnia przeznaczona na ogród stwarza wiele nowychmożliwości! W dużych ogrodach zaprojektujemy donice i rabaty zbudowane z różnego rodzaju elementów betonowych. Do ich tworzenia idealnie nadają się na przykład palisady i murki. Jest to dość szeroka gama produktów. Na początek przyjrzyjmy się palisadom. Różnią się one wysokością i designem. Ciekawą propozycją do nowoczesnych ogrodów jest palisada Hestra. Występuje ona w dwóch odmiennych fakturach – drobnoutwardzanej i gładkiej i jest dostępna w odcieniach nerino (tylko wersja gładka), stalowym, grafitowym oraz brązowym, a także w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Dość nietypową palisadą jest palisada Magna. Nie jest ona wysokim słupkiem tak jak Hestra, a bardziej płytą stawianą na sztorc – w zależności od potrzeby na krótszym lub dłuższym boku. Ma rozmiar 75×100 cm i grubość 8 cm. Element ten pasuje do nowoczesnych aranżacji i tworzy idealne kompozycje z płytami i stopniami schodowymi o tej samej nazwie. Dzięki temu, że palisady są zróżnicowane pod względem wysokości, stworzymy z nich bardzo ciekawe donice. Mogą mieć one brzegi o różnej wysokości, a także krawędzie ułożone niczym blanki w średniowiecznym murze obronnym (naprzemiennie wyższe i niższe elementy na tym samym boku). Nie ma również ograniczeń, jeśli chodzi o kształt i wielkość ani kolor, bo do ich budowy można użyć różnych odcieni tego samego koloru. Dzięki palisadom wybudujemy jednak nie tylko donice, ale również obrzeża rabat czy zabezpieczymy pokrytą zielenią skarpę przed osuwaniem się ziemi.

Podobne funkcje może pełnić również murek Albero! Zbudujemy go w sumie z aż siedmiu betonowych kamieni różniących się wyglądem, dzięki czemu za każdym razem powstanie z nich inny murek, donica czy rabata. Zaleca się, żeby jego wysokość nie była większa niż jeden metr, gdy łączymy elementy metodą na sucho. Przy wyższych murkach moduły należy połączyć zaprawą dla poprawy stabilności konstrukcji. Albero występuje w kolorze brenta czyli piaskowo-biało-grafitowym. Doskonale pasuje on do aranżacji w stylu i nowoczesnym, i śródziemnomorskim.

Betonowe donice, palisady, murki i płyty to idealne rozwiązania do aranżacji zieleni, zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. Bez problemu dopasujemy je do stylu każdego domu, a także do funkcji, jaką mają pełnić. Jednym ograniczeniem jest kreatywność i oczywiście przestrzeń, jaka jest do dyspozycji, ale nawet w niewielkim ogrodzie można stworzyć w nim prawdziwą oazę zieleni!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx