Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Stoen Operator wymienił już ponad 17% liczników na mierniki zdalnego odczytu

Trwa masowa wymiana liczników u odbiorców energii elektrycznej. Stoen Operator, który odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej na terenie Warszawy i okolic, już w październiku br. przekroczył pierwszy kamień milowy związany z tym zadaniem. Dotyczy on ilości wymienionych urządzeń w konkretnych przedziałach czasowych, wymaganych nowym prawem energetycznym. Stołeczny operator dla swoich odbiorców przygotował właśnie krótki spot edukacyjny. Wyjaśnia w nim szczegóły dotyczące trwającej wymiany liczników na mierniki zdalnego odczytu.

Cel zrealizowany z nadmiarem

Konieczność wdrożenia tzw. inteligentnego opomiarowania przez wszystkich operatorów wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku przez prezydenta RP nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych do 2028 roku. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 r. będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich urządzeń, dwa lata później – 35%, natomiast w 2027 roku ma to być już 65%.

By wypełnić te kamienie milowe Stoen Operator prowadzi systematyczną wymianę opomiarowania. Obecnie odbywa się ona głównie na obszarze dzielnicy Praga Południe.

Stan postępu prac na koniec listopada 2023 roku wskazuje, że nasi monterzy zainstalowali dotychczas ponad 190 tys. liczników zdalnego odczytu spełniających wymagania Rozporządzenia Pomiarowego. Tym samym osiągnęliśmy już kamień milowy o wartości 15% wymaganych mierników. Obecnie poziom ten to już ponad 17% zainstalowanych inteligentnych liczników na obsługiwanym przez nas terenie – mówi Jakub Tomczak, szef Pionu Zarządzanie Pomiarami w Stoen Operator.

O wymianie liczników w edukacyjnym spocie wideo

Warszawski operator systemu dystrybucyjnego planuje dalsze intensywne prace w obszarze wymiany liczników także na przyszły rok, Oprócz sprawnej realizacji programu przygotował także w ostatnim czasie krótki spot wideo. Firma wyjaśnia w nim, czym jest licznik zdalnego odczytu, jakie pełni funkcje i jakie są korzyści płynące z zastosowania inteligentnego opomiarowania. W materiale operator zwraca także uwagę zarówno na bezpieczeństwo montowanych urządzeń, oraz na dodatkowe zabezpieczenia m.in. szyfrowania danych. Materiał prezentuje harmonogram prowadzonej wymiany i pokazuje pracę inżynierów i monterów Stoen Operator.

Udostępniony spot to już trzeci materiał wizerunkowo-edukacyjny, przygotowany w ostatnim czasie przez warszawskiego operatora, w którym przybliża rolę OSD w funkcjonowaniu miasta i pozwala poznać codzienną pracę różnych zespołów swoich specjalistów.

Materiał jest dostępny m.in. na stronie Stoen Operator : https://www.stoen.pl/pl/strona/liczniki-zdalnego-odczytu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx