Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa może być stresująca. Nie wiesz, czego się spodziewać, a być może masz obawy przed mówieniem o swoich problemach obcej osobie. Zanim udasz się na spotkanie, zastanów się, z jakimi problemami chcesz się zmierzyć podczas terapii. Co Cię skłoniło do szukania pomocy psychologa? Jakie konkretne problemy chcesz omówić? Jaki efekt chcesz osiągnąć dzięki terapii? Przemyślenie tych kwestii pomoże Ci jasno określić swoje oczekiwania i cele.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę

Zbierz informacje o potencjalnym terapeucie. Możesz sprawdzić jego kwalifikacje, doświadczenie i specjalizację na stronie internetowej lub w rejestrze psychologów. Przeczytaj również opinie innych pacjentów. Jeśli planujesz skorzystać z terapii online, warto rozważyć platformę taką jak https://sensly.com/, która oferuje szeroki wybór specjalistów.

Przygotuj listę pytań. Zapisz pytania, które chcesz zadać psychologowi podczas pierwszej wizyty. Mogą one dotyczyć jego metod pracy, długości terapii, kosztów, specjalizacji czy doświadczenia w pracy z podobnymi przypadkami. Nie krępuj się również zapytać o kwalifikacje terapeuty i jego podejście do leczenia.

Zbierz niezbędne dokumenty. Jeśli masz jakieś dokumenty medyczne lub psychologiczne, które mogą być istotne dla terapii, zabierz je ze sobą na pierwszą wizytę. Pomoże to terapeucie lepiej zrozumieć Twoją sytuację i dobrać odpowiednie metody leczenia.

Jak otworzyć się na terapię

Głównym celem pierwszej wizyty jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której będziesz mógł otworzyć się przed terapeutą. Nie bój się mówić o swoich uczuciach, nawet jeśli są one trudne lub wstydliwe. Pamiętaj, że psycholog jest po to, aby Ci pomóc, a nie oceniać.

Bądź cierpliwy i zaufaj procesowi. Terapia online to proces, który wymaga czasu i zaangażowania zarówno z Twojej, jak i terapeuty strony. Nie oczekuj, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane po jednej wizycie. Zmiany wymagają systematycznej pracy i otwartości na nowe sposoby radzenia sobie.

Wskazówki praktyczne:

  1. Ubierz się wygodnie na spotkanie.
  2. Przyjdź na wizytę punktualnie.
  3. Wyłącz telefon komórkowy, aby uniknąć rozpraszających czynników.
  4. Bądź otwarty i szczery wobec psychologa.
  5. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.
  6. Daj sobie czas na oswojenie się z sytuacją terapeutyczną.

Podsumowanie

Pierwsza wizyta u psychologa to tylko początek drogi do zmiany. Najważniejsze jest to, abyś był gotowy do pracy nad sobą i zaufał procesowi terapeutycznemu. Pamiętaj, że otwartość, cierpliwość i gotowość do zmian są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w terapii. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy przed wizytą u psychologa, nie wahaj się skontaktować z nim telefonicznie lub mailowo. Powodzenia!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx