Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Choroba skóry

Cera trądzikowa to nie tylko problem dorastającej młodzieży. Coraz częściej spotyka się tę przypadłość u osób po dwudziestym roku życia. Trądzik to problem przede wszystkim estetyczny. Co prawda istnieją nowoczesne kosmetyki, którymi częściowo udaje się zatuszować brzydkie zmiany na twarzy, jednak zazwyczaj powodują one efekt „maski”. Poza tym nie jest właściwe ignorowanie stanów zapalnych w organizmie, dlatego dobrze jest tak dbać o skórę trądzikową, żeby zminimalizować ich liczbę.

Jak pielęgnować skórę trądzikową w warunkach domowych?

 Pierwsze co należy zrobić, to oczyścić skórę. W tym celu trzeba otworzyć pory, by pozbyć się nadmiaru sebum. Do tego celu służą parówki, które robi się nalewając w miskę gorącą wodę i pochylając twarz nad gorącą parą. Dla lepszego efektu można nakryć się ręcznikiem od góry. Do wody można dodać ziół lub kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Po otwarciu porów, przystępujemy do ich oczyszczania przy pomocy wacika nasączonego dwuprocentowym kwasem salicylowym lub glikolowym. Nie wskazane jest wyciskanie wągrów i pryszczy, bo właśnie wtedy mogą się tworzyć brzydkie blizny i czerwone cętki, które długo  pozostają na skórze. Po wszystkim dobrze jest nawilżyć skórę lekkim kremem przeznaczonym specjalnie do cery trądzikowej. Kremy zbyt tłuste, mogą zatykać pory a wtedy efekt będzie wręcz przeciwny do oczekiwanego.

Co z cerą trądzikową można zrobić w gabinecie kosmetycznym?

 Kosmetyczka również zacznie od manualnego oczyszczania naskórka. Dodatkowo na koniec może zastosować maseczkę z alg, która zadziała łagodząco na wszelkie zaczerwienienia. Kolejnymi zabiegami mogą być mikrodermabrazja, która delikatnie złuszcza naskórek, lub piling migdałowy, który działa również antybakteryjnie. Na koniec możliwe jest działanie na skórę specjalnymi prądami o małym natężeniu. Takie zabiegi poprawiają lokalny metabolizm w skórze i ożywiają tkankę nerwową.

Codzienna dieta.

 Nie od dziś wiadomo, ze niektóre pokarmy wzmagają występowanie trądzika. Są to między innymi: fast foody (ze względu na obecność silnych przypraw i tłuszczu), alkohol, czekolada, potrawy tłuste i ostro przyprawione. Niekorzystne jest również palenie papierosów. Walcząc z trądzikiem warto więc rozważyć zmianę niektórych nawyków żywieniowych.

Wszystko o trądziku
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx