Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Panele winylowe – ciekawe rozwiązanie z piętnem przeszłości

Podoba Ci się drewniana podłoga, ale uważasz deski i parkiet za zbyt drogie, a panele dotąd znane, które są tak popularne na rynku, nie przemawiają do Ciebie? Jest na to alternatywa. Poznaj panele winylowe.

Dobrze znane na Zachodzie, w Polsce zdobywają popularność

Z panelami winylowymi wiele osób mogło zetknąć się w zachodnich krajach Europy, w tym również w Wielkiej Brytanii, gdzie są bardzo często stosowane.  Dziś, nadal jeszcze niepewnie, zaczynają być coraz częściej wybierane również do polskich domów, mieszkań, ale też lokali usługowych. Wykonane są z polichlorku winylu, czyli PCV. Być może właśnie to powstrzymuje niektórych przed zakupem, bo może kojarzyć się z gumolitem, który był bardzo często obecny na podłogach za czasów PRL. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło i dzisiejsze podłogi winylowe to zupełnie inna jakość.

Dlaczego warto je kupić?

Zwolennicy paneli winylowych chwalą je za to, że są ciche i znakomicie przewodzą ciepło, więc idealnie sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Są też dużo bardziej odporne na ich zalanie niż np. tradycyjne panele laminowane, co sprawia, że nadają się do stosowania w kuchni, a nawet w łazience. Skoro już mowa o zalaniu to warto wspomnieć także o tym, że powierzchnię paneli winylowych łatwo się czyści, wykazuje też ona właściwości antypoślizgowe, a to także cechy, które są niezwykle istotne w rodzinie, w której są małe dzieci. Chwalić mogą je sobie też osoby starsze i mające problemy z chodzeniem. Panele winylowe są niezwykle miękkie i elastyczne, przyjemnie się po nich chodzi, a przy tym powodują mniejsze obciążenie stawów. Dopełnieniem wszystkich wymienionych zalet niech będzie to, że znakomicie imitują wygląd drewna, często trudno nawet z bliska rozpoznać gołym okiem czy mamy do czynienia z panelem winylowym czy z drewnem, a przy tym ich cena jest niższa niż podłogi drewnianej.  Na rynku są dostępne też takie z motywem kamienia, np. marmuru lub nawet betonu.

Jest wiele zalet, ale są też wymagania

Dużo mniejsza grubość niż desek czy paneli laminowanych, bo z reguły jest to 2-5 mm, stawia także wymagania. Panele winylowe muszą być układane na równej posadzce, czyli nie może mieć falowań, pęknięć czy zagłębień, albo zaschniętej farby czy tynku na powierzchni, jak często zdarza się w nowym lokalu czy budynku. Najlepiej więc przed ich położeniem wylać chociaż cienką warstwę posadzki samopoziomującej. Sam montaż nie jest problematyczny. Można wybrać modele z szybkim połączeniem typu klik, albo kleić spód paneli do posadzki, co wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ponieważ jeszcze bardziej ogranicza się efekt stukania.

Jak wynika z powyższego panele winylowe słusznie zyskują uznanie i popularność, a osoby, którym źle się kojarzy PCV, też mogą się do nich przekonać z czasem. Można powiedzieć, że są alternatywą pomiędzy laminowanymi panelami, a drewnianą podłogą, oferują dużą wytrzymałość, przewodnictwo cieplne, odporność na wilgoć i zarysowania, chociaż oczywiście nie można postrzegać ich jako niezniszczalnych, a przy tym znakomicie się prezentują. Przeglądając katalogi i strony internetowe warto wziąć pod uwagę także panele winylowe Quickstep. W ofercie jest zarówno wiele motywów drewnianych, jak również beton i marmur, co ułatwi  dobór odpowiedniej podłogi pasującej do wnętrza.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx