Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Jak zabezpieczyć dom przed niebezpiecznymi nawałnicami?

Posiadanie własnego domu jest bardzo wspaniałą sprawą. Wiele osób o tym marzy, dużo ludzi zarabia pieniądze w celu zakupu, bądź budowy swojego własnego domu. Należy jednak pamiętać, że każdy dom jest narażony na liczne zagrożenia zarówno ze strony człowieka, jak i ze strony natury, która czasami bywa porywcza.

Groźne zjawiska pogodowe

Klimat Polski jest raczej dosyć łagodny, jednak od czasu do czasu trafiają się bardziej obfite opady, burze. Trafić się mogą także nawałnice, który często pustoszą teren, po którym przejdą. Tego typu zjawiska atmosferyczne są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla budynków. Dobrze jest przygotować swój dom na tego typu zagrożenia. Powinny to zrobić zwłaszcza ludzie, którzy mieszkają na terenach zagrożonych nawałnicami. Dobrze jest również od czasu do czasu słuchać prognoz pogody, które mogą ostrzec przed dużymi zagrożeniami ze strony natury. Poniżej opiszemy, jak przygotować własny dom do groźnej nawałnicy.

Ekwipunek

W czasie dużej burzy, mocnych opadów może się zdarzyć, że zabraknie w domu prądu. Może to nastąpić na przykład na skutek zniszczenia sieci elektroenergetycznej przez powalone drzewa. Na taką okoliczność dobrze jest mieć w domu świeczki, dzięki którym w czasie nocy będzie można funkcjonować. Przydadzą się również latarki. Dobrze jest mieć także kilka butelek wody w zapasie, lodówkę turystyczną i palnik gazowy. Świetnym pomysłem może być także zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy.

Przygotowanie domu do nawałnicy

W czasie burzy koniecznie należy odłączyć wszelkie urządzenia od prądu. Warto zamontować sieć, która jest wyposażona w ochronniki oraz w ochronę przeciw przepięciom. Wtedy burza stwarzać będzie mniejsze ryzyko dla całego domu.


projekt domu, który jest odporny przed huraganami

W domu należy mieć szczelne okna. W czasie nawałnicy jest to konieczność. Podczas zagrożenia należy szczelnie domknąć każde okna i drzwi prowadzące do wewnątrz domu. Można do okien i drzwi dokupić specjalne panele, które zabezpieczą je przed nawałnicami. W celu lepszej ochrony domu przed zalaniem dobrze jest zamontować podwyższone studzienki okien piwnicznych.

Jednym z kluczowych elementów, który ma chronić nasz dom w czasie nawałnicy jest dach. Powinien no być zamontowany solidnie i zgodnie ze sztuką, żeby nawałnica go nie uszkodziła. Już na etapie budowy domu należy go odpowiednio zaprojektować i przygotować na potencjalne załamania pogody. Istotnym elementem zabezpieczającym dom na wypadek burzy jest piorunochron, który warto zamontować.

Na koniec warto przypomnieć, że dobrze jest ubezpieczyć dom na wypadek groźnych zjawisk atmosferycznych. Dzięki temu w razie uszkodzeń otrzymamy odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Nawałnice są groźne tak dla ludzi, jak i dla domu i urządzeń w nim się znajdujących. Jednak jeżeli dobrze się przygotujemy nawałnica nie powinna stwarzać dużego zagrożenia dla domu i jego mieszkańców.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx