wt. Sie 11th, 2020

Architektura przyszłości – inteligentny dom

Inteligentny dom to specjalnie zaprojektowany budynek, który jest wyposażony w wewnętrzną strukturę okablowania, w celu umożliwienia mieszkańcom zdalnego sterowania i programowania szeregu automatycznych urządzeń elektronicznych. Taka domowa sieć obejmuje łączność, rozrywkę, bezpieczeństwo, wygodę i systemy informacyjne.

Najciekawsze funkcje

Budynki zaopatrzone w progresywne systemy elektroniczne oraz informatyczne skutecznie automatyzują wiele procesów i podnoszą poziom życia. Inteligentny dom może pozwalać lokatorom na przykład bardzo precyzyjnie definiować temperaturę powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Przy czym dla każdego pokoju można ustawić inną temperaturę. Następną lubianą funkcją jest sterowanie centralnym systemem nagłośnienia. Gdy mieszkańcy wchodzą do danego pokoju, inteligentny dom może automatycznie włączać ich ulubioną muzykę. Ciekawym pomysłem jest automatyzacja i synchronizacja wszystkich źródeł oświetlenia. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą się już w ogóle angażować w proces zapalania świateł, gdyż ich funkcje kontrolowane są przez specjalny system. Inteligentny budynek pomaga także w zapewnieniu bezpieczeństwa. Pomaga monitorować pomieszczenia wewnętrzne oraz teren posesji. Samodzielnie może aktywować alarm, gdy wykryje intruza na wyznaczonym obszarze. Za pomocą nowatorskiego systemu możecie zarządzać wszystkimi urządzeniami multimedialnymi służącymi do rozrywki. Po zastosowaniu odpowiedniej aplikacji dom może sterować roletami okiennymi, drzwiami oraz wentylacją. Na podstawie wytycznych podawanych przez komputer może działać pralka lub zmywarka, co pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

Potrzebny sprzęt

Stosowane narzędzia różnią się w zależności od potrzeb mieszkańców oraz indywidualnych preferencji właściciela inteligentnego domu. Każdy taki budynek posiada centralny komputer, który łączy wszystkie mniejsze aplikacje. Konfiguracja i sterowanie zazwyczaj realizowane są poprzez duży panel dotykowy. Poza panelem każdy mieszkaniec powinien otrzymać własny pilot sterujący małych rozmiarów. Niektóre systemy umożliwiają także połączenie za pomocą telefonu komórkowego. Oczywiście w inteligentnym domu nie może zabraknąć licznych czujników, które będą notowały aktualne parametry w każdym pomieszczeniu. Z reguły stosowane są czujniki temperatury, ruchu, gazów, zmierzchu oraz otwierania okien i drzwi. Jeżeli inteligentny dom ma przejąć całkowitą kontrolę nad ogrzewaniem, na zewnątrz trzeba na pewno zamontować profesjonalną stację pogodową. Do komunikacji należy skorzystać zarówno z okablowania, jak i bezprzewodowych punktów dostępowych. W skład opisywanych systemów wchodzą również lampy LED, głośniki oraz złącza umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych.

Branża systemów do inteligentnych domów rozrasta się ekspresowo. W najbliższych latach na pewno firmy zaprezentują dalsze udogodnienia do zautomatyzowanych budynków.

0 0 vote
Oceń Post
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lubie boczek
lubie boczek
3 miesięcy temu

ja to chyba zacofany jestem na tego typu mieszkanko

1
0
Dodaj komentarzx
()
x