23 stycznia 2021

Modelowanie owalu twarzy – jak się to robi w gabinecie medycyny estetycznej?

Woman getting treatment with aesthetic dermatology device.

Niedoskonałości skóry w okolicach twarzy mogą się objawiać na różne sposoby. W wielu przypadkach są to nie tylko zmarszczki lub bruzdy, ale także utrata naturalnej objętości policzków czy podwójny podbródek. Zmiany tego typu z pewnością nie dodają uroku. Potrafią być wręcz przyczyną braku pewności siebie i kompleksów. Warto jednak pamiętać, że medycyna estetyczna pozwala już na skuteczne modelowanie owalu twarzy.

Co wywołuje niedoskonałości skóry w okolicach twarzy?

U każdej osoby przyczyny zmian w owalu twarzy mogą być odmienne. Natomiast ich ustalenie jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej terapii w gabinecie medycyny estetycznej. Często odpowiedzialne będą za to naturalne procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie. Skóra wraz z wiekiem traci po prostu elastyczność, a znajdujące się w niej fibroblasty produkują mniej kolagenu i elastyny. Wybrane kuracje z zakresu medycyny estetycznej pozwalają zaś na zahamowanie procesu starzenia oraz przywrócenie skórze naturalnej jędrności.

Ponadto, w wielu przypadkach sami przyczyniamy się do powstania niekorzystnych zmian w okolicach twarzy. Nie tylko zapominamy o tym, jak duże znaczenie ma regularna pielęgnacja skóry w warunkach domowych, ale także coraz częściej prowadzimy niezdrowy tryb życia. A wszystko to niewątpliwie odbija się na naszym wyglądzie. W takich okolicznościach sama kuracja w klinice urody będzie niewystarczająca. Niezbędna okaże się również zmiana codziennych nawyków, które wpływają niekorzystnie na kondycję skóry. Co więcej, powinniśmy pamiętać, że im szybciej rozpoczniemy walkę z nieestetycznymi zmianami i zdecydujemy się na poprawę owalu twarzy, tym lepsze rezultaty uda się nam osiągnąć.

Gabinetowe sposoby na poprawę owalu twarzy

Wśród gabinetowych metod modelowania owalu twarzy znajdziemy zarówno zabiegi w pełni bezinwazyjne, jak i kuracje, w których dochodzi do iniekcji wybranych preparatów kosmetycznych bądź leczniczych. Natomiast do najpopularniejszych terapii tego typu można zaliczyć m.in. karboksyterapię, mezoterapię igłową oraz fale radiowe (RF). Czym konkretnie wyróżniają się wspomniane zabiegi?

Karboksyterapia – podczas tej terapii gabinetowej kosmetolog wprowadza w skórę dwutlenek węgla, czyli związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka. Iniekcja CO2 pozwala zaś na wywołanie w pełni kontrolowanego stanu zapalnego, co z kolei umożliwia pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w obszarze poddawanym kuracji. W rezultacie, karboksyterapia nie tylko redukuje zmarszczki i przywraca elastyczność skóry w okolicach twarzy, szyi czy dekoltu, ale także niweluje cienie i worki pod oczami. Co więcej, zabieg sprawdza się doskonale przy likwidowaniu podwójnego podbródka.

Mezoterapia igłowa – jedna z najpopularniejszych kuracji, jakie są obecnie przeprowadzane w klinikach urody. Jej główną zaletą jest możliwość wyboru preparatu, który zostanie wprowadzony w skórę. W przypadku modelowania owalu twarzy może to być np. ampułka zawierająca kwas hialuronowy, witaminę B5 oraz antyoksydanty. Taka „mieszanka” daje niemal natychmiastowy efekt liftingu i pozwala szybko przywrócić idealny kształt twarzy. Ponadto, do wykonania mezoterapii igłowej kosmetolog może też użyć preparatu z witaminą C, solami mineralnymi i wspomnianym już kwasem hialuronowym. Taka ampułka ma zarówno działanie napinające i ujędrniające skórę, jak i rozjaśniające. Pozwala również na zniwelowanie nierówności oraz drobnych zmarszczek.

Zabieg fal radiowych (RF) – bezinwazyjna terapia, w której kosmetolog wykorzystuje urządzenie emitujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Celem takiego działania jest m.in. wytworzenie ciepła w naskórku, skórze właściwej oraz tkance podskórnej. Dzięki temu dochodzi do podgrzania włókien kolagenowych (ich skurczenia i napięcia), a także do pobudzenia fibroblastów do produkcji elastyny. Zabieg fal radiowych (RF) pozwala więc na uelastycznienie skóry oraz np. na zredukowanie „chomiczków”, czyli nieestetycznych zmian w okolicach policzków. Znajduje również zastosowanie przy likwidowaniu podwójnego podbródka i podnoszeniu owalu twarzy.

Jak zaplanować terapię modelującą w klinice urody?

Co ważne, przy wyborze jednej terapii modelującej owal twarzy nie trzeba automatycznie rezygnować z innych zabiegów. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty przyniosą kuracje, w których kosmetolog zastosuje różne metody gabinetowe, np. karboksyterapię i fale radiowe (RF). Niemniej, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że zazwyczaj nie da się skorzystać z kilku zabiegów podczas jednej wizyty w klinice urody. Ponadto, konkretną terapię można wdrożyć dopiero wtedy, gdy nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Wymaga to więc odpowiedniego rozplanowania serii spotkań w gabinecie, w ramach których kosmetolog wykona wybrane zabiegi.

Artykuł o modelowaniu owalu twarzy powstał przy współpracy z warszawskim gabinetem medycyny estetycznej Qclinique.