Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Skórzana sofa – czym się kierować przy wyborze?

Wielu z nas przy wyborze mebli skórzanych kieruje się bardziej pierwszym wrażeniem niż jakością, gdy tymczasem dużo lepsze efekty daje praktyka odwrotna. Jeśli planujesz pożegnać stare meble z salonu, usiądź wygodnie w starym fotelu i przeczytaj na spokojnie ten poradnik. Dzięki niemu z łatwością dokonasz prawidłowych wyborów i poszerzysz swoją wiedzę o świecie mebli ze skóry.

Czy warto wybrać meble ze skóry?

Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że je lubisz. Nie dla każdego naturalna skóra jest akceptowalnym materiałem. Jeśli wśród domowników są wegetarianie albo weganie lub osoby wrażliwe na krzywdę zwierząt – warto z nimi przedyskutować taki zakup. Salon ma w końcu służyć całej rodzinie, nie warto wywoływać konfliktów. W tym wypadku warto rozważyć inne materiały naturalne: wełnę lub len. Zawsze zostaje też kompromis w postaci ekoskóry.

Skóra naturalna ma sporo zalet. Przede wszystkim dobrze dopasowuje się do kształtu mebla, jest elastyczna i trwała. Jest również łatwa w czyszczeniu, większość gatunków nie przepuszcza płynów, więc wystarczy je osuszyć w razie wypadku. Plamy i zabrudzenia wystarczy przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Nie zaszkodzi także od czasu do czasu skóry konserwować za pomocą specjalnych środków. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że meble nawet po dwudziestu latach będą wyglądać jak nowe, co trudne jest do osiągnięcia w przypadku kanap z innych materiałów.

Jeśli szukasz mebli skórzanych o interesujących kształtach i niebanalnie zaprojektowanych – świetnym wyborem jest sklep polskiego producenta Adriana Furniture. Meble wykonane są ze skór pochodzących z Włoch i Polski, ręcznie wykańczane. Sofy skórzane tego producenta możesz obejrzeć tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/26-meble-skorzane

Przy skórzanej tapicerce najważniejszy jest rodzaj skóry

Skóra jest materiałem naturalnym, w związku z czym nie ma dwóch takich samych arkuszy tego materiału na całym świecie. Każdy nosi nieco inne ślady po zwierzęciu, które ją nosiło: różną strukturę porów włosów, blizny, włókna o różnej gęstości. Nie oznacza to jednak, że w jakikolwiek sposób dyskwalifikuje to ten materiał. Wręcz przeciwnie, najdroższe gatunki skór to takie, które najlepiej eksponują naturalny krój.

Jeśli już jesteśmy przy gatunkach, to ich podział może być skomplikowany. Niekoniecznie więc kieruj się numerem gatunku, o jakim mówi sprzedawca – nie jest to w żaden sposób ustandaryzowane. Gatunek pierwszy z danej garbarni może odpowiadać gatunkowi drugiemu z innej.

Dużo ważniejszym parametrem jest rodzaj skóry. Najdroższy i najbardziej pożądany to skóra anilinowa. Wybiera się na nią arkusze o mniejszej ilości defektów. Powierzchnię skóry pokrywa się jedynie barwnikiem w wybranym kolorze, rzadko się ją dodatkowo lakieruje. Skóra anilinowa przepuszcza powietrze, jest też miękka i ciepła w dotyku. Może być bardziej podatna na zaplamienie.

Tańszym i bardziej popularnym materiałem tapicerskim jest skóra pigmentowana. Arkusz skóry zostaje wyszlifowany i wypolerowany, a następnie pokryty pigmentem i lakierowany. Ta skóra nie przepuszcza powietrza i wilgoci. Jest bardzo odporna na przetarcia i zniszczenia. Powierzchnia jest jednak jednolita i gładka, a w dotyku nie jest tak przyjemna jak skóra anilinowa. Jednak ze względu na powszechność, to właśnie ten rodzaj skór cieszy się największą popularnością wśród klientów.

Wielbiciele naturalnych skór, ale bez głębokiego portfela mają jeszcze do wyboru produkt pośredni – skórę półanilinową. Jest ona bardziej odporna niż skóra anilinowa, ale w przeciwieństwie do skóry pigmentowanej nie przechodzi przez proces szlifowania. Przygotowany arkusz skóry pokrywa się cienką powłoką, zawierają niewielkie ilości pigmentu. Pozwala to ukryć niedoskonałości i wyrównać kolor.