Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Nowa metoda relaksacji w gabinecie stomatologicznym. Czy to możliwe?

Okazuje się, że lęk przed wizytą u dentysty jest bardzo powszechny. W specjalistycznej terminologii funkcjonuje pod nazwą dentofobia. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że cierpi na nią nawet 14% kobiet i 13% mężczyzn. Liczba jest zatrważająca tym bardziej, że unikanie regularnych wizyt u stomatologa prowadzi do pogłębiania się problemów z uzębieniem: próchnicą, ubytkami oraz bezzębiem osób po 50 roku życia. Przyczyną tak silnej awersji są najczęściej negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Na szczęście naukowcy opracowali remedium na tę sytuację, wprowadzając na rynek Puzzlebox Orbit, niewielkich rozmiarów prototyp helikoptera (tzw. braincoptera), nawigowany falami mózgowymi.

Relaks zamiast stresu

Jeden ze specjalistów, jakim jest dentysta Gliwice, testuje w swoim gabinecie nowoczesne urządzenie redukujące stres pacjentów. Helikopter, opracowany w San Francisco, unoszony jest siłą fal mózgowych. Następuje to w momencie całkowitego odprężenia organizmu. Jak dokładnie przebiega ten proces? Korzystanie z Puzzlebox Orbit jest dobrowolne i powinno się rozpocząć minimum godzinę przed planowanym zabiegiem. Pacjent dysponuje wówczas bezprzewodowymi słuchawkami, które połączone są z elektrodami do pomiaru EED. Aktywność fal mózgowych rejestruje podłączony do zestawu monitor. Moment odprężenia sygnalizuje wykres EEG. Możliwy jest do osiągnięcia, dzięki skupieniu pacjenta na grach wyświetlanych na tablecie. W stanie relaksu odbywa się akcja właściwa. Wtedy pacjent otrzymuje helikopter. Słuchawki reagują na dysproporcję tzw. potencjałów między elektrodami, dzięki czemu zabawka wznosi się do lotu, kiedy pacjent całkowicie pozbywa się stresu i oddaje się odprężeniu. W ten sposób swobodniej zajmuje miejsce na fotelu i bardziej skupia się na ekscytującym doświadczeniu niż potencjalnym bólu. W trakcie zabiegu jest cały czas podpięty do EEG, więc stomatolog na bieżąco monitoruje stan pacjenta, w każdej chwili mogąc stosowanie zareagować.  Wszystko brzmi jak science fiction, jednak dzieje się naprawdę w jednym z gliwickich gabinetów. Okazuje się również, że do tej pory wykorzystywane było w innych dziedzinach życia.

Relaks nie tylko w gabinecie dentystycznym

Omawiane narzędzia neurofeedback, czyli treningu umysłu, wykorzystywali do tej pory psychologowie oraz psychiatrzy zajmujący się terapią dzieci z diagnozą ADHD, uczniów z  trudnościami szkolnymi oraz pacjentów uzależnionych. Znajduje zastosowanie wśród specjalistów neurologii, przede wszystkim w leczeniu epilepsji, nieorganicznych uszkodzeń mózgu oraz długotrwałych bólów głowy. Przynosi wymierne korzyści w redukowaniu stresu przed wystąpieniami publicznymi, ważnymi spotkaniami, egzaminami, a również współzawodnictwem. Ważną rolę odgrywa w przygotowaniu zawodowym sportowców. Z Puzzlebox Orbit korzystali m.in. Adam Małysz czy Renata Mauer, co pozwoliło obniżyć poziom stresu, ale też zwiększyć koncentrację.