Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Leczenie kanałowe zęba – ile kosztuje, na czym polega i czy boli?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeni i wnętrza zęba, wyczyszczeniu tych przestrzeni i zaaplikowaniu na to miejsce specjalnego materiału. Tego typu leczenie jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zmian z obrębie miazgi, spowodowanych jej stanem zapalnym. Taki zabieg jest konieczny, ponieważ zakażona miazga nie ma możliwości regeneracji a jednocześnie zagraża tkankom, które otaczają korzeń zęba.

Może dojść do zmian okołowierzchołkowych, które w konsekwencji są groźne dla kości w obrębie wyrostka zębodołowego. Zatrzymanie tego niekorzystnego procesu można uskutecznić tylko za pomocą usunięcia miazgi. Na dodatek całemu przebiegowi tej przypadłości towarzyszy ból, który skutecznie psuje radość życia.

Dlatego też niegdyś jedynym ratunkiem w takiej sytuacji była ekstrakcja zęba. Dziś, kiedy rozwój medycyny poszedł do przodu, trzeba walczyć o każdy ząb, bo braki w uzębieniu powodują szereg problemów, od kłopotów z przeżuwaniem do defektów estetycznych.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Taki zabieg zawsze musi poprzedzać prześwietlenie zęba. Na jego podstawie, stomatolog określa rozmiar uszkodzeń. Aby zabieg był w miarę komfortowy dla pacjenta, poddaje się go znieczuleniu miejscowemu.

W nowoczesnych gabinetach tego typu znieczulenie dawkowane jest systemem komputerowym. Całe leczenie przeprowadzane jest przy pomocy specjalnego mikroskopu. Taki podgląd pozwala na precyzyjne usuniecie zainfekowanych tkanek na całej długości korzeni, co jest kluczowe dla prawidłowego leczenia.

Po dokładnym oczyszczeniu kanałów, stomatolog wypełnia je specjalną substancją, która jest zrobiona z materiału biozgodnego, czyli takiego, który jest w pełni tolerowany przez organizm. Substancję łatwo wprowadzić do kanałów, na dodatek ma w swym składzie uszczelniacz, który pozawala jej jeszcze lepiej przylegać do ścian kanałów.

Nie tworzą się żadne pęcherzyki powietrza, które mogły by zniweczyć leczenie. Wszystkie czynności są monitorowane przez cyfrowe zdjęcia rtg. Po wszystkim zabudowuje się wierzchołek zęba a jak trzeba to nadbudowuje się ewentualne braki.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego rośnie w zależności od ilości kanałów. Tak więc najtańszą terapią będzie leczenie zębów jednokorzeniowych czyli siekaczy górnych oraz dolnych czwórek i piątek. Niestety leczenia kanałowego najczęściej potrzebują zęby z dwoma i więcej kanałami. Trzonowce górne i dolne mają po trzy kanały, chociaż zdarzają się i cztery.

 Ostateczna cena zależy od miasta, od doświadczenia stomatologa i przede wszystkim od sprzętu jakiego używa on w swoim gabinecie. Średnio za leczenie zęba z jednym kanałem trzeba zapłacić 300 – 450 zł, dwukanałowy, to wydatek rzędu 400 – 600 zł. Natomiast trzy i więcej kanałów do leczenia, to suma od 500 do 800 złotych. Ponadto w trakcie leczenia wykonuje się zabiegi diagnostyczne, głownie zdjęcia rtg. Niektórzy dentyści oddzielnie wyceniają znieczulenie, które jest konieczne przy leczeniu kanałowym.

 Generalnie nie są to sumy małe, jednak prawdą jest, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, a leczenie kanałowe wykonane dokładnie i z pomocą nowoczesnych materiałów, praktycznie uwalnia nas od problemu z zębem na bardzo długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl