Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 grudnia 2022

Wybór podkładu pod panele – decyzja na lata

Podłoga to jeden z najbardziej widocznych elementów wyposażenia domu lub mieszkania. Na zadowolenie z jej eksploatacji składa się nie tylko ostateczny efekt wizualny, ale również komfort użytkowania. W opinii wielu użytkowników jedynym słusznym wyborem jest podłoga drewniana. Tymczasem podłoga z paneli może być równie efektowna i komfortowa w użytkowaniu jak ta wykonana z drewna. Jak to możliwe? Sekretem jest nie tylko wybór odpowiednich paneli, ale przede wszystkim właściwego podkładu.

Cicha podłoga z paneli – czy to możliwe?

Podłoga, która nie generuje nieprzyjemnych odgłosów podczas chodzenia po niej, nie puka, nie denerwuje swoim dźwiękiem i jest cicha niemal jak parkiet – to nie utopijna mrzonka, ale rzeczywistość, jaką może zagwarantować odpowiedni podkład pod panele. Oczywistym jest, że to tylko jeden z dwóch czynników wpływających na komfort akustyczny. Drugim jest właściwie przygotowana posadzka – przy czym jest to punkt, na który w procesie budowlanym nie mamy wpływu. Tymczasem wybór odpowiedniego podkładu to wypadkowa świadomości konsumentów i ich przemyślanych decyzji zakupowych. Cicha podłoga z paneli jest więc możliwa –pod warunkiem wyboru najlepszego podkładu z możliwych, dostępnego np. tutaj: https://podlogi24.net/wineo-profesjonalny-podklad-2mm-pod-panele-wyciszajacy-z-folia-mistrz-!-sound-protect-eco-plus-o_l_1523.html

Ogrzewanie podłogowe a podłoga z paneli

Wybór staje się jeszcze trudniejszy, gdy dodatkowym kryterium jest obecność ogrzewania podłogowego. Jeśli zależy nam nie tylko na komforcie akustycznym, ale również jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem ciepła generowanego przez ogrzewanie podłogowe – wyselekcjonowanie odpowiedniego podkładu z szerokiej oferty rynkowej staje się właściwie sprawą kluczową. W takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że zastosowany podkład powinien charakteryzować się wyjątkowymi właściwościami i z pewnością cena nie powinna być głównym wyznacznikiem determinującym jego wybór. Szczególną uwagę należy bowiem zwrócić na opór cieplny materiału, którego użyto do wyprodukowania podkładu: im niższy współczynnik „R”, tym lepiej. Najlepsze podkłady charakteryzują się niskim oporem cieplnym, a jednocześnie nadają się do zastosowania pod panele podłogowe i zapewniają wysoki komfort akustyczny. Optymalnym rozwiązaniem wydają się być podkłady poliuretanowo – mineralne, które skutecznie pochłaniają dźwięk z paneli podłogowych, a jednocześnie mają niski opór cieplny. Sprawdzą się więc w większości realizacji związanych z układaniem podłóg z paneli.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego podkładu pod panele nie jest jedynie chwilową decyzją, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Wprost przeciwnie: to decyzja, z którą przyjdzie nam się konfrontować na co dzień, przez wiele lat – przez cały okres użytkowanie podłogi.