Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 lipca 2021

Zamykanie naczynek na twarzy – tylko laser, czy coś jeszcze?

Rozszerzone i popękane naczynka to bardzo częsty problem kosmetyczny, który pojawia się w efekcie oddziaływania rozmaitych czynników. Najpierw na twarzy zauważalny jest przemijający rumień, który z czasem utrwala się; z czasem pojawiają się także popękane naczynka. Najlepiej, gdy zareagujemy na jak najwcześniejszym etapie – wówczas walka z rumieniem jest bardzo skuteczna. Czy wystarczy stosowanie kremów do cery naczynkowej? A może konieczne jest sięganie po profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam ekspert Anna Zienkiewicz kosmetolog w klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

– Naczynka i rumień to przypadłość ogromnej rzeszy osób. Czy trudno się przed nimi uchronić?

Cera naczynkowa spotykana jest głównie u kobiet, a jej występowanie jest w znacznym stopniu uwarunkowane genetycznie. Pierwsze niekorzystne zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj około 30 – 40 roku życia i manifestują się pod postacią niewielkiego zaczerwienienia policzków, które z czasem przekształca się w utrwalony rumień. Poszerzone naczynka zaczynają pękać i przeświecać przez skórę – i wtedy zauważyć można pajączki na twarzy. Czy można temu zapobiec? W jakimś stopniu na pewno – kluczowe znaczenie ma wzmacnianie i uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych oraz unikanie czynników sprzyjających rozszerzeniu naczynek. Mowa m. in. o alkoholu, ostrych przyprawach, opalaniu. Niektórych przyczyn powstawania rumienia nie da się jednak usunąć tak łatwo – idealnym przykładem są niekorzystne warunki pogodowe (skrajne temperatury), nadciśnienie tętnicze, steroidoterapia, zaburzenia hormonalne. Wówczas można skutecznie walczyć z już powstałymi naczynkami – wystarczy usunąć je w gabinecie medycyny estetycznej.

– Czy jesteśmy usunąć wszystkie naczynka na twarzy?

Nowoczesne zabiegi przeprowadzane w gabinecie medycyny estetycznej umożliwiają usuwanie nawet zaawansowanego rumienia i teleangiektazji. Przed pojawieniem się technologii laserowej usuwanie naczynek https://neonia.com.pl/problem-zabieg/zamykanie-naczynek/ wykonywane było z wykorzystaniem takich zabiegów jak ultradźwięki czy elektrokoagulacja. Laser zrewolucjonizował rynek branży beauty, stając się bezkonkurencyjną metodą usuwania naczynek. Laserowe zamykanie naczynek na twarzy umożliwia skuteczne usuwanie teleangiektazji i rumienia, a tym samym – zapobiega rozwojowi trądziku różowatego, stanowiącego główne powikłanie rumienia.

– A co z kremami do cery naczynkowej? Czy regularne ich stosowanie pozwoli pozbyć się naczynek?

Preparaty do cery naczynkowej powinny być stosowane u osób doświadczających rumienia i pękania naczynek. Takie działanie ma jednak wymiar jedynie profilaktyczny – kosmetyki mogą uszczelnić ściany naczyń krwionośnych, czyniąc je mniej podatnymi na pękanie. Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej to zatem konieczność, ale należy mieć świadomość, że krem nie zastąpi profesjonalnych zabiegów na naczynka. A powód jest bardzo prosty – krem nie usunie już powstałych naczynek, a jedynie może zminimalizować ryzyko powstania kolejnych zmian skórnych.

– Przejdźmy zatem do profesjonalnych zabiegów zamykania naczynek. Jaka metoda jest najlepsza?

Nie ma lepszego sposobu niż wspomniane laserowe zamykanie naczynek. Efekty są bardzo zadowalające, sam zabieg trwa zaledwie chwilę i obciążony jest znikomym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Niewątpliwą zaletą usuwania poszerzonych naczynek laserem jest możliwość usuwania nawet rozległego rumienia oraz szybko zauważalne efekty terapii. Uważam, że mając dostęp do najnowocześniejszych laserów, takich jak laser Harmony Dye VL https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-i-usuwanie-przebarwien/, nie ma sensu eksperymentować z innymi zabiegami na naczynka, takimi jak elektrokoagulacja.

– Jak zatem wygląda taka laserowa terapia zamykania naczynek?

 Usuwanie naczynek na twarzy polega na przykładaniu głowicy lasera do problematycznych obszarów skóry. Emitowana przez laser wiązka światła oddziałuje bezpośrednio na hemoglobinę, czyli barwnik krwi przepływającej przez poszerzone naczynka krwionośne. Zachodzi wówczas zjawisko selektywnej fototermolizy, czyli odparowania wody z krwi, obkurczenia ścian naczynek krwionośnych oraz ich rozpadu. Umożliwia to trwałe pozbycie się poszerzonego naczynka. Jeśli zmiany rumieniowe są rozległe bądź naczynka zlokalizowane są głęboko – wówczas zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu. Zazwyczaj wystarczy 2 – 5 zabiegów wykonanych w odstępach od 3 do 6 tygodni.

– Jak dbać o skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po potraktowaniu skóry laserem mogą pojawić się przejściowe zaczerwienienia czy lekki obrzęk skóry, które ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni po zabiegu zamykania naczynek laserem. Po zabiegu naczynko wchłania się przez kilka – kilkanaście dni i dopiero po zakończeniu tego procesu można ocenić efekty. Pomiędzy zabiegami laserowego usuwania naczynek oraz przez 6 tygodni od wykonania ostatniego zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce i stosować ochronę antyUV. Niewskazana jest ponadto intensywna aktywność fizyczna, gorące kąpiele, sauna czy spożywanie alkoholu.

– Domyślam się, że nie każdy może poddać się zabiegowi laserowego usuwania naczynek? Dla kogo tego typu zabieg nie jest wskazany?

Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem lasera rzeczywiście nie mogą być wykonane u każdego – i dotyczy to nie tylko usuwania naczynek, ale także przebarwień czy zabiegu fotoodmładzania https://neonia.com.pl/laseroterapia/fotoodmladzanie-krakow/. Jeśli chodzi o laserowe zamykanie naczynek na twarzy, przeciwwskazania to łuszczyca, skłonność do powstawania blizn przerostowych, świeża opalenizna, stany zapalne i zakażenia skóry. Zabieg nie powinien być ponadto wykonywany u osób z padaczką, u kobiet w ciąży oraz podczas stosowania leków zwiększających wrażliwość skóry na promieniowanie.

Wszystkie informacje na temat zabiegów laserów oraz profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej można znaleźć na stronie Kliniki medycyny estetycznej Neonia

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x