Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Szelki dla psa – jakie jest ich zastosowanie?

Szelki dla psa coraz częściej zastępują klasyczne obroże. Doskonale sprawdzają się podczas zwykłego spaceru, biegania czy jazdy na rowerze z psem, a nawet podróży samochodem. Ich zastosowanie znacznie redukuje ryzyko obciążenia szyi w przypadku szarpiących się psów.

Szelki dla psa – w jakim celu są najczęściej stosowane?

Szelki dla psa to doskonała alternatywa dla tradycyjnej obroży. Wywodzą się od uprzęży stosowanych w psich zaprzęgach. Nadają się do stosowania w wielu codziennych sytuacjach, a najczęściej korzysta się z nich podczas wyprowadzania psa na spacer. Dają możliwość kontrolowania pupila i chronienia go przed niebezpieczeństwami. Szelki spacerowe mają najczęściej postać walk-in/step-in. Wkłada się je przez przednie łapy i spina na grzbiecie klamrą. Od góry dopina się smycz. W sposób szczególny poleca się je wykorzystywać u czworonogów, które nie chcą chodzić w obroży lub ciągle próbują się z niej uwolnić, mają delikatną szyję, na której robią się ślady od noszenia obroży bądź szarpią za smycz. Może to doprowadzić do nadwyrężenia mięśni zlokalizowanych w okolicy psiej szyi, a w skrajnych przypadkach do kontuzji karku czy podduszenia.

Jakie są rodzaje szelek dla psa?

W ofercie sklepów zoologicznych jest szeroki wybór szelek dla psa. Oprócz omówionych wyżej najbardziej znanych szelek spacerowych dostępne są także:

  • szelki do samochodu – wyposażone w specjalne zapięcie mocowane do samochodowych pasów bezpieczeństwa, zapewniają bezpieczne podróżowanie;
  • szelki profesjonalne – przeznaczone do fachowych zastosowań, w tym do prowadzenia psów przewodników, psów tropiących;
  • szelki sportowe – przeznaczone dla psów uprawiających różnorakie formy aktywności sportowej, np. canicross (bieganie z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem), bikejoring (psy ciągnące rower połączony z nim liną z amortyzatorem), dogtrekking (wędrówka z psem przypiętym do opiekuna za pomocą linki amortyzowanej), tradycyjne zaprzęgi.

Jak wybrać szelki dla psa?

Oprócz konkretnego przeznaczenia w wyborze szelek dla psa należy wziąć pod uwagę wielkość czworonoga. W tym celu konieczne jest zmierzenie go i na podstawie uzyskanych wartości dopasowanie proponowanych przez producenta rozmiarów, które mogą nieco różnić się między sobą. Pomiary dotyczą:

  • obwodu szyi (pomiar poziomy pod jabłkiem Adama szyi na wysokości drugiego kręgu szyjnego);
  • obwodu klatki piersiowej (pomiar poziomy w najszerszym miejscu klatki piersiowej na wysokości mostka);
  • długości linii dolnej (odległość między dolnymi punktami pomiaru szyi i klatki piersiowej);
  • długości linii górnej (odległość między górnymi punktami pomiaru szyi i klatki piersiowej).

Dopasowanie szelek do wielkości psa jest niezwykle ważne. Za luźne lub zbyt ciasne mogą obcierać czworonoga, powodować rany, odparzenia, ograniczać ruch i sprawiać ból.

Jakie wybrać szelki?

Większość psich szelek wykonanych jest z nylonu. To miękki i elastyczny materiał, wykazujący jednocześnie dużą wytrzymałość. Niektóre modele są dodatkowo bezuciskowe, co jeszcze bardziej zapobiega ewentualnym uszkodzeniom skóry. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu stanowią swoistą ozdobę. Posiadacze psów powinni też zwrócić uwagę na wyposażenie szelek w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność zwierzęcia, a tym samym podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas przebywania na dworze po zmroku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx